osa-aikaeläke vai osatyökyvyttömyyseläke

37 v päätoimista kunta-alan työtä. Nyt 62 v olin jo alustavasti sopinutkin 1.8. osa-aikaeläkkeelle jäämisestä työnantajan edustajan kanssa- viikko työtä. viikko vapaata. Nyt terveyteni heikkeni, olen nyt kuukauden sairauslomalla ja työterveyslääkäri oli vakuuttunut siitä, etten enä kohtuudella pysty kuin osa-aikaiseen työhön. Mietinnässä osatyökyvyttömyyseläke tai jopa työkyvyttömyyseläke. Millaisia prosesseja nuo työkyvyttömyysjutut ovat ja miten taloudelliselta kannalta. Ajattelin laittaa kyselyn KEVAAN, järkevää?
4230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Vastaan itsekin, kun kysyin KEVA:sta. Ennen osa-aikaeläkkeelle jääntiä pitää olla 6 kkyhtäjaksoisesti kokopäivätyössä, jos on sairauslomaa tämä ehto ei täyty. Voisin hakea osa-aikaeläkettä aikaisintaan 6 kk sairauslomani loppumisesta alkavaksi. Vähän olin puhelinkeskustelun yhteydessä huuli pyöreänä ja piti moneen kertaa varmistaa, että ymmärsin oikein. Onkin siis vaihtoehtona hakea osatyökyvyttömyyseläkettä tai sinnitellä 6 kk yhtäjaksoisesti työssä. Kovilta tuntuu KEVA:n ehdot.

Äänestä

Osa-aikaeläkkeen myöntäminen edellyttää, että välittömästi ennen eläkkeen alkamista työntekijällä on 6 kuukautta kokoaikatyöksi katsottavaa aikaa. Tuon puolen vuoden jakson aikana tulisi joka kuukausi ansaita vähintään 1363 euroa (vuoden 2015 taso). Jos tämä ansiovaatimus täyttyy, sairastamisesta huolimatta, on eläke myönnettävissä. Sairauslomalta ei kuitenkaan suoraan voi hakeutua osa-aikaeläkkeelle.

Oletuksena on, että Keva on käsittänyt sinun olevan työkyvytön tuon 6 kk aikana niin, että palkkaa ei jokin kuukausi maksettaisi ja silloinhan ns. karenssi ei täyty.

Äänestä
  • Kiitos! Laitanpa uuden kyselyn kirjallisena KEVA:aan. Tapauksenihan meni niin, että olen ollut 29.4. lähtien sairauslomalla ja sairausloma kestää 4.6. saakka. Koko ajalta työnantaja(kuntayhtymä) maksaa täyden palkan. Edellinen sairausloma oli 10 työpäivää syksyllä 2014 kaihileikkauksen jälkeen ja sitä ennen 2,5 vuotta aiemmin 2 vkoa. Osatyökyvyttömyyseläkkeen myöntämisen kannalta itseäni arveluttaa se, ettei ole runsaiden sairauslomien muodossa näyttöä työkyvyn alentumisesta. Jotkut periaatteessa tykkää työstään ja sinnittelee vaikka ottamalla kaikki lomarahat vapaina-- sitä mahdollisuutta ei kuntatyönantajani tänä keväänä suonut, ilmoitus tuli palaverin päätteeksi huhtikuun alussa.

    Äänestä

Vastaan vielä itse, ettei jäisi väärä tieto. Kevasta ei tullut kirjallista vastausta. Uusi soitto jossa tuon edellisen juurtajaksain selitin toiselle virkailijalle, tuottikin ihan eri vastauksen-- aivan kuten Työeläketietäjäkin vastasi minulle.Moneen kertaan sieltä pahoiteltiin virheellistä vastausta ensimmäisellä kontaktikerralla. Osa-aikaeläkkeelle ei voi jäädä suoraan sairauslomalta, mutta tällainen kuukauden sairausloma ei mitenkään vaikuta asiaan, jos työnantaja maksaa palkkaa 1363 euroa joka kuukausi.
Kiitos vielä Työeläketietäjä, vinkistäsi oli minulle oleellinen hyöty.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


työelämänloppumetrit kirjoitti:

37 v päätoimista kunta-alan työtä. Nyt 62 v olin jo alustavasti sopinutkin 1.8. osa-aikaeläkkeelle jäämisestä työnantajan edustajan kanssa- viikko työtä. viikko vapaata. Nyt terveyteni heikkeni, olen nyt kuukauden sairauslomalla ja työterveyslääkäri oli vakuuttunut siitä, etten enä kohtuudella pysty kuin osa-aikaiseen työhön. Mietinnässä osatyökyvyttömyyseläke tai jopa työkyvyttömyyseläke. Millaisia prosesseja nuo työkyvyttömyysjutut ovat ja miten taloudelliselta kannalta. Ajattelin laittaa kyselyn KEVAAN, järkevää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu