Hallituksen pääkysymys on kilpailukyky

ja velka. Kilpailukyky on pääosin yksityisten käsissä ja velan maksu valtiolla.
Valtion velan nopein ratkaisu on Virkamiesten ja viranhaltiain palkan lasku 10%:lla niin, että se jatkuisi velanpoistumiseen asti.
Onhan siellä palkat nousseet kohtuuttomiski ja ulkomailla rällääminen vähenisi, kun sitä vielä harrastetaan lähes jokapäiväisenä sosiaaliapuna?
Rellestäminen on ollut köyhien häpäisyä jo pitkään!
16<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Eihä ne paskiaiset uskalla asialliseen ehdotukseen puuttua,pelkureina.
Tällä oleisi pelastettu työpaikatkin !

Ennen valtionpalkat oli puolet tai kolmeneljäosaa, ennen kuin tuli hurja nosto etuineen ?

Äänestä

Hyvin näyttää Elinkeinoelämän keskusliiton kilpailukyky-hokema menevän läpi suomalaisiin. Kilpailukyky on Suomessa hyvä verrattuna muihin poihjoismaihin tai kilpailijamaihin EU:ssa. Vienti on vähentynyt muun mussa sen vuoksi, että Venäjän vienti on tyrehtynyt. Automaatio ja digitalisaatio ovat lisänneet kilpailukykyä kun työntekijämäärät vähenevät ja palkkakulut pienevät vastaavasti työttömyyden kasvaessa.

Kilpailukyky on vain yksi osatekijä, joka on lisäksi Suomalaisilla yrityksillä hyvä muunuassa lukuisten yritysten saamien verotukien ja suorien yritystukien vuoksi. Yritykset saavat noin 3 miljardin vuosittaiset tuet, eikä tukia ole sidottu työllistämiseen tai tuotannon pysymiseen Suomessa. Suuryritykset ovatkin investoineet eniten ulkomaille kotimaan sijaan, mutta tuet on kyllä kelvanneet.

Tottakai pääomia sijoitetaan pörssiosakkeisiin ja rahastoihin veroparatiiseissa. Myös lamavuosina on jaettu ennätyssuuret osingot, sen sijaan että olisi investoitu omiin yrityksiin tai uuteen teknologiaan Suomessa.

Kansantalouden kysyntä jaetaan kolmeen osaan (Tilastokeskuksen tutkijan mukaan)
- kulutukseen
- investointeihin ja
- vientiin. Kulutus on Suomessa ollut jatkuvasti yli puolet 50-60 % lopputuotteiden kokonaiskysynnästä. Vienti on viime vuosina jäänyt vajaaseen 30 prosenttiin kysynnästä ja investoinnit runsaaseen 15 prosenttiin. KULUTUKSEN merkitys korostuu viennin vähentyessä. Sekä yksityinen että julkinen kulutus ovat ylläpitäneet tuotanon nimellistä kasvua.

Tutkijan mukaan talouden elvyttämiseksi julkisen kulutuksen (tai julkisten investointien) lisääminen on oikein kohdistettuna vähintään yhtä tehokasta kuin verotuksen keventäminen.

Julkisista menoista valtaosa on kansalaisten hyvinvointipalveluita. Pienituloisia oli Suomessa v. 2013 vajaat 700.000 kansalaista. Pienituloisten rahatulo on 60 % keskituloisten tuloon verrattuna. Kaikkien pienituloisten kotitalouksen köyhyysvaje oli (2013) 14,1 %, eli keskimäärin 167 euroa/kk. Köyhyysvajetta korjattaisiin siis parantamalla tulonsiirtoja 167 euroa/kk, kun pienituloisten tulot yleensä ovat niitä tulonsiirtoja. Jos nyt leikataan pieni- ja keskituloisilta, yhä useampi keskituloinen joutuu sinnittelemaan pienimmillä tuloilla ja köyhyysvaje kasvaa.

Kun köyhyysvaje kasvaa, kasvu tyrehtyy ostovoiman heiketessä. Kilpailukyvyn parantamisen sijaan, pitäisi puhua köyhyysvajeen parantamisesta, jotta kasvu vauhdittuu kun suomalaisilla on varaa ostaa suomalaisia tuotteita.

Äänestä

Kilpailukyky edellyttää töitä muuten ei onnistu.Työ taas velan taittamista.Leikkaukset kohdistettava missä rahaa on kuin roskaa eli rikkaihin.Siinä resepti .Nyt ei ole töitä yli puolella miljoonalla suomalaisella.Tuloerot kasvavat yhä vaan.

Äänestä
  • Euro on vienyt Suomen kilpailukyvyn. Siitä on erottava. Eihän joku iso talousmaa, kuten Saksa halua, että esim. Suomi alkaisi kilpailla sen kanssa devalvoimalla valuuttansa ja lisäämällä kilpailukykyään. Tämä on niin päivänselvää faktaa. Päättäjät eivät halua myöntää virheitään. Siitä kärsii koko kansa. Lopettakaa pelleily ja leikkauksilla leikkiminen. Ei siitä mitään tule!

    Äänestä

  • Yksityiset näyttäköön, kun heillä on monopooliasema ?

    Äänestä

Tekeekö sss-miehet samoja mokia, kuin edellinen, joka teki kalliin yhteisöveroalemokan?

Äänestä
  • Paljonkohan porukkaa tulevat säästöt taas panevat kilometritehtaalle. Jos on pakko, pitäisi alkaa yläpäästä ja irtisanoa enin osa kuntien ja valtion pomoista jotka työllistävät toisensa kokouksissaan ja keksivät uusia "kehittämisprojekteja", jotka sitten vähin äänin haudataan. Kantaporukka kyllä osaa hoitaa hommat ilman pomottamistakin, mistä on yleensä vain haittaa työnteolle.

    Äänestä

Valiettavasti otsikko on "oikeassa". Hallituksen pääkysymys todellakin näyttäisi olevan "kilpailukyky". Jos hallitus tarkastelisi maailmaa kansanvallan eikä yhtiövallan näkökulmasta, niin "kilpailukyvy" sijasta pääkysymyksen pitäisi olla "köyhyysvaje".

http://www.talouselama.fi/uutiset/koyhyysraja haamottaa 170 euron paassa/a2166241?s=r

Äänestä
  • Mikäli emme olisi eurossa, niin kilpailukykyä voitaisiin parantaa napin painalluksella. Nyt se ei onnistu!
    Valuutan arvon lasku auttaisi myös kotimarkkinateollisuutta ja työllisyyttä, koska ulkomainen tuonti kallistuisi ja tavaroita voitaisiin alkaa valmistaa Suomessa tuonnin sijaan.

    On siinä ollut 2 oikein "talousasiantuntijaa", jotka Suomen euroon ovat vieneet. Samaa voi sanoa koko valtionvarainministeriöstä. Käsitys, että siellä on "tieto-taito" on vain klisee.
    Eivät ne ymmärrä "vittusta eivät vattusta" taloustieteestä.

    Äänestä

Meitä verrataan Saksaan ja Ruotsiin joiden talouskasvu on moninkertainen Suomeen verrattuna, työaika lyhempi ja palkat paremmat kuin Suomessa, silti kepu ja kokkarit vaahtoo 100 tunnin orjatyöstä ts. palkanalennuksesta ja palkankorotusten 0-linjasta,
aikas omituinen yhtälö?

Äänestä
  • Kyllä. Ihmisten motivointi on 2000-lukua ja ihmisten hiostus oli 1800-lukua.

    Äänestä

  • Sipilän yhteisövastuu oli aivan muuta ja se olisi ollut valtio-ja kuntahallinnon palkkojen lasku 10%:lla, työpaikkojen säilyessä.
    Nyt tulee harvain valta, työttömineen.

    Äänestä

Piti pelastus tulla lapsilisät ja eläkkeet leikkaamalla! Tollo kokoomus ja ketku demarit. Yhteisöveroalemokan seurauksena nostettiin tasaveroja ja leikattiin kysyntää, työttömyyttä lisäten.

Äänestä
  • Yhteisöveronalennus meni suoraan osakkeenomistajien lompsaan. Jatkakaa samaan malliin. Kyllä kansa maksaa osingot ja muut eliitille menevät rahat!

    Äänestä

Euroopan unionia on aivan liian helppo syyllistää, samoin rikkaita.
Ongelma on verotuksen tarpeessa ja laiskassa keskiluokassa, joka ei tee töitä. Julkinen sektori on kallis riippa, joka oleskelee liikaa paremmilla palkoilla, sosiaaliturvalla ja erinomaisilla eduilla. Ollaan todellisuudessa aivan Kreikan tiellä oltu jo pitkään.
Päätökset ovat olleet suurimmalta osalta aivan omiamme ja AY liike on lyönyt vettä myllyyn.
Joku 100 tuntia lisää työtä, ei ole yhtikäs mitään, verrattuna Suomea nykyisin kannattaviin PK yrittäjiin. Tämä porukka tekee töitä nollatuntisopimuksella usein 12 tuntisia viikonloputkin ja vaurastuvat, sekä hoitavat omat asiansa itse ilman yhteiskunnan suurempaa apua.
PK yrittäjä kerää valtavat veromiljardit yhteiskunnalle, jopa oma asuntonsa panttina pankille. Tätä yritteliäisyyttä ja yrittäjäluonnetta tulisi nyt saada yhteiskuntaan, mutta hyvinvointiin tottunut pullamössökansa tuskin siihen ilman pientä pakkoa pystyy.
Yrittäjän sosiaaliturva kuntoon ensimmäiseksi ja joku todellinen etu yrittäjäksi ryhtyvälle, vaikka tonnin ylimääräinen eläke loppupalkaksi. Reilu veroetu vaikka Australian malliin 15000 € verottomana vuoden yrittäjätulosta, niin eiköhän ala sukupolven vaihdokset kiinnostaa ja jopa julkisen sektorin porukkaa ilmestyä yrittäjiksi.
Julkisen sektorin palkan alennus 10 prosenttia on purrut hyvin monessa maassa ja verotuksen tarve pienentynyt huimasti hetkessä. Silti eivät työttömät lisääntyneet.
On myös oikeudenmukaista pudottaa palkkaa prosentteina, kun sitä prosentteina on korotettukin .
Kuntien organisaatioissa tehdään paljon turhaa kallista työtä, tosiaan työryhmineen ja lopputuloksena paksuja paperinippuja täynnä itsestään selvyyksiä. Tuntuu kuin nykyihminen ei ajattelisi, kuin määräyksestä.
Totuus on että ihminen ei kestä hyvinvointia, jatkuva sirkushuvien hankkiminen ja pyörittäminen maksaa.

Äänestä
  • "PK yrittäjä kerää valtavat veromiljardit yhteiskunnalle, jopa oma asuntonsa panttina pankille. Tätä yritteliäisyyttä ja yrittäjäluonnetta tulisi nyt saada yhteiskuntaan, mutta hyvinvointiin tottunut pullamössökansa tuskin siihen ilman pientä pakkoa pystyy".

    En väitä vastaan. Ongelmahan on suuret globaalit yritykset, jotka kiertävät joka ainoan centin, minkä kykenevät. Mitä hyötyä on siitä, että joku maksaa niidenkin verot. Hävitkööt maasta. Pienet yritykset ottavat niiden paikan, työllistävät ja maksavat verot niinkuin pitää.
    Miksei kukaan puutu niiden toimintaan? Taitaa olla monella päättäjällä oma lehmä ojassa!
    Kansan pitää alkaa lyödä kapuloita näiden yritysten rattaisiin, koska ne syövät melkein koko kansan pöydässä osakkeenomistajia lukuunottamatta. Tehdään listat ja boikotoidaan niin paljon kuin mahdollista. Jostainhan ne elävät eli kuluttajien ostoista. Osa myy jylkiselle sektorille tai toimii siellä, kuten esim. lääkärifirmat. Poliittinen kuntapäättäjä voi olla ostamatta näiden yritysten palveluita.
    Ovatko nämä kuntapäättäjät sokeita vai lihottaavatko he omaa lompsaansa päättämällä ostaa näiden veronkiertäjien palveluita. Tällaisista sidonnaisuuksista on tehtävä loppu!!

    Kunnan ja valtion viroissa palkat ja edut ovat liian suuret. Eritoten päällikkö- ja johtotason palkat ovat todella liian korkeat. Perusteluksi ei käy, että muutoin ei saada päteviä henkilötä, koska yksityinen sektori maksaa paremmin. Niin piitääkin. Julkisen puolen työt, etenkään päällikkötasolla eivät vaadi juuri muuta kuin läsnäoloa. Teet niin tai näin, koskaan ei tule kenkää per-seeseen, kuten yksityisellä puolella.
    10-15% palkoista pois ja lomat kuten yksityiselläkin puolella.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Abrahamm kirjoitti:

ja velka. Kilpailukyky on pääosin yksityisten käsissä ja velan maksu valtiolla.
Valtion velan nopein ratkaisu on Virkamiesten ja viranhaltiain palkan lasku 10%:lla niin, että se jatkuisi velanpoistumiseen asti.
Onhan siellä palkat nousseet kohtuuttomiski ja ulkomailla rällääminen vähenisi, kun sitä vielä harrastetaan lähes jokapäiväisenä sosiaaliapuna?
Rellestäminen on ollut köyhien häpäisyä jo pitkään!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu