Suomen hallituksessa jatkuvasti ollut RKP on Suomen menestymättömyyden pahin syy.
Puolue, jolla ei ole muuta ideaa toiminnassaan, kuin kytätä kielipolitiikkaa halvaannuttaa koko Suomen. Kaikki toiminta perustuu siihen, että ruotsinkielisten intressit huomiodaan.
Eduskunnassa 10 kansanedustajaa, jotka huutavat suoraa huutoa, kun Ppostin mainos ei ole ruotsiksi kuvaa hyvin toimintaa. Mikään asia ei etene, kun kaikki pitää tehdä 5% etuja kytäten.
Koulutus on pakkoruotsin takia täysin jäissä.
Ruotsinkielisten alueiden kehitys jäänyt jälkeen, koska pelko suomalaisten muuttoa alueille on vielä pahempi, kuin puolueen toinen pääaihe eli russofobia.
Ahvenanmaa, joka on RKP:n lempilapsi saa rekkakuormittain riihkuivaa rahaa autolautoille ajettuna. Luodoilta ei tule centtiäkään valtakunnan budjettiin.
Hyvin kuvaavaa on järjetön tuki saarten tuulivoima. Valtion budjetista tuetaan sähköntuotantoa, joka menee Ruotsiin. Ahvenanmaalaiset toki vetävät voitot liiveihinsä.
Saarilla harjoitetaan Suomen lain vastaista uhkapelitoimintaa. RKP:n oikeusministeri siunaa toiminnon.
Kansalaisilta ja yrityksiltä Peritään YLE veroa. Verosta 25-30% menee ruotsinkieliseen ohjelmaan, jota kansa ei pysty seuraamaan.
Päiväkodit, koulut jopa vanhainkodit käyvät vajaalla, koska suomenkielisiä ei niihin hyväksytä.
Viro kehittyy huimaa vauhtia, koska siellä venäläinen vähemmistö kulkee virolaisten ehdoilla. RKP pois hallituksesta estämästä kehitystä.
RKP ON SUOMEN KEHITYKEN LUKKO
6
<50
Vastaukset
Miten tähän on voitu tulla ? Some aikanahan vasta RKPeen vilunkipeli alkoi paljastua. Yhä keinotekoisen kaksikielisyyden ja heidän agiteeraamansa maahanmuuton kustannuksia salaillaan. No aika huomioida vaihteeksi suuren enemmistön tahtotila. voi sanoa että edustuksellisessa demokratiassa on valuvika jota RKP härskisti kayttää hyväksi.
- Evakonpoika
Kauko Juhantalo muistelee entisiä saunomisia eduskunnassa.
RKP:lle oli tärkeitä vin nämä kieliasiat. Kun niistä sovittiin, niin pari tienpätkää järjestyi helposti.
Fyi fan! toivottavasti RKP poistuu puoluekartalta ennen seuraavaa vedenpaisumusta. tilalle tarvittaisiin aitoon tasa-arvoisuuteen ja rehellisyyteen kykenevien surujen perustama de Frivilligas Svenska parteit.
- Lukiolaislikka
Opiskelu on opiskelijoiden työtä. Työläisillä on lakko-oikeus etujensa ajamiseen.
Turhat ruotsin opiskelu viivästyttää valmistumista ja on kansantaloudelle vahingollista.
- OutoSuomi
Pakkoruotsitus ja koko keinotekoinen kaksikielisyytemme on valtava painolasti maallemme sekä taloudellisesti että henkisesti.
Ruotsin ja Ahneidenmaan johtajat sanoivat muutama vuosi sitten lähes samaan aikaan, että heidän maillaan ei olisi varaa Suomen tapaiseen kielisysteemiin. VAIKKA nuo alueet ovat Suomea vauraampia!
Kuinka ihmeessä tällainen voidaan sallia? Ja miten ihmeessä suomalaispäättäjät voivat kannattaa moista systeemiä? Ampua nyt itseään ja Suomi-neitoa jalkaan yhden pienen vähemmistön eliitin etuoikeuksien takia?- tunnustan_syntini
Usein tuntuu, että suurin synti Suomessa on syntyä suomenkieliseksi suomalaiseksi!?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1245181Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1814915"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste693359Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1072956Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan242272Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2361712- 991269
Toivottavasti odotat minua
Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.771251Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.74970Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä
Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.96907