Miten palstalaiset ovat ajatelleet juhlistaa rkp:n hallituksesta (vallasta) putoamista? Suomenruotsalaisethan ovat tunnetusti voineet vain hidastaa, eivät peruuttaa, kielivapauteen pyrkiviä muutoksia. Ruotsin kirjoitus yo-kokeessa noin esimerkkinä.
Nyt näitä peruuttamattomia muutoksia taotaan Jytkyn voimalla vuosia.
Mutta asiaan. Itse ajattelin hakea laadukkaat sikarit. Polttelemme niitä terassilla ja lueskelemme toisillemme surumedian otsikoita :)
Mites muut?
Miten juhlitte rkp:n tippumista
16
65
Vastaukset
mitä vahinkoa rkp on änkeny lainsäädäntöön ja kansakuntaa kahlitsevine kielistrategioineen niin sotkujen korjaamisen jälkeen aikaa jää vain suunnata tulevaisuuteen. ehkä silloin rkp on aikuistunut nykyisestä hemmotellusta itsekkäästä itserakkaasta ja typerästä kakaralaumasta.
- ryypis
Fenno juhlii ryyppämällä. No, mutta niin hän tekee joka päivä.
ryypis kirjoitti:
Fenno juhlii ryyppämällä. No, mutta niin hän tekee joka päivä.
svekolla luetun ymmärrys tökkii mutta ei väliä mamma silittää pappa maksaa ja eno hommaa suojatyöpaikan ja ehkä päästetään piireihin heja
- HölmölässäNäin
Epäilen ettei mitään luhlimista tule sillä RKP on hallituksessa vakiona kiintiöillään.
Olemme ruotsin alusmaa ja sieltä määräykset tulee.- heppikeppi534
Näinhän se tuntuu olevan. Ajat kuitenkin muuttuu ja ruotsia vakituisesti puhuvia on enää alle prosentti väestöstä. On vääjäämätöntä että jo lähitulevaisuudessa suojamuurit sortuu vaikka ne vielä näyttävät kivitalon paksuisilta.
Mutta ei se hallituspaikka ole hurreille ollut oleellinen. Suomessa ei ole toimivaa aatelisuutta vaan ohjattavaa virkamiesvaltaa mikä on perinteellisesti mennyt hurreille. Tämä keskittymä toimii koulutuseduilla ja sekä korrubtiolla työpaikoissa jne.
Mutta kaikkein suurin valtakeskittymä on virkamiehillä valtionvarainministeriössä jossa pyöritetään aikamontaa oleellista asiaa. Jos Soini meneekin tämän johtoon on se oikeasti iso muutos. Sehän voi tarkoittaa jopa että suhmuroinnista siirrytään läpinäkyvämpään poliittiseen järjestelmään.
- Märketman
Laulan helan går ja otan konjakkia.
- Hilebilettäjä
Minä ajattelin juhlia persujen kuseen joutumista! Sekä sitä ettei RKP' n tarvitse olla katastrooffissa mukana.
- HyväRKP
Vahinko jos RKP ei ole hallituksessa puoltamassa pakkoruotsitustaan ja haukkumassa venäläisiä. Me kaipaamme Carl Haglundia ja hänen ylvästä suoraselkäistä sotakiihkoilua politiikkaamme. Toivottavasti Sipilä tajuaa RKP:n tärkeyden hallituksessa sillä se on myöntyväinen kaikkeen paitsi ettei sen omiin etuuksiin puututa mitenkään.
- Joxanen
Turha juhlia !
Politiikassa on normaalia että jos vaalit muuttavat puolueiden välisiä voimasuhteita niin vastuunkantajat vaihtuvat.
Tietääkseni hallitusta ei vielä ole nimitetty joten juhliminen tässä vaiheessa on ennenaikaista.
Tosin jos sikareista pitää niin voihan niitä poltella ilman sen kummempaa aihettakin.
Itse olen sitä mieltä että vasta sitten kun Suomen talous saadaan hyvälle kasvavalle uralle on aihetta tyytyväisyyteen.
Muiden puolueiden mollaaminen ei ole hyvää käytöstä vaan mieluiten tulisi painottaa omien hyviä ajatuksia . - Bättrefolk
Minä aloitin juhlat tlaamalla ilmaisen HBL:n. En siksi, että aikoisin lukea sitä, vaan ottaakseni sen pois markkinoilta joltain joka olisi voinut saastua propagandasta.
Käytän lehteä nyckelpiga WC pöntön kannella koristellussa huussissa pyyhkimiseen.
Käyttötarkoitukseen varsin sopimatonta paperia, mutta muuhunkaan se ei kelpaa.
Johannes Virolainen, joka on syyllinen, että pakkoruotsi hyväksyttiin peruskouluun säilytti kirjahyllyssä konjakkipulloa. Tunnettuna absolutistina lupasi ottaa siitä ryypyn, kun Karjala vapautuu. Olen isältäni perinyt konjakkipullon. Otan siitä ryypyn, kun pakkoruotsista päästään.
Nuoriso on jo hylännyt ruotsin varsinkin pojat. RKP pystyy korkeintaan viivyttämään kehitystä. - w572572737
Juon sitten pullon Pommaccia, vielä ei korkata.
- Raakarolle
Laitan puvun päälle, tilaan taksin, otan rouvani käsikynkkään ja menemme ravintolaan syömään kaviaaria.
- Evakonpoika
Minä aion käydä S marketissa, ei Stockkan herkussa ostaa rapuja.
Sitten kutsun kaikki ruotsinkieliset tuttavat meille rapujuhliin!
Lauletaan snapsilauluja ja nauretaan. Sitten kysyn niiltä, että miltä tuntuu olla marginaalissa? Hah hah haa skrattar vi. - Volvogubbe
Käyn Närpiön raitilla revittelemässä omalla Volvollani ja huudattamassa Suomi-rockia. Ei ole sinne kovin pitkä matkakaan.
- Parrumies
Annan tyttöystävälleni juhannussalkoa ooa hela natten.
- Läpi_meni
Kyl kyl !!!
Me vähän skoolataan se skumppa. Laula porukkalla et. Kyl se kaikki meni nyt. Helan går !!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa3664026Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard1362920Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi
Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks42485SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän982327Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava1162108Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --632067Särkyneelle sydämelle
Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂351822Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1311667Tulli ja Poliisi HAZMAT-suojauksin varustettuna omakotitaloa tutkimassa.
Todennäköisesti kysymyksessä huumelaboratorio, jossa käsitellään tappavia ja vaarallisia kemikaaleja. Tulli ja poliisi261529Nainen sä olet
Ihailtava ihminen siinä mielessä että teet miten sydän käskee ja toisaalta taas pidättäydyt kaikesta. Pakenet ja lähest771418