Itselläni keskittyminen ja asioiden organisointi on todella hankalaa stressaavina kausina. Olen yrittänyt tehdä listoja, mutta sekin helposti unohtuu kun on niin paljon muuta ajateltavaa. Stressi myös herkästi tekee sen, että en tiedä mistä aloittaa, joten en tee mitään. Tai sitten vekslaan tehtävien asioiden välillä niin tiuhasti, etten saa mitään aikaisiksi.
Miten te selätätte stressin? Minulla ei ole lääkitystäkään, kun nousee verenpaineet niistä niin korkealle, etten saa tehtyä yhtään mitään :/
Miten pärjäätte stressin kanssa?
5
169
Vastaukset 5
- Vesimies84
Mä olen sellasessa työpaikassa, joka aiheuttaa jonninverran stressiä mulle, oon mietinyt työpaikan vaihtoa, mutta mulla on takuueläke, eli olen sairaseläkeläinen, ja tuo eläke rajoittaa mun työn saantia ja kuinka monta tuntia saan tehdä töitä viikossa. Eikä mulla ole mitään koulutusta, pelkkä peruskoulun erityismukautettu luokka.
- juuuuuuuuuuuuuu
Kalenteri pelasti minut, sitä ennen unohdin noin 75% kaikista menoista yms. Merkitsen kalenteriin kaikki menot, kissanristiäiset, ihan kaikki. Joka aamu katson kalenterin ja päivän mittaan vielä useamman kerran jos en jotain asiaa muista. Se kalenteri myös auttaa siinä ettei tarvitse muistaa kaikkea ulkoa.
Myös kännykän hälytykset voivat auttaa, mulla auttoi kun laitoin ennen jotakin menoa sen hälyttämään hyvissä ajoin. Alussa aamullakin kun myöhästyin useasti, minulla oli useita herätyksiä ja hälytyksiä tyyliin "aamupala" "nyt lähdettävä viimeistään että kerkeät" jne.
Nuiden tehtävä listojen kanssa mulle auttoi kun laitoin määräaikoija mitä minäkin päivänä teen, mihinkin kellon aikaan oli tehtävä ja tsemppasin itseä, esim.kun jonkun asian sain tehtyä niin sen jälkeen sai rentoutua, palan suklaata tms.
Kaikki ulkopuoliset ärsykkeet pois jne.
Oletko lukenut sellaisen kirjan kuin ADHD aikuisen selviytymisopas? :) - Addnainen
Vanha kunnon paperikanenteri on ihan super. Sinne kirjoitan, mitä milloinkin pitää tehdä, mitä olen sopinut kenenkin kanssa jne. Mulla on kalenterin takaosassa myös runsaasti ihan tyhjiä sivuja, mihin kirjoitan tehtävälistoja ja muistiinpanoja.
Kalenteri kulkee aina mukana, niin pysyn kärryillä elämästäni.
Päiväkirja on myös hyvä stressinhallintaväline. Sinne voi kirjoittaa, mikä mättää ja mikä vituttaa sanoja säästelemättä. Sen jälkeen on yleensä paljon parempi olo.
Myös ulkoilu ja luonnossa oleminen katkaisee stressiä tosi mukavasti. Kun tuntuu, ettei mikään suju, on juuri oikea hetki lähteä pienelle lenkille. Eikä sen tarvitse olla kymmentä minuuttia enempää, jos ei jaksa/ehdi/halua, mutta se jo riittää siihen, että ajatukset kirkastuu vähän.
Jos on aikaa lähteä pidemmälle lenkille metsään tai jopa ihan kunnon luontoretkelle, niin se on ihan parasta adhd-lääkettä. Ainakin mulle. - kalenterinluku
Minä en nykysessä kunnossani pysty lukemaan kalenteria kodin ulkopuolella samaan aikaan.
- ollutainasairas
Mitähän tässä tarkoitetaan stressillä? Kysyn, koska eri ihmiset kokevat eri asiat stressaavina.
Työssä turhaudun, jos ei ole riittävästi tekemistä. Koskaan ei ole liikaa. Aika kuluu nopeasti eivätkä ylipitkät päivät haittaa.
Vapaa-aikana en ota stressiä mistään tekemisistä. Kutakuinkin kaiken voi jättää väliin, jos ei kiinnosta. Esimerkiksi iso osa kotitöistä on täysin tarpeettomia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1401021Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1171007En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58755Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset213738- 62688
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä25686- 135676
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57612- 38578
En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä
Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o29522