Jymy Jäätelö on kopio

JymyJäätelö

Huomasin tuossa Virossa matkaillessani, että Jymy jäätelöä tuottava Suomisen Maito Oy (jymy.fi) on törkeästi kopioinut pakettia myöten Virolaisen herkullisen ekojäätelön La Muun (lamuu.ee).

On kyllä uskomatonta, miten törkeästi voi toisen designin nykyeuroopassa kopioida. Itse jätän Jymyn pakastealtaaseen, en ryhdy kopioita tukemaan. Jymyn tunnuslause "Tärkeintä on olla aito" saa lähinnä naurettavan kaiun!

8

2759

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jäätelönystävä

      Kuvioiden ja sensellaisten kopiointi on arkipäivää kuten taannoinen Marimekko-kohukin todisti, mutta joo, onhan tuo paketti muotoa lukuunottamatta lähes yksi yhteen kirjoitustyyppiä myöten. Ei pitäisi näin kyllä kenenkään toimia ja vie kyllä Jymy jäätelön pisteitä alas paljon mielestäni.

    • Anonyymi

      Jymy jäätelöt oli ainakin minun kohdalla pettymys. Mauttomia ja kalliita. Esim. Tämä uutuus banaani suklaa ei minkään makuinen.

      • Anonyymi

        Omituinen kommentti kun nimenomaan tämä jäätelö maistuu aivan oikealle banaanille. Todella hyvä!


    • Anonyymi

      Näköjään nimenkin voi kopioida.
      Alkuperäinen Jymy oli piipputupakka.

    • Anonyymi

      Itse suosin jymyä. Käyttävät aitoja raaka-aineita ja maitokin omalta tilalta!

    • Anonyymi

      Salmiakki-lakritsi -jäätelö Suomisen Maidolta on huippuhyvää.

    • Anonyymi

      Entä jos se La Muu onkin kopioinut Jymyn paketeista...

    • Anonyymi

      Meillä ei syödä muuta jäätelöä kuin jymyä. eipähän mene rahat putelle,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      121
      8656
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      430
      7907
    3. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      10
      5488
    4. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      82
      5139
    5. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4949
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      237
      3467
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3174
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      35
      3076
    9. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      85
      3069
    10. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      25
      2680
    Aihe