http://yle.fi/uutiset/olympiamaiseman_ainutlaatuinen_kauneus_pitaa_sailyttaa__nuoria_arveluttaa_vesipuistosuunnitelmat/7982027
Järkevää pohdintaa nuorilta! :)
Mitäpä mieltä muut?
Järkevää pohdintaa nuorilta! :)
Mitäpä mieltä muut?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Nuoret, nuoret, aina vastustaa kaikkea. Seikkailupuisto tuo meille työtä ja toimeentuloa, ei aina nämä "liito-oravan kakkoja netistä tilaavat" viherpiipertäjät saa estää yhteiskunnan kehittämistä. Kyllä meillä vielä kansallispuistoja riittää tämän jälkeenkin.
Tässähän ei ollut kyse vastustamisesta. Ehdotus tuli että vesipuisto rakennettaisiin esimerkiksi uimahallinrantaan. Olen samaa mieltä ettei se välttämättä sopisi Ahvenistolle ja nimenomaan rajalliset parkkipaikkamahdollisuudet ovat myös ongelma. Kesäisin parkkipaikkaa ei meinaa löytyä ruuhkaisimpina aurinkopäivinä nytkään, saati jos vesipuisto olisi vetovoimainen tekijä. Seikkailupuisto taasen saattaisi hyvinkin sulautua metsämaisemaan, jos rakennetaan esim puusta :)
Ihmeellistä että nämä ahveniston ystävät ( viherpiipertäjät ) tämän Turkulaisen sanansaattajansa kanssa ole puuttunut tähän seikkailupuistoon.Miten käy näitten liitelevien oravien ja kylmissään olevien kukkien.Kakarat rupeaa huuteleen pitkin metsiä niin että vainajat eivät saa nukkua rauhassa ahveniston mäellä.
Kummallista, etteivät edes derkut ole siitä älähtäneet että yksi punikkien (ansaittu)hautapaikka (muistomerkki toki myös) on rinteessä jota Pravdan jutussa esiteltiin.
Siellä muuten on liito_orava pariskunta pesintä toimissaan eli peruuntuu höskä. Aivan väärä paikka muutenkin sirkusleikeille noin herkässä luonnossa.
Unohtakaa tuollainen "kaveria" jeesataan meininki.
Selitä se hyvä veli järjestölle. Kaupunki järjestää puitteet ja hv järjestön yrittäjät niiaa ja vetää hillot. Jäähalliin kaupunki rakensi Kerholle oman ravintolan vaikka normaalisti ravintoloitsijat remppaavat/rakentavat tilansa ihan itse. Nyt annettiin oikein allas ja oikeastaan koko virkistysalue käyttöön, senkun rahastat vaan.
Kaupungin tehtävä on luoda puitteet yritystoiminnalle. Esim Live Nation nettoaa satojatuhansia yhdestä konsertista johon kaupunki sijoitti miljoonia näiden luvattua mm. nuorille töitä ja turistirahaa kaupunkiin. Nuoret saavatkin töitä, mutta talkoopalkalla, turistirahat vetää lähinnä Live nation oheismyynnillä. Turisti tulee suoraan paikalle ja lähtee kun konsertti on ohi. Junasta myöhästyneet lähinnä sotkevat paikkoja.
Yritystoimintaa tuetaan kuskaamalla koululaiset ja päiväkotilapset maksullisiin "harrastuksiin".
Olisi mielenkiintoista, jos vaikkapa Pravda selittäisi juurta jaksaen näiden yritysten kytkennät ja/tai omistajatahot sekä niiden maksamat verot kontra saadut tukirahat.
Elämänlaatulautakunta puuttukoon asiaan ja pitäköön huolen asukkaiden mahdollisuudesta virkistäytyä puhtaassa luonnossa. Älkää kyyristelkö rahan edessä.
Samaa mieltä siitä, että muovinen hökötys sopisi paljon paremmin uimahallin rantaan kuin Ahvenistolle. A:n järveä ja maisemaa ei saa pilata !!!!!!!!!!!
Onneksi alkoi taas tämä moottorien pärinä moottoriradalla.
Mitä helvetin luontoa voi olla keskellä kaupunkia. Naurattaa. Asialla ihmiset jotka ei metsään viitsi ja uskalla mennä. mm. EVOLLA on luontoa ja missä muualla paitsi Ahvenistolla.
Kiitos hyvä aloite! Hieno luontopaikka ja arka harjumaisema ja uimapaikka siinä kaupunkilaisten helposti ulottuvilla Ahvenistolla. Vesipuisto sopii sinne uimahallin viereen keskustaa elävöittämään tai Aulangon suuntaan.
Juu Joutsenlammelle !
Onhan siellä Aulangolla järvissä valitsemisen varaa! Hotellikin saisi lisää asiakkaita lomailevista lapsiperheistä.
Luuletteks te, että elämänlaatulautakunta mitään tekee? Se on tän kaupungin typerin, tyhmin ja tarpeettomin lautakunta. Kaupunginhallituksen pitää päättää sen puolesta.
YhLa on typerin. Tehdäänkö lisää tyhjiä parkkipaikkoja etteivät kesken lopu.
Ei saa turmella turmella Ahvenistonjärven alueen kaunista luontoa moisilla muovihärpäkkeillä! Laitoin jo nimeni tuohon vastustavaan adressiin, Nyt köyhäkin lapsi voi tulla nauttimaan kesästä Apparan uimarantaan, kun alue on ilmainen.
Mitä ihmeellistä tässä apparalla alueella nyt sitten on samanlaisia puita sielläkin m ettäs kasvaa kun muuallakin ja järvessäkin samaa vettä kun muissakin. Ja kyllä se köyhän lapsi pääsee myös muualle uimaan ja samoilemaan ilmaiseksi. Niin ja autonkin voi jättää johonki muualle että ei herkkä luonto vaurioidu
Hyvä että ahvenistoa kehitetään.
Onko se mitään kehittämistä, jos viedään järveen muovihärveleitä? Ei ole, sanon minä. Se on luonnon ja järvimaiseman tuhoamista ja pilaamista.
Onko se mitään kehittämistä, jos järveen viedään muovihärveleitä? Ei ole, sanon minä. Se on luonnon ja järvimaiseman pilaamista ja tuhoamista. Ollaan Sodoman ja Gomorran tiellä, jos pahalle antaa pikkusormen.
Seuraava "kehitysvaihe" on kai sitten se, että hiekalle tuodaan sirkus Sariola koko kesäksi, metikköön eläintarhat, apinalinnat ja maastopyöräradat, harjulle köysiradat ja kiipeilyseinät, liitovarjoilua ja laskuvarjohyppyjä. Ja tottahan nuorison pitää päästä päristelemään järvellä myös moottorihärveleillä, kun se on niin tätä päivää ja elävöittää ja kehittää Ahvenistoa.
juuri näin.
monta hyvää vaihtoehtoa kumottu apparan kehittämisessä... Tämä oli kaikista huonoin ja pilaa alueen tunnelman. Mutta tunnestusti raha on näissä asioissa kaupungin paras konsultti. Linnan kehitys hääsää ja yrittäjät vetävät rahat.. Kaupunki on lopullisesti menettänyt jo kasvonsa sunny car hankkeissa ja lisää tulee näitä hyviä ehdotuksia...
Rikostuomiotkin meriitti kaupungille.