Kaikki Suomen maksukortit listattuna

AsiallisetKortit

8

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luotto1

      Katsoin tuolta, niin minulle olisi Visan vuosihinta 30e, mutta laskin omani kortin vuosihinnaksi 33e.

    • krediitti

      Euroopan komissio epäilee luottokorttiyhtiö MasterCardin nostavan keinotekoisesti korttimaksujen kustannuksia, mistä kärsivät sekä kuluttajat että vähittäiskauppiaat EU:ssa. Komissio tiedottaa lähettäneensä tänään MasterCardille väitetiedoksiannon.

      Komissio katsoo, että eräät MasterCardin säännöt estävät pankkeja tarjoamasta alhaisempia siirtohintoja vähittäiskauppiaille sellaisissa ETA-jäsenvaltioissa, joissa siirtohinnat ovat korkeammat. Tästä seuraa, että kauppiaat eivät pysty hyötymään muualla tarjolla olevista alhaisemmista hinnoista. Tämä voi puolestaan rajoittaa pankkien välistä rajat ylittävää kilpailua EU:n kilpailusääntöjen vastaisesti.

      Komissio katsoo lisäksi, etteivät MasterCardin veloittamat alueiden väliset korkeatsiirtohinnat ole perusteltuja. Nämä maksut veloitetaan muualla maailmassa myönnetyn MasterCard-kortin käytöstä EU:ssa, ja ne maksaa vastaanottava pankki.

      Esimerkiksi tilanteessa, jossa japanilainen turisti maksaa Suomessa ravintolalaskunsa kortillaan, vastaanottavalta pankilta veloitettava maksu voi olla jopa viisinkertainen sellaiseen tilanteeseen verrattuna, jossa lasku maksetaan Euroopassa myönnetyllä kortilla.

      talouselämä news

    • Uuna

      Kiitos ap:lle tuon vertailun linkittämisestä! :-)

    • PPAP22
    • PPAP22
    • PPAP22
    • PPAP22
    • trendipellet

      Trendipellejä kusetetaan kaikenlaisilla korteilla

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      413
      8071
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      114
      5618
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      115
      4664
    4. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      199
      4505
    5. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      33
      4468
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3977
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3863
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3747
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      42
      3679
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3481
    Aihe