Mökki paloi ja sähköpylväs, kuka korvaa?

MummelinSähköt

Hei!

Mummelille etsin tietoa. Hänellä paloi kesämökki joku aika sitten ja mökin vierestä tuhoutui myös sähköpylväs ja se sähkövekotinkaappi. Sähköfirma ei ole vielä laittanut uutta pylvästä eikä sitä sähkövekotinkaapia.

Mummeli oli soittanut sähköyhtiöön, mutta asia oli jäänyt epäselväksi, joten kysyn:

Kenen pitää maksaa se uusi sähköpylväs ja "sähkövekotinkaappi" - en nyt muista oikeaa nimeä, sorry.

Onko se siis sähköyhtiön omaisuutta ja yhtiön vakuutus sen korvaa, vai onko se mummelin sähköpylväs ja "kaappi", joten mummelin pitäisi se uusi pylväs laitteineen itse maksaa?

Mummelin vakuutus ei ainakaan korvannut sähköpylvästä tai mitään siihen liittyviä kuluja.

Kiitos vastauksista.

4

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valitajaluepaperit

      Mitä vakuutuksia oli/maksettu, vakuutusyhtiöt voivat antaa kielteisen päätöksen vaikka kuulusikin korvata, moni jättää tekemättä päätöksestä valituksen PELOSTA ISOJA yhtiöitä vastaan.

    • esyrgs

      riippuu siitä kuinka pitkästi on matkaa sähkölinjalta mökille. Jos on enemmän kuin 200 metriä pylväs on oma lähes poikkeuksetta.

      Sähkökaappi hiluineen oma lukuunottamatta mittaria joka on sähköyhtiön omaisuutta ja vastuussa siitä.

    • MummelinSähköt

      Ok, kiitos. Tuntuisi kyllä, että vakuutusyhtiön olisi pitänyt korvata sitten se mummelin oma pylväs ja sähkökaappi, mutta kun mummeli ei ole sitä tajunnut laittaa vakuutuskorvaushakemukseen, niin saattaa olla myöhäistä enää siitä korvausta saada, kun päätös (huono) on jo saatu.

      Miten siihen pitäisi suhtautua, että sähköfirma oli kerinyt sähköpiuhat pois paikalta sen osittain tuhoutuneen pylvään kera, eikä mitään ole vielä sähköyhtiöstä kuulunut, että takaisin pylvään ja sähköt toisivat?

      Tuovat kai sitten kun kiireiltään ehtivät, mutta onkohan mitään aikarajaa, missä ajassa sähköyhtiön pitäisi se käydä asentamassa takaisin? Maaliskuussa oli palo.

      Lähin sähkölinja lienee naapurin okt:n vieressä linnuntietä n. 100 metriä.

      Kuinkahan hurjan laskun mummelipolo sähköfirmasta saa?

      Eikö sähköfirmalla ole vakuutuksia, jotka korvaisivat tuon pylvään ja sähkökaapin töineen? En kuitenkaan ole varma, onko se mummelin oma. Oli jo 40-luvulla tehty se talo - mummelin kotimökki.

    • MummelinSähköt

      Mietin, että jos se pylväs sähkökaappeineen olisi ollut mummelin, niin miksi sähköyhtiö vei sen pois mitään ilmoittamatta? Eivät ole ilmoittaneet siitä palauttamisestakaan mitään - outoa asiakaspalvelua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2351
    2. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      106
      2260
    3. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      52
      2247
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1527
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      238
      1512
    6. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      30
      1446
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      36
      1402
    8. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1161
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1136
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      26
      1126
    Aihe