Imple... Implementointi...

Ei kyllä pitäisi suomalaisen maatiaispoliitikon, hyvänkään, implementoida ( :-)) liian vaikeita ulkomaalaisperäisiä sanoja, eikä etenkään sellaisia, jotka eivät vielä ole juurtuneet suomen kieleen, eikä etenkään, kun niille on olemassa oikein hyvät ikivanhat suomenkieliset vastineet.

Implementoida = käyttöönotto, toimeenpano.

P.S. Eikä myöskään pitäisi sönköttää pakkoruotsia, ellei sitten todellakin ole itse fanaattinen pakkoruotsittaja...
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Minkäs nyt insinööri itsellensä mahtaa? Nörtit valtaan! :)

Äänestä

Kyse ei ole insinööriydestä, vaan perusfiksuudesta ja suomen kielen taidosta.

Äänestä

Sipilä on kehuskellut tehneensä isoja kauppoja englannin kielellä. Todellisuutta hiukan tuntevana oletan, että myös Sipilän tapauksessa todella kalliit helsinkiläiset (ja suomenruotsalaiset) tai ulkomaiset juristit ovat ne kaupat hoitaneet.

Koska nämä kielitaitoiset ja kovat kaverit hoitavat kaikissa muissakin kansainvälisissä kaupoissa neuvottelut, miksi Sipilän firman kohdalla asian laita olisi ollut toisin?

Ainakin toistaiseksi Sipilän näytöt englannin kielen taidostaan ovat aika vaatimattomia.

Äänestä
  • No helvetti, ei kai tarkoitus olekaan, että pääministeri ryhtyy tekemään kauppoja suomalaisten yritysten puolesta. Ulkomaankauppaministeri tai joskus pääministerikin vain tunnustelee maaperää ja mikäli se tuntuu suotuisalta, annetaan tästä tieto suomalaisille yrityksille, jotka sitten itse tekevät varsinaiset kaupat joko omalla henkilöstöllään tai käyttäen esimerkiksi helsinkiläisiä, suomenruotsalaisia tai ulkomaisia välikäsiä.

    Taidat elää vieläkin Suomen ja Neuvostoliiton välisiä tavaranvaihtopöytäkirjojen aikoja, joskaan niitäkään ei kirjoitettu pelkästään ministereiden neuvottelujen pohjalta.

    Äänestä

Melko nokkela maatiainen tämä Sten Hård, löysi netistä vastineen sanalle implementointi. Ei kai voida puhua aivan tyhmimmästä maatiaisesta tällä kertaa.

Äänestä

tehtävähän on tiputtaa tyhmimmät persut rattailta sanotaan noin miljoonassa vuodessa.

Äänestä

Kepun puheenkirjoittajan on jatkossa vältettävä vaikeita sanoja kirjoittaessaan Sipilän puheita.

Äänestä
  • näin pitäisi tehdä?

    Siinähän sitä on kotiin elätettävillä puuhaa kun tutkivat sivistyssanojen merkityksiä.

    Äänestä

Yllätyin siitä kuinka hyvin Sipilä on mukautunut esiintymään kansainvälisen media edessä, hän sukkuloi kuin kala vedessä antaessaan lausuntoja nasevaan tyyliinsä. Parasta Sipilän esiintymisessä on sanoman tiivistäminen pitkien jaaritusten sijaan, jossa kuulijalle muodostuu selkeä sanoma.

Äänestä

Demareille ja heidän suo-osasto Vihreille Sipilä juotti katkeran kalkin, jota hajallaan olevat demarit ja muut hihhuli-puolueet nieleskelevät neljä vuotta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sten_Hård kirjoitti:

Ei kyllä pitäisi suomalaisen maatiaispoliitikon, hyvänkään, implementoida ( :-)) liian vaikeita ulkomaalaisperäisiä sanoja, eikä etenkään sellaisia, jotka eivät vielä ole juurtuneet suomen kieleen, eikä etenkään, kun niille on olemassa oikein hyvät ikivanhat suomenkieliset vastineet.

Implementoida = käyttöönotto, toimeenpano.

P.S. Eikä myöskään pitäisi sönköttää pakkoruotsia, ellei sitten todellakin ole itse fanaattinen pakkoruotsittaja...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu