Tämä keskustelu on suljettu

Voit yhä lukea viestiketjua, tykätä kommenteista ja ilmiantaa asiattomuuksia. Halutessasi voit aloittaa uuden keskustelun samasta aiheesta.

http://keskustelu.suomi24.fi/t/6702619#comment-35154929
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

KOTKAN TARKASTUSLAUTAKUNNALLE JA KRP:N TIREHTÖÖRILLE

Kotkan tarkastuslautakunnanpäivystäjä, -johtajat ja -rivijäsenet ym. paikallaolijat sekä KRP:n tirehtöörin toimisto. Olen kuullut kaupungilla puhuttavan epämääräisiä tarinoita ja joskus jopa jorinoita

tarkastuslautakunnan hulppeasta rahan käytöstä saatuihin tuloksiin nähden.

Esim. Pirköyrin vedenalaisten venepaikkojen katselmukseen käytettiin kuulemani mukaan 250€ vaikka venepaikkoja ei ollut kuin yksi ja sekin tyhjä jo vuodesta 1952. (samana vuonna pelattiin Kotkassa olympiajalkapalloa.Tarkistuslautakunta voisi tarkistaa oliko Neuvostoliitto vs Bulgaria (2-1, ja.) ottelun jatkoajan pituus linjassa paikallisiin olosuhteisiin nähden vai painostiko Neuvostoliitto.)

Eräs kaupunginjohtajaksikin pyrkinyt kertoi torilla saanneensa tietää että ns. Väkinäisten siltaa käytetään

mm. mopoautoliikenteen alustana. Lähellä pesii lokkeja, siilejä ja on entinen varuskunta.

Juopoilta kapiaisilta maastoon mahdollisesti unohtuneet tai tahallisesti kätketyt miinat ja muut räjähteet voivat herkistyä mopojen pärinästä.

Tarkastuslautakunnan onkin tarkastettava että luvattomaan sillanylitykseen käytetään vain dieselmoottorilla varustettuja mopoautoja siksi, että dieselmoottorissa ei ole kynttilää (nykyisin: sytytystulppa) ja siihen liittyvää virtapiiriä, joka otollisissa olosuhteissa saattaa aiheuttaa esim. maahan kaivetun sarvimiinan räjähdyksen jopa useiden kilometrien etäisyydeltä ja jopa viikon viiveellä.

Kymijoella kohdassa missä Langinkosken- ja Korkeakosken haarat erottautuvat toistensa syleilystä , on havaittu pitkätukkainen venettä keikuttava mies seuranaan pitkäpartainen venettä keikuttava mies, jotka huutelevat poliittisia solvauksia ohikulkijoille.

On syytä epäillä että venettä keikuttamalla saadaan tai yritetään saada normaalia suurempi virtaus Korkeakosken voimalaitokselle Koivukosken voimalaitoksen kustannuksella.

Vaikka molemmat voimalaitokset ovat saman omistajan eikä siten aiheuta välitöntä tappiota, on tarkastuslautakunnan tarkastettava miten keikuttelun aiheuttaman kova aallokko vaikuttaa tuotetun sähkövirran tasalaatuisuuteen ja jos vaikuttaa riittävästi, selvitettävä kuka korvaa kustannukset koko läntisen Kotkan kiinteistöille pääsulakkeiden vaihtamisesta suurempiin ja millä aikataululla tämä tehdään.

Tarkastuslautakunnan pitää lähettää kaksi agenttia Laajakosken ja Ylänummen alueille sekä yksi Tavastilaan.

Tehtävänä on paikallisia kuunnellen, jälkihavaintoja tutkien sekä pieniä provokaatioita tehden selvittää tappouhkaajan mahdolliset liikkeet ko. alueilla viimeisen viikon aikana sekä samoilla keinoilla selvittää tappouhkaajan tulevat suunnitelmat aina meripäiviin asti.

Helilän keskustassa ja myös Marinkylässä tiedetään varmasti tappouhkaaja käyttävän em. paikkoja tukialueenaan.

Tarkastuslautakunnan on tarkastettava Sunilan piippu. Nyt ei piisaa perinteinen ns. silmämääräinen tarkistus vaan piippu on kuljettava läpi oikealta vasemmalle. Oppaaksi suosittelen pakoputkirassauksen erikoisammattimestari A Hirvosta, joka tuntee ko. piipun paremmin kuin kukaan mustalle listalle joutunut rehellinen ja syytön kusipää.

Haminassa 1.5.2015

Asko "kaukoparantaja" Kervinen

Äänestä

Pirköörissä ajelehti vene Jormalle, eiku karille

Äänestä

KOTKAN TARKASTUSLAUTAKUNNALLE JA KRP:N TIREHTÖÖRILLE
Onkohan tämä aloitteita tehtaileva itse mininisteri Kierola?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UusiKeskustelu kirjoitti:

Voit yhä lukea viestiketjua, tykätä kommenteista ja ilmiantaa asiattomuuksia. Halutessasi voit aloittaa uuden keskustelun samasta aiheesta.

http://keskustelu.suomi24.fi/t/6702619#comment-35154929

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu