Miten juhlitte rkp:n tippumista

Ahvenloinen

Miten palstalaiset ovat ajatelleet juhlistaa rkp:n hallituksesta (vallasta) putoamista? Suomenruotsalaisethan ovat tunnetusti voineet vain hidastaa, eivät peruuttaa, kielivapauteen pyrkiviä muutoksia. Ruotsin kirjoitus yo-kokeessa noin esimerkkinä.
Nyt näitä peruuttamattomia muutoksia taotaan Jytkyn voimalla vuosia.

Mutta asiaan. Itse ajattelin hakea laadukkaat sikarit. Polttelemme niitä terassilla ja lueskelemme toisillemme surumedian otsikoita :)

Mites muut?

16

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitä vahinkoa rkp on änkeny lainsäädäntöön ja kansakuntaa kahlitsevine kielistrategioineen niin sotkujen korjaamisen jälkeen aikaa jää vain suunnata tulevaisuuteen. ehkä silloin rkp on aikuistunut nykyisestä hemmotellusta itsekkäästä itserakkaasta ja typerästä kakaralaumasta.

      • ryypis

        Fenno juhlii ryyppämällä. No, mutta niin hän tekee joka päivä.


      • ryypis kirjoitti:

        Fenno juhlii ryyppämällä. No, mutta niin hän tekee joka päivä.

        svekolla luetun ymmärrys tökkii mutta ei väliä mamma silittää pappa maksaa ja eno hommaa suojatyöpaikan ja ehkä päästetään piireihin heja


    • HölmölässäNäin

      Epäilen ettei mitään luhlimista tule sillä RKP on hallituksessa vakiona kiintiöillään.
      Olemme ruotsin alusmaa ja sieltä määräykset tulee.

      • heppikeppi534

        Näinhän se tuntuu olevan. Ajat kuitenkin muuttuu ja ruotsia vakituisesti puhuvia on enää alle prosentti väestöstä. On vääjäämätöntä että jo lähitulevaisuudessa suojamuurit sortuu vaikka ne vielä näyttävät kivitalon paksuisilta.
        Mutta ei se hallituspaikka ole hurreille ollut oleellinen. Suomessa ei ole toimivaa aatelisuutta vaan ohjattavaa virkamiesvaltaa mikä on perinteellisesti mennyt hurreille. Tämä keskittymä toimii koulutuseduilla ja sekä korrubtiolla työpaikoissa jne.
        Mutta kaikkein suurin valtakeskittymä on virkamiehillä valtionvarainministeriössä jossa pyöritetään aikamontaa oleellista asiaa. Jos Soini meneekin tämän johtoon on se oikeasti iso muutos. Sehän voi tarkoittaa jopa että suhmuroinnista siirrytään läpinäkyvämpään poliittiseen järjestelmään.


    • Märketman

      Laulan helan går ja otan konjakkia.

    • Hilebilettäjä

      Minä ajattelin juhlia persujen kuseen joutumista! Sekä sitä ettei RKP' n tarvitse olla katastrooffissa mukana.

      • HyväRKP

        Vahinko jos RKP ei ole hallituksessa puoltamassa pakkoruotsitustaan ja haukkumassa venäläisiä. Me kaipaamme Carl Haglundia ja hänen ylvästä suoraselkäistä sotakiihkoilua politiikkaamme. Toivottavasti Sipilä tajuaa RKP:n tärkeyden hallituksessa sillä se on myöntyväinen kaikkeen paitsi ettei sen omiin etuuksiin puututa mitenkään.


    • Joxanen

      Turha juhlia !
      Politiikassa on normaalia että jos vaalit muuttavat puolueiden välisiä voimasuhteita niin vastuunkantajat vaihtuvat.
      Tietääkseni hallitusta ei vielä ole nimitetty joten juhliminen tässä vaiheessa on ennenaikaista.
      Tosin jos sikareista pitää niin voihan niitä poltella ilman sen kummempaa aihettakin.
      Itse olen sitä mieltä että vasta sitten kun Suomen talous saadaan hyvälle kasvavalle uralle on aihetta tyytyväisyyteen.
      Muiden puolueiden mollaaminen ei ole hyvää käytöstä vaan mieluiten tulisi painottaa omien hyviä ajatuksia .

    • Bättrefolk

      Minä aloitin juhlat tlaamalla ilmaisen HBL:n. En siksi, että aikoisin lukea sitä, vaan ottaakseni sen pois markkinoilta joltain joka olisi voinut saastua propagandasta.
      Käytän lehteä nyckelpiga WC pöntön kannella koristellussa huussissa pyyhkimiseen.
      Käyttötarkoitukseen varsin sopimatonta paperia, mutta muuhunkaan se ei kelpaa.

      Johannes Virolainen, joka on syyllinen, että pakkoruotsi hyväksyttiin peruskouluun säilytti kirjahyllyssä konjakkipulloa. Tunnettuna absolutistina lupasi ottaa siitä ryypyn, kun Karjala vapautuu. Olen isältäni perinyt konjakkipullon. Otan siitä ryypyn, kun pakkoruotsista päästään.

      Nuoriso on jo hylännyt ruotsin varsinkin pojat. RKP pystyy korkeintaan viivyttämään kehitystä.

    • w572572737

      Juon sitten pullon Pommaccia, vielä ei korkata.

    • Raakarolle

      Laitan puvun päälle, tilaan taksin, otan rouvani käsikynkkään ja menemme ravintolaan syömään kaviaaria.

    • Evakonpoika

      Minä aion käydä S marketissa, ei Stockkan herkussa ostaa rapuja.
      Sitten kutsun kaikki ruotsinkieliset tuttavat meille rapujuhliin!

      Lauletaan snapsilauluja ja nauretaan. Sitten kysyn niiltä, että miltä tuntuu olla marginaalissa? Hah hah haa skrattar vi.

    • Volvogubbe

      Käyn Närpiön raitilla revittelemässä omalla Volvollani ja huudattamassa Suomi-rockia. Ei ole sinne kovin pitkä matkakaan.

    • Parrumies

      Annan tyttöystävälleni juhannussalkoa ooa hela natten.

    • Läpi_meni

      Kyl kyl !!!
      Me vähän skoolataan se skumppa. Laula porukkalla et. Kyl se kaikki meni nyt. Helan går !!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      71
      2973
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2574
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2235
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2138
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1712
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1536
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1487
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      27
      1302
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      20
      1222
    Aihe