RKP ON SUOMEN KEHITYKEN LUKKO

Peruskansalainen

Suomen hallituksessa jatkuvasti ollut RKP on Suomen menestymättömyyden pahin syy.
Puolue, jolla ei ole muuta ideaa toiminnassaan, kuin kytätä kielipolitiikkaa halvaannuttaa koko Suomen. Kaikki toiminta perustuu siihen, että ruotsinkielisten intressit huomiodaan.
Eduskunnassa 10 kansanedustajaa, jotka huutavat suoraa huutoa, kun Ppostin mainos ei ole ruotsiksi kuvaa hyvin toimintaa. Mikään asia ei etene, kun kaikki pitää tehdä 5% etuja kytäten.
Koulutus on pakkoruotsin takia täysin jäissä.
Ruotsinkielisten alueiden kehitys jäänyt jälkeen, koska pelko suomalaisten muuttoa alueille on vielä pahempi, kuin puolueen toinen pääaihe eli russofobia.

Ahvenanmaa, joka on RKP:n lempilapsi saa rekkakuormittain riihkuivaa rahaa autolautoille ajettuna. Luodoilta ei tule centtiäkään valtakunnan budjettiin.
Hyvin kuvaavaa on järjetön tuki saarten tuulivoima. Valtion budjetista tuetaan sähköntuotantoa, joka menee Ruotsiin. Ahvenanmaalaiset toki vetävät voitot liiveihinsä.
Saarilla harjoitetaan Suomen lain vastaista uhkapelitoimintaa. RKP:n oikeusministeri siunaa toiminnon.

Kansalaisilta ja yrityksiltä Peritään YLE veroa. Verosta 25-30% menee ruotsinkieliseen ohjelmaan, jota kansa ei pysty seuraamaan.

Päiväkodit, koulut jopa vanhainkodit käyvät vajaalla, koska suomenkielisiä ei niihin hyväksytä.

Viro kehittyy huimaa vauhtia, koska siellä venäläinen vähemmistö kulkee virolaisten ehdoilla. RKP pois hallituksesta estämästä kehitystä.

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miten tähän on voitu tulla ? Some aikanahan vasta RKPeen vilunkipeli alkoi paljastua. Yhä keinotekoisen kaksikielisyyden ja heidän agiteeraamansa maahanmuuton kustannuksia salaillaan. No aika huomioida vaihteeksi suuren enemmistön tahtotila. voi sanoa että edustuksellisessa demokratiassa on valuvika jota RKP härskisti kayttää hyväksi.

    • Evakonpoika

      Kauko Juhantalo muistelee entisiä saunomisia eduskunnassa.
      RKP:lle oli tärkeitä vin nämä kieliasiat. Kun niistä sovittiin, niin pari tienpätkää järjestyi helposti.
      Fyi fan!

    • toivottavasti RKP poistuu puoluekartalta ennen seuraavaa vedenpaisumusta. tilalle tarvittaisiin aitoon tasa-arvoisuuteen ja rehellisyyteen kykenevien surujen perustama de Frivilligas Svenska parteit.

      • Lukiolaislikka

        Opiskelu on opiskelijoiden työtä. Työläisillä on lakko-oikeus etujensa ajamiseen.
        Turhat ruotsin opiskelu viivästyttää valmistumista ja on kansantaloudelle vahingollista.


    • OutoSuomi

      Pakkoruotsitus ja koko keinotekoinen kaksikielisyytemme on valtava painolasti maallemme sekä taloudellisesti että henkisesti.
      Ruotsin ja Ahneidenmaan johtajat sanoivat muutama vuosi sitten lähes samaan aikaan, että heidän maillaan ei olisi varaa Suomen tapaiseen kielisysteemiin. VAIKKA nuo alueet ovat Suomea vauraampia!
      Kuinka ihmeessä tällainen voidaan sallia? Ja miten ihmeessä suomalaispäättäjät voivat kannattaa moista systeemiä? Ampua nyt itseään ja Suomi-neitoa jalkaan yhden pienen vähemmistön eliitin etuoikeuksien takia?

      • tunnustan_syntini

        Usein tuntuu, että suurin synti Suomessa on syntyä suomenkieliseksi suomalaiseksi!?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      99
      7750
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      107
      5577
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      275
      4831
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4753
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      73
      3513
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2798
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      58
      2487
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2438
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2392
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2264
    Aihe