Eilen koulussa juostiin Coopperin testi (eli juostaan niin paljo kun jaksetaan 12 minuuttia) ja kävin vielä illalla pelaamassa sählyä 2,5 tuntia. Aamulla sängystä nouseminen oli vaikeaa ja kävely ei onnistu kunnolla, koska etureiteni olivat todella kipeät. Olen pelannut paljon sählyä, mutta ennen näin ei ole tapahtunut? Miten kauan etureiteni ovat kipeät? Mitä asialle kannattaisi tehdä?
Etureidet kipeänä
4
691
Vastaukset
- lihaskramppia
Lämpöä, esim sauna, ja sitten etureiden venytystä :)
- ddvv
Et ole ilmeisesti ikinä urheillut tosissasi. Reidet voi olla kunnon treenin jälkeen jopa viikon kipeät. Kyllä se siitä. Ja sitten kun on palautunut niin sama uudestaan. Sitä se urheilu on.
- idiotismi
Viikon kipuilu treenin jälkeen ei oo terveesti rasittuneen ja kehittyvän lihaksen toimintaa :D Ei kannata jauhaa omiaan, toi on ehkä sulle normaalia mutta ei suinkaan hyvä asia. Treenaat liian rajusti jos sun viikko tarvii reenin jälkeen kärvistellä kivuissas. Päivä tai pari on normaali palautumisaika.
- simpandaageli
Hyvinkin on voinut urheilla tosissaan. On hyvä opetella tosissaan urheilun ja liian kovan treenin erot. Se ei ole hyvä treenata liian kovaa, lihakset vaan menevät paskaksi. Kipu lihaksissa treenin jälkeen on hyväksyttävää mutta arkielämää haittaava, erittäin voimakas kipu ei ole. Lihaksessa tapahtuu pientä repeytymistä sisältä päin treenatessa ja niiden pitää antaa palautua tarpeeksi hyvin kovan urheilusuorituksen jälkeen. Kevyt liikunta voi auttaa vetreytymään mutta kova urheilu palautumisen aikana ei ole hyväksi. "Sitä se urheilu on ." No, mun käsittääkseni urheilussa ei pyritä rikkomaan lihaksia. Ainiin ja kun treeni vähän muuttuu, kokeilet uusia liikkeitä tai lajeja niin silloin lihakset saattavat kipeytyä enemmän kuin normaalisti ja se on ihan ok koska se on vaan lihasten reagointia erityyppiseen rasitukseen mutta sitten kannattaa jo vähän höllätä kun sattuu koskea lihaksiin, itku tulee eikä esim. kävelystä ja sängystä nousemisesta tuu yhtään mitään. Nimim. Kokemusta on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053161Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803