Alkoholijuoman teko kotona

jojofuuFasgas

Elikkä siis ajattelin kokeiluna valmistaa alkoholipitoista kotisimaa, muuten ohjeiden mukaan mutta laittamalla vähän enemmän sokeria ja hiivaa ja käyttämällä niin kauan että vahvuus on sen 15% luokkaa (käyminen loppuu automaattisesti). Onko täällä muut tehnyt vastaavanlaisia ja jos on niin kertokaa miten kävi.
Myöskin huomioon otettavia asioita vois kertoa, eniten nyt vaan mietityttää se syntyykö käymisessä myrkyllistä metanolia ja jos syntyy niin kuinka vaarallisia määriä.

Niin ja koska kuitenkin sanoisitte niin googlesta en vastausta löytänyt.

3

200

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neveragainnn

      Itse tein reilu kymmenprosenttista appelsiinikiljua. Ei muuten maistunu alkoholi yhtään ja juotiin sitä kaverin kanssa noin kolme litraa per naama melko nopeasti. Pärisi ihan hyvin ja tuli vähän huono olo. Oksensin seuraavat kaksi päivää.

    • nimimerkki10

      Oon muutaman kerran tehny vastaavaa.

      -Rusinoita neljä pussia
      -1,5 kg sitruunoita (niistä kuoret raastettuna ja hedelmäliha irrotettuna ja leikattuna, eli valkoinen pois)
      -Kämmenen kokoinen pala inkivääriä pienennettynä ja tietty kuorittuna
      -Neljä purkkia siirappia
      -Viinikäymispakkaus

      Tosta määrästä tulee jotain 28 litraa ja se sit pysäytetään ja kirkastetaan kuten viini. Sit spriten tmv. kanssa puolet ja puolet ja on ihan oikeesti hyvää tommosta "pienpanimosimaa" :)

      • minimerkki

        Ja tietty sokeria lisäks että saa vähän "voimaa"...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      141
      1604
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      956
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      307
      856
    5. 68
      743
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      733
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      629
    8. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      62
      612
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      601
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      571
    Aihe