Miten juhlitte rkp:n tippumista

Ahvenloinen

Miten palstalaiset ovat ajatelleet juhlistaa rkp:n hallituksesta (vallasta) putoamista? Suomenruotsalaisethan ovat tunnetusti voineet vain hidastaa, eivät peruuttaa, kielivapauteen pyrkiviä muutoksia. Ruotsin kirjoitus yo-kokeessa noin esimerkkinä.
Nyt näitä peruuttamattomia muutoksia taotaan Jytkyn voimalla vuosia.

Mutta asiaan. Itse ajattelin hakea laadukkaat sikarit. Polttelemme niitä terassilla ja lueskelemme toisillemme surumedian otsikoita :)

Mites muut?

16

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitä vahinkoa rkp on änkeny lainsäädäntöön ja kansakuntaa kahlitsevine kielistrategioineen niin sotkujen korjaamisen jälkeen aikaa jää vain suunnata tulevaisuuteen. ehkä silloin rkp on aikuistunut nykyisestä hemmotellusta itsekkäästä itserakkaasta ja typerästä kakaralaumasta.

      • ryypis

        Fenno juhlii ryyppämällä. No, mutta niin hän tekee joka päivä.


      • ryypis kirjoitti:

        Fenno juhlii ryyppämällä. No, mutta niin hän tekee joka päivä.

        svekolla luetun ymmärrys tökkii mutta ei väliä mamma silittää pappa maksaa ja eno hommaa suojatyöpaikan ja ehkä päästetään piireihin heja


    • HölmölässäNäin

      Epäilen ettei mitään luhlimista tule sillä RKP on hallituksessa vakiona kiintiöillään.
      Olemme ruotsin alusmaa ja sieltä määräykset tulee.

      • heppikeppi534

        Näinhän se tuntuu olevan. Ajat kuitenkin muuttuu ja ruotsia vakituisesti puhuvia on enää alle prosentti väestöstä. On vääjäämätöntä että jo lähitulevaisuudessa suojamuurit sortuu vaikka ne vielä näyttävät kivitalon paksuisilta.
        Mutta ei se hallituspaikka ole hurreille ollut oleellinen. Suomessa ei ole toimivaa aatelisuutta vaan ohjattavaa virkamiesvaltaa mikä on perinteellisesti mennyt hurreille. Tämä keskittymä toimii koulutuseduilla ja sekä korrubtiolla työpaikoissa jne.
        Mutta kaikkein suurin valtakeskittymä on virkamiehillä valtionvarainministeriössä jossa pyöritetään aikamontaa oleellista asiaa. Jos Soini meneekin tämän johtoon on se oikeasti iso muutos. Sehän voi tarkoittaa jopa että suhmuroinnista siirrytään läpinäkyvämpään poliittiseen järjestelmään.


    • Märketman

      Laulan helan går ja otan konjakkia.

    • Hilebilettäjä

      Minä ajattelin juhlia persujen kuseen joutumista! Sekä sitä ettei RKP' n tarvitse olla katastrooffissa mukana.

      • HyväRKP

        Vahinko jos RKP ei ole hallituksessa puoltamassa pakkoruotsitustaan ja haukkumassa venäläisiä. Me kaipaamme Carl Haglundia ja hänen ylvästä suoraselkäistä sotakiihkoilua politiikkaamme. Toivottavasti Sipilä tajuaa RKP:n tärkeyden hallituksessa sillä se on myöntyväinen kaikkeen paitsi ettei sen omiin etuuksiin puututa mitenkään.


    • Joxanen

      Turha juhlia !
      Politiikassa on normaalia että jos vaalit muuttavat puolueiden välisiä voimasuhteita niin vastuunkantajat vaihtuvat.
      Tietääkseni hallitusta ei vielä ole nimitetty joten juhliminen tässä vaiheessa on ennenaikaista.
      Tosin jos sikareista pitää niin voihan niitä poltella ilman sen kummempaa aihettakin.
      Itse olen sitä mieltä että vasta sitten kun Suomen talous saadaan hyvälle kasvavalle uralle on aihetta tyytyväisyyteen.
      Muiden puolueiden mollaaminen ei ole hyvää käytöstä vaan mieluiten tulisi painottaa omien hyviä ajatuksia .

    • Bättrefolk

      Minä aloitin juhlat tlaamalla ilmaisen HBL:n. En siksi, että aikoisin lukea sitä, vaan ottaakseni sen pois markkinoilta joltain joka olisi voinut saastua propagandasta.
      Käytän lehteä nyckelpiga WC pöntön kannella koristellussa huussissa pyyhkimiseen.
      Käyttötarkoitukseen varsin sopimatonta paperia, mutta muuhunkaan se ei kelpaa.

      Johannes Virolainen, joka on syyllinen, että pakkoruotsi hyväksyttiin peruskouluun säilytti kirjahyllyssä konjakkipulloa. Tunnettuna absolutistina lupasi ottaa siitä ryypyn, kun Karjala vapautuu. Olen isältäni perinyt konjakkipullon. Otan siitä ryypyn, kun pakkoruotsista päästään.

      Nuoriso on jo hylännyt ruotsin varsinkin pojat. RKP pystyy korkeintaan viivyttämään kehitystä.

    • w572572737

      Juon sitten pullon Pommaccia, vielä ei korkata.

    • Raakarolle

      Laitan puvun päälle, tilaan taksin, otan rouvani käsikynkkään ja menemme ravintolaan syömään kaviaaria.

    • Evakonpoika

      Minä aion käydä S marketissa, ei Stockkan herkussa ostaa rapuja.
      Sitten kutsun kaikki ruotsinkieliset tuttavat meille rapujuhliin!

      Lauletaan snapsilauluja ja nauretaan. Sitten kysyn niiltä, että miltä tuntuu olla marginaalissa? Hah hah haa skrattar vi.

    • Volvogubbe

      Käyn Närpiön raitilla revittelemässä omalla Volvollani ja huudattamassa Suomi-rockia. Ei ole sinne kovin pitkä matkakaan.

    • Parrumies

      Annan tyttöystävälleni juhannussalkoa ooa hela natten.

    • Läpi_meni

      Kyl kyl !!!
      Me vähän skoolataan se skumppa. Laula porukkalla et. Kyl se kaikki meni nyt. Helan går !!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      120
      1050
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      131
      963
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe