haluaisin kuulla teidän muiden tarinoita anoreksiasta,miten se sai alkunsa jne!
kokemuksia
minä vain
2558
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
No jaa...
Yksi varhaimmista muistoistani on siitä, että olin sovittamassa vaatteita äitini kanssa. Olin silloin hoikka viisvuotias. Kun yhet liian pienet housut eivät ottaneet mahtuakseen, sairaalloisen ylipainoinen äitini tökkäsi minua mahaan ja toisti, "Läski! Läski!"
Kuvat todistavat sen, että olin lihonnut aivan älyttömästi parin vuoden päästä. Minua kiusattiin, ja söin suruuni. Kuulin päivittäin äitini uusia laihdutusjuttuja, ja kuinka minunkin pitäisi laihtua.
Tunsin aina, ettei mikään, mitä tein, riittänyt. Olin häpäissyt vanhempiani olemalla lihava, eivätkä kympit koulussa ja pääroolit baleteissa auttaneet asiaa.Noin kymmenvuotiaana aloin laihtumaan oikein tosissani. Onnistuin aika hyvin.
Nyt, 16- vuotiaana, taistelen sekä anoreksian että bulimian kanssa. Kyllä, syytän aika lailla tyhmää äitiäni ja etäistä isääni, mutta se on kyl ihan mun omaa syytä.
Siinä oli mun kokemus lyhennettynä.
Ennen kuin alan jeesustella omaa kohtaloani, haluan sanoa Tatille, että se ei ole sun syy. Äitisi (mulla ei varmaan ole oikeutta sanoa näin, mutta) oli todella idiootti ja juuri tuollaiset asiat laukaisevat syömishäiriöitä.
Mutta. Itse olen aina ollut huono ja ronkeli syöjä ja ensimmäiset kymmenen vuotta söin yhtä ateriaa kaksi tuntia ja kaikki takertui kurkkuun. Pari kertaa vanhemmat teki sen virheen, että rankaisivat sillä, etteivät antaneet syödä.
Kun oli 10 vanhemmat erosivat, mutta se nyt ei maailmani pahemmin järkyttänyt. Sen sijaan olin koko elämäni ollut vähän erilainen tai omituinen tai en kuitenkan sellainen klassinen teinix ja siksi minua kiusattiin.. öö aina. Olin myös kympin oppilas joka ei auttanut asiaa.
11-vuotiaana kuvioihin tuli väkivaltainen äitipuoli joka kidutti minua (myös henkisesti kaikilla sekopäisillä vehkeilyillään ja propagandallaan) neljä vuotta. No selvisin siitäkin, mutta sitten vanhempani pakottivat minut lukioon vasten tahtoani. Ekan lukukauden jälkeen sairastuin anoreksiaan. Luulen, että siinä kohtaa kontrolli omaan elämääni oli niin kateissa, että en ollut kovin yllättynyt sairastumisesta. Tunsin pettäneeni itseni, kun olin aina vihannut koulua ja kerrankin ei ollut pakko mennä sinne ja menin silti.
No nyt olen lukion tokalla, mutta koti-/etäopetuksessa, koska en viitsinyt mennä sinne takaisin. En halunnut. Halusin kerrankin tehdä niinkuin oli itselleni oikein. Kukaan ei tosin kysellyt, miksi todella jättäydyin himaan opiskelemaan. Ei edes mutsi. Ei se ole muuta kuin vähän kuittaillut mun luurankomaisuudesta ylipäänsä.