Maaliskuussa jouduimme luopumaan rakkaasta 12 vuotiaasta koirastamme. Päätös oli raskas ja yritin löytää ratkaisun, jossa viimmeinen palvelus lemmikillemme sujuisi jouhevasti. En antanut koiran tilan tutkineen eläinlääkärin lopettaa sitä, koska ko. lääkärin kautta ei ollut mahdollista lähettää koiraa tuhkattavaksi.
Itkun kanssa etsin lähimmän eläinlääkärin, jonka kautta tuhkaus oli mahdollinen. Koira nukutettiin rauhalliseen ikiuneen minun sitä silittäessä. Tuhkauksesta tehtiin sopimus ja se maksettiin heti. Jäin turvallisin mielin odottelemaan uurnan palautumista. Aikaa on kulunut noin 1,5 kk ja kun palautumista ei kuulunut rupesin kyselemään asiaa. Ensin eläinlääkäriltä josta sain vastauksen "Ei ole vielä tullut, ilmoitamme kyllä kun tulee". No ajattelin, että noudan uuran tuhkaamosta, kun käyn siellä päin. Soitin tuhkaamoon, josta minulle luvattiin tarkistaa onko uurna jo palautettu eläinlääkärille ja soittaa pian takaisin. Aikaa on nyt kulunut viikko. Soittoa ei ole tullut eikä tuhkaamosta ole vastattu kolmen viimeisen arkipäivän aikana puhelimeen eikä viesteihin. Väkiselläkin herää epäilys, mitä on tapahtunut?? Suru ja huoli nostaa taas kyyneleet silmiin.
Kokemus pieneläintuhkaamosta
4
193
Vastaukset
- RahastustaTunteilla
En tiedä mistä tuhkaamosta on kyse, mutta olen kuullut tapauksesta jossa on tuhkattu useampi lemmikki kerrallaan ja siitä sitten "lapioitu" sopiva määrä tuhkaa uurnaan tai haluttuun pakkaukseen. Ja tuhkatun lemmikin omistaja oli sitten saanut aika reilun määrän tuhkaa verrattuna eläimen kokoon...
- Surullista
Aivan vastaava kokemus Petcremosta. Tuhkaus pitää maksaa ennakkoon, eikä sopimuksessa ole mitään mainintaa toimitusajasta. Firmassa ei moneen päivään vastattu puhelimeen ja sitten kun lopulta vastattiin ei osattu kertoa milloin uurna palautuu. Aikaa on kulunut melkein 2 kk. Sopimuksen sisältöä vaan ei jaksanut ajatella, silloin kun sen tein ja siihen varmaan tämän tuhkaamon toiminta perustuukin.
- petcremohuijaa2
Petcremoa ei voi suositella kenellekkään.
Tuskin koskaan kukaan saanut sieltä omansa tuhkia takaisin,
palvelu erittäin ala-arvoista!
Nimim. kokemusta on - Anonyymi
Lohjan Eläintuhkaamoa Oy voin suositella.
Veimme itse lemmikkimme sinne lopetuksen jälkeen ja noin viikko myöhimmin saimme uurnan.
Suosittelen
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1174898Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1163979Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2223913Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1741374En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155