Kietäväinen"

tietäväinen

Jos kunnilta leikataan vielä lisää valtionosuuksia, kunnilta loppuvat keinot, Kuntaliiton varatoimitusjohtaja Timo Kietäväinen varoittaa uutta hallitusta.

Miljardin euron leikkaus merkitsisi keskimäärin prosenttiyksikön korotusta kunnallisveroon ellei tehtäviä ja velvoitteita samaan aikaan vastaavasti vähennetä. Myös indeksien jäädyttäminen lisää kuntien menoja.

Osa heikommassa taloustilanteessa kunnista joutuu kiristämään verotustaan jopa parilla prosenttiyksiköllä, Kietäväinen muistuttaa.

Kietäväinen vaatii, että uudessa hallituksessa kuntien tehtävien purku on selkeästi vastuutettu valtiovarainministeriölle.

– Muutoin se ei onnistu, se nähtiin tämän hallituksen aikana.

9

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rosvotkiinni

      siis mistä johtuu kuntien rahapula?

    • syyon

      Keskustan Vanhanen aloiti ulkomaan pankkien rahoituksen eikä myöhemminkään keskusta ole toprannut ulkomaaille yhteensä noin 10 miljardin rahan syytöä oppositiossa olessaankaan kokomus-hallitustakaan ei estänyt

    • Uskomatontilasto

      Tässä vähän tilastotietoa. Kunta on palkannut valtavasti väkeä. Tuosta nyt täytyy löytyä "väljää". http://www.hs.fi/sunnuntai/a1365826434253

      "Valtion puolella julkishallinnon työntekijöiden määrä on itse asiassa vähentynyt roimasti. Kun valtiolla oli ennätysvuonna 1988 215 000 työntekijää, oli heitä 2012 noin 83 000."

      "Kuntapuolella väen määrä on puolestaan lisääntynyt selvästi. Kun vuonna 1970 kunnilla oli 193 000 työntekijää, oli heitä 2011 441 000."

      • Voevoevoe

        Mihin ihmeeseen tuo kuntasekstori on palkannut noin valtavasti väkeä. Kunnilla väkimäärä on yli kaksinkertaistunut kun taas valtiolla taas vähentynyt melkein kolmannekseen. Teknistyminen on yksi syy miksi väen pitäisi vähetä. Mutta sitä täytyy osata hyödyntää.


      • Laakereita
        Voevoevoe kirjoitti:

        Mihin ihmeeseen tuo kuntasekstori on palkannut noin valtavasti väkeä. Kunnilla väkimäärä on yli kaksinkertaistunut kun taas valtiolla taas vähentynyt melkein kolmannekseen. Teknistyminen on yksi syy miksi väen pitäisi vähetä. Mutta sitä täytyy osata hyödyntää.

        Väkeä taitaa nyt lähteä kunnalta ja roimasti.


    • eimuuta

      kun kotikuntamaakuntakolhooseihin perseaukiset kunnat yhteen pakolla kuten keskusta suunnittelee niin johan helpottaa kuntien rahahuolet kun eivät voi vaikuttaa mm. sotemenoihinsa mitenkään. Näennäisitsenäisyys kunnille kepujen hallituksen jälkeen jää ja uusi kuntalaki hallituksen leikkauksineen varmistaa ettei kuntia tarvitse pakkoliittää kun niitä alkaa kaatumaan käskemättä. Kuka konkurssikuntien velat maksaa olisi hyvin mielenkiintoista tietää? Esimerkiksi kärsämäki. Velkaa paljon enemmän kuin varoja ja melkein sadan miljoonan sitova sopimus Attendon kanssa ja koko roska kaatumassa naapurien niskaan.

      • kyyyllä

        4-h kerho maksaa


      • lumipalloefkti
        kyyyllä kirjoitti:

        4-h kerho maksaa

        Sipilän leikkaukset johtaa talouden syöksyyn joka voimistaa itse-itseään


      • Aitaa-kaatuu

        Tällä kertaa oppositio (keput ja persut) ei eduskunnasta käsin neuvo kuntaisiä vastustamaan hallituksen uudistuksia. Kunnat toimi neuvojen mukaisesti ja nyt samat joutuu kohta siivoamaan omia jälkiään. Tällä kertaa kunnat alistuu kohtaloonsa koska asialla on omat. Aitaa kaatuu ja tällä kertaa kuntaisit nostaa kädet pystyyn että antaa mennä. Oppositiossa persut ja keput kertoi miten uudistuksen vie kunnilta vallan mutta kohta sen vallan kunnista vie keput ja persut. Ei pakkoliitoksille huusi keput kuorossa ja kohta kunnat liitetään mutta ei pakolla vaan väsyttämällä ja ajamalla ne konkurssiin. Sitä pohjustettiiin kuntalailla ja kohta kunnat ajetaan karsinoihin (kuntayhtymiin) toistamiseen soteuudistuksen kautta mitä seuraa kuntauudistukset. Sipilä on fiksu mies ja yrittää kaataa kepujen kotikuntamallin toistamiseen koska tietää ettei sillä saavuteta muuta kuin lisää ongelmia. Sipilä tähtää suuriin kuntayhtymiin ja nekin on siirtymävaihde tähtäimessä on edelleen 5:n sotelaueen malli.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      24
      3409
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      11
      2818
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2504
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      1907
    5. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      51
      1749
    6. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      14
      1641
    7. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      42
      1525
    8. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1458
    9. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      54
      1404
    10. Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta

      Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule
      Sinkut
      263
      1151
    Aihe