Mikäköhän auttais kun mun nenu menee tukkoon nukkuumaan mennessä? pakko sitten hengitellä koko yön suun kautta, ja suu kuivuu :((
Onko tähän mitään apuja?
Ja onko muilla ollu vastaavaa..?
Onko tähän mitään apuja?
Ja onko muilla ollu vastaavaa..?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Apteekista voit hakea esim. Nasolin-merkkistä nenäsumutetta, joka aukaisee tukkoisen nenän. Nasolinia voi käyttää raskauden aikana.
Miten olisi vanha kunnon höyryhengitys?
Hei !
Mulla ollut sama vaiva nyt jo muutaman viikon (rvt 17 6) ja olen nukkunut ikkuna auki. Onneksi on olleet leudot kelit, niin ei ehdi tulla kylmä yön aikana. Jossain vaiheessa varmaan joudun hakemaan jonkinlaisia nenätippoja, jos ei vaiva lopu, mutta tähän saakka olen pärjännyt vielä tuolla em. konstilla.
Hei! Minullakin nenä tukossa ja suu rutikuivanausein aamuisin herätessäni jo useamman viikon ajan. Nyt rv 18. Niistäessä toisesta sieraimesta tulee yleensä verensekaista eritettä.
Luulin, että mitään nenätippoja ei voi ottaa, joten en ole mitään käyttänyt. Nenäkannun hankintaa (mainittiin tässäkin keskustelussa jossain viestissä) olen harkinnut, sillä olen kuullut, että sillä voisi pitää flunssat loitolla. En vaan ole vielä saanut hankituksi...
Minä olen kärsinyt muutaman päivän pahasta flunssasta ja sen takia nenä on ollut öisin tukossa. Mies rakensi ekan tukkoisen ja valvotun yön jälkeen sängyn päätyyn kohdalleni korokkeen päiväpeitosta ja tyynyistä, niin että en ole joutunut olemaan vaakatasossa vaan pää on ollut vähän korkeammalla. Henki on kulkenut ja olen saanut hyvin nukuttua!
En tosin tiedä auttaako jos tukkoisuus ei johdu nuhasta...
vauvoille tarkoitettuja suolatippoja? Niitä myydään apteekissa ja auttavat mukavasti. Toinen helpotus on se sellainen ns. nenäkannu, jolla kaadetaan vettä (johon sekoitettu suolaa) sieraimiin. Huuhtelee ontelot joten tukkoisuus helpottaa. Suosittelevat sitä myös poskiontelotulehdus -tapauksissa. On luonnollinen tapa helpottaa oloa eikä vaurioita (kuivata) limakalvoja niin kuin esimerkiksi nämä nenäsuihkeet (nasolin jne).
Osta kaupasta ihan tavallista merisuolaa. Sekoita suolaa ruumiinlämpöiseen veteen niin paljon että liuoksesta tulee kylläinen (=suola ei enää sula veteen). Ota vettä muutama tippa liosta teelusikkaan ja imaise se nenään. Kuullostaa kamalalta mutta toimii 99%:n varmuudella eikä kirvele niin paljon kuin luulis (suola puuduttaa).
Toista käsittely mieluummin muutaman kerran peräkkäin sen sijaan et vedät kerralla kunnon satsit keuhkoihin. Ja sit vaan niistämään, kyllä irtoo!