Kenelläkään diagnoosia/tietoa SUNCT- syndroomasta?

auts11

SUNCT- syndrooma eli Short-lasting unilateral neuralgiform headache with conjunctival injection and tearing. Onko kenelläkään diagnoosia tästä sairaudesta tai mitään tietoa siitä? Googlesta ei löydy paljoa tietoa, ainakaan suomeksi. Kaikki tieto on tervetullutta.

5

343

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SUNCT-potilas

      Hei!

      Minulla todettiin SUNCT, alkoi viime elokuussa ja diagnoosin sain eilen. Lääkityksenä toimii Lamotrigin (150-250mg / päivä), ja tämä on tehokas hoitomenetelmä. Joskin lääkitys aloitetaan hitaasti (25mg/päivä) ja kasvatetaan viikottain / kahdessa viikossa.

      Toivottavasti saat apua ja saat oikeat lääkkeet! Minä jouduin kokeilemaan kaikkea mahdollista, aluksi epäiltiin lihasjännitystä ja otettiin magneettikuvia ym. Tapasin monia neurologeja, mutta syyn löytymiseen meni silti noin yhdeksän kuukautta. Koin hoitoni melko kehnoksi, kovien kipujeni ja monien sairaalakeikkojen jälkeen vain muutama olivat "iloisia yllätyksiä".

      • auts11

        Kiitos vastauksestasi!! Haluatko kertoa hieman tarkemmin oireista? Minkätyyppistä kipuilu on ja missä kohtaa? Kuinka usein tulee jne.. kiitos jo etukäteen jos haluat vastata ja tsemppiä sinulle! Olen itse käynyt neurologilla jonka mielestä oireet ovat niskaperäisiä mutta fysioterapeutin mielestä ne ovat neurologisia. Minulla on myös diagnoosi jännityspäänsärystä ja migreenista jne mutta ne eivät minusta sovi näiden oireiden aiheuttajiksi. En ole päässyt pään kuvauksiin. Oireeni alkoivat syksyllä 2014. Onko sinulla ollut ns. taukoja oireissa vai ovatko ne päivittäisiä? Minkä ikäinen olet?


      • SUNCT-potilas

        Hei Auts11, oletkohan vielä täällä :)

        Tunnistin tuon kirjoituksen omakseni silloin 2016, kun surffailin aiheesta! Minulla SUNCT on oireillut syksystä 2015 ja se on alusta asti ollut luonteeltaan kroonista, eli jos ei ole mitään lääkettä joka auttaa, niin kipu on silloin aina läsnä (kutsun tätä taustapaineeksi), joka keskittyy vasemmalle ohimolle. Tämä taustapaine on luonteeltaan tylsää ja sykkivää ja aamusta päivään se on vähemmän kivulias kuin päivän edetessä. Iltaisin oireeni pahenevat, jolloin taustapaine voimistuu ja tähän päälle tulevat iskut, jotka ovat kuin puukoniskuja, sähköiskuja, polttavaa, puristavaa, viiltävää, voimakasta sykkivää... ja pahimmillaan nämä ovat ihan 10/10.

        Hyvin monenlaista kipua ja pahimmillaan koko päivän vain odottaa että pääsee seuraavaan päivään, jos se olisi helpompi; joskus aamut ja päivät ovat kevyempiä, mutta iltapäivät ja illat aivan kamalia. Kivut tosiaan tulevat päivittäin, ellei ole lääkettä joka veisi ne pois. Harmittavasti SUNCT on "lääkeresistentti sairaus", ja tämän takia etsin tälläkin hetkellä uutta auttavaa lääkettä, jonka vaste kestäisi.

        Olen myös käynyt monella eri fysioterapeutilla ja myös hierojalla, osteopaatilla, kiropraktikolla ja jäsenkorjaajalla. Näistä kaikista olen saanut apua, mutta valitettavasti nekin ovat olleet vain hetkellisiä. Mutta ehdottomasti kannattaa kokeilla kaikki manuaaliset hoidot, ei ne ainakaan voi haitata, ja osteopaatti/jäsenkorjaus ovat "helliä manuaalisia hoitotapoja".

        Migreeniä ja jännityspäänsärkyä haluttiin kovasti diagnosoida aluksi. Toivon, että olet saanut jo pään kuvaukset ja sairautesi otetaan vakavasti! On tämä aika sairaus vaan kärsiä... Tällä erää tosiaan joudun käyttämään kipulääkkeitä oireiden hallitsemiseen, ja olen nyt kolmekymppinen. Tsemppiä sinulle kanssa!


    • Sunctilainen

      Mulla oli noin puoli vuotta sitten jakso, jolloin sain toiseen silmääni omituisia kipukohtauksia. Pistävä, viiltävä kipu, silmä turposi ja kyynelehti voimakkaasti ja oli verestävä. Kohtaukset kesti aina noin pari minuuttia kerrallaan. Kohtauksia tuli noin kuukauden aikana about kerran tai kaksi viikossa. Sen jälkeen niitä ei ole enää ollut. Silmälääkäri diagnosoi SUNCT:in. Nähtäväksi jää uusiiko sarja vielä joskus, silmälääkäri sanoi että kipukohtaukset voivat esiintyä sarjoittain/jaksoittain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1310
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      448
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    15. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      83
      434
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe