Olen tässä lähipäiviniä etsinyt hyvää 300e - 500e, mutta en ole löytänyt. Etsin siis 300e - 500e järjestelmädigiä joka kuvaisi hyvä laatuista Full HD- videokuvaa ja ottaisi hienoja kuvia. Odottelen vastauksia! :)
300e - 500e järjestelmädigi?
9
154
Vastaukset
- Canonisti_minäkin
Suosittelisin miettimään asian uudelleen ja muuttamaan speksejä yhden nollan verran. Kun tarkastat hintahaarukkaa niin, että puhutaan 3000 € - 5000 € järjestelmistä, niin ollaan oikeilla jäljillä.
Pelkästään hyvä objektiivi maksaa enemmän, kuiin olet nyt valmis laittamaan rahaa ostokseen. Valokuvaus on välineharrastus mitä suurimmassa määrin. - järjestelmädigi
Ei tuolla rahalla saa edes hyvää uutta runkoa ja sitten tarvitaan vielä ilmeisesti enemmän rahaa objektiiveihin. Paras tuolla rahalla on ilmeisesti melko paljon (3 v ) käytetty jolla pärjännee vielä pari vuotta.
- Canonisti_minäkin
Kannattaa kertoa hiukan enemmän sekä kuvauskohteista että onko olemassa jo jotain kalustoa ennakkoon, jota voi hyödyntää. Noilla tiedoilla saa paremman vastauksen.
Käytännössä tarvitset kuitenkin hyvälaatuosen rungon jossa on standardi mikkiliitin. Pari kolme hyvä laatuista primea riittää lähes kaikkeen kuvaukseen pl. urheilu ja luontokuvaus. Mikit, steadykamit, jalustat, reput, audiotallentimet, paljon akkuja jne. vie sitten yllättävän paljon rahaa. Hyvä puoli järjestelmässä on, ettei kaikkea tarvitse ostaa kerralla. Kiitos vastauksista! En ole mikään kameraexpertti ja en kyllä noin paljon pysty rahaa yhteen kameraan. Mutta kuitenkin Kiitos!
- lähipäiviniä
Tuossa hintaluokassa kaikki kamerat on melko tarkasti yhtä hyviä. Valitsisin peiittömän tai sellaisen jossa on prismaetsin. Peilietsimellä varustetut muovilelut kannattaa jättää kauppaan vaikka ne on ihan oikean kameran näköisiä.
- toteaja-
3-kertaista tuo hintahaarukka ja etsi uudestaan. sillä hinnalla jo löytyy jotain harrastelijalle (siis uutena)
- uutena
Sinun sijassasi valintani olisi
Panasonic Lumix DMC-GM1- Canonisti_minäkin
Tuosta puuttuu etsin, joten sen voi unohtaa. Miten on joku kohtuullinen pokkari? Esimerkiksi Fujin X20:een saa ulkoisen mikin ja videokuvajälki on tyydyttävää. Mikkiportti on valitettavasti epästandardi, jolloin joutuu joko ostamaan Fujin ei niin hyvän mikin tai askartelemaan adapterin (ohjeet netissä). Valokuvaukseen tuo sopii paremmin, koska kenno ei ole ihan pienimpiä.
Uudemmasta X30:stä puuttuu Optinen etsin, siinä on kuitenkin tyydyttävä elektroninen. Parannusta on kuitenkin mikkiliittimessä, joka ei vieläkään ole standardi kokoa, mutta nyt yksinkertainen välipalikka riittää niin, että kameraan saa kiinni halpoja, kunnollisia mikrofoneja esimerkiksi Rodelta.
http://www.dpreview.com/previews/fujifilm-x30
http://www.dpreview.com/previews/fujifilm-x30
http://www.rajalacamera.fi/fuji-finepix-x30-silver-kompaktikamera.html
- Canonisti_minäkin
Tämä menee kyllä yli budjetin, mutta:
- muutamassa paikassa Canon 100D kitti 499€, kittisutun voi heittää roskikseen
- Rajalassa f/2.8 24 mm STM on 160€
- 100D:n mikkiliitin on standardi, joten siihen saa kohtuuhinnalla esimerkiksi Rode VideoMic GO on 90€
https://youtu.be/fA3eYr_b7Rk
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1584525Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville734287Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.133436Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1313038- 1882762
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa391787- 721562
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka591513Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1191260IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih181185