LENTÄÄKÖ SUOMI EU:STA ULOS ?

Hallitustunnustelija Sipilä haluaa ja VM:n raportti suosittelee, että talouspoliittisen vallan keskittäminen jäsenmailta EU:n toimielimille ensin hidastuu, sitten lakkaa ja lopulta kääntyy vastakkaiseen suuntaan takaisin jäsenvaltioille. Samoin eurokriisin aikana erinäisissä kriisitoimissa suoraan ja epäsuorasti kasvanut euromaiden keskinäinen yhteisvastuu toinen toistensa veloista ja taloushaasteista on Sipilän ja VM:n raportin mukaan syytä ensi tilassa purkaa.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

kumpa tuo toteutuisi, IPU on vuosia ajanut tätä nytkö kepu tekee sen.

Äänestä

Ei EU:lla ole siihen varaa. Liiian hyvä jäsenmaa menetettäväksi.

Äänestä

kun on ensin lypsetty tyhjäksi..

Äänestä

Toteutuessaan tämä täyskäännös tarkoittaisi, että Suomi ryhtyisi ensin painamaan jarruja kriisivuosina voimistuneeseen liittovaltiokehitykseen, ja seuraavaksi panisi pakin päälle ja ryhtyisi palauttamaan talouspoliittista valtaa EU:n toimielimiltä jäsenmaille.

Äänestä

toivottavasti lentää ja äkkiä helpottais meitä paljon.

Äänestä

Komissio huomauttaa, että Suomen budjettivaje pysyy tänä ja ensi vuonna yli kolmessa prosentissa bruttokansantuotteesta.
Samoin komissio huomauttaa, että Suomen julkisen velan osuus bruttokansantuotteesta nousee tänä vuonna yli 60 prosenttiin.
EU:n taloussääntöjen mukaan budjettivaje ei saisi nousta yli kolmeen prosenttiin bruttokansantuotteesta.
Myöskään julkisen velan osuus bruttokansantuotteesta ei saisi nousta yli 60 prosentin rajan.

Äänestä

Eu tekee kaikkensa pienten maiden kurittamiseksi,että pääsisi tavoitteeseensa,
eli liittovaltioon.
Mitä muuta olivat esim.pakotteet Venäjää vastaan kun eu itse oli Usan
käskystä aktiivinen kaaoksen aikaansaamiseksi Ukrainaan.
Suomen vienti sitten tietenkin Venäjälle laski ja se tuntuu kauppataseessa.

Äänestä
  • ole kansallisessa päätösvallassa vielä toistaiseksi..

    Äänestä

Hyvää lypsettävää ei heitetä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


VMRAPORTTI kirjoitti:

Hallitustunnustelija Sipilä haluaa ja VM:n raportti suosittelee, että talouspoliittisen vallan keskittäminen jäsenmailta EU:n toimielimille ensin hidastuu, sitten lakkaa ja lopulta kääntyy vastakkaiseen suuntaan takaisin jäsenvaltioille. Samoin eurokriisin aikana erinäisissä kriisitoimissa suoraan ja epäsuorasti kasvanut euromaiden keskinäinen yhteisvastuu toinen toistensa veloista ja taloushaasteista on Sipilän ja VM:n raportin mukaan syytä ensi tilassa purkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu