Helsingin oikikseen avoimen väylän kautta

Onko täällä ketään joka on päässyt Helsingin oikikseen ns. avoimen väylän kautta. Yliopiston verkkosivuilla lukee, että opintoja pitää olla suoritettuna vähintään 60 op ja arvosanojen keskiarvo vähintään 3.75. Millä arvosanalla on realistista päästä sisään? Mitä kursseja kannattaa käydä eli mistä saa niin sanotusti helpoimmat opintopisteet? Vuosittain otetaan sisään enintään 5 opiskelijaa... Voiko tässä kiintiössä tulla edes valituksi ellei kaikki kurssit ole suoritettu 5 arvosanalla??
106679
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Heippa
Mä kävin avoimen kautta enkä päässy sisää, koulukirjat oli kalliita ja opintotukee eikä mitään muitakaa tukia saanu. Millä aijot rahottaa? Niin ja avoimen kautta oli 20 opiskelijaa ja 4 otettii sisää...

Äänestä
  • Kuka vitun urpo maksaa jokasesta kurssikirjasta kun kirjasto on olemassa?

    Äänestä

Avoimessa opiskellaan normaalisti työn ohessa. Tällöin 60 op:n kokoaminen vie 2-3 vuotta.

Keskiarvo 3,75 ei käytännössä riitä, sillä hakijoita on enemmän kuin opiskelupaikkoja. Keskiarvon pitää hipoa viittä.

Ihan oikeasti muutama kuitenkin pääsee opiskelemaan avoimen väylän kautta joka vuosi. Nämä ovat tietenkin sellaisia, jotka halutessaan olisivat päässeet yliopistoon päähaussakin.

Äänestä

Juurikin näin kuin edellinen kirjoitti. Hakijoita on liikaa, paikkoja liian vähän keskiarvo lähenee viittä ja kilpailu on kovaa. Opiskelu on puuduttavaa ja kallista, varma koulupaikka löytyy vain harvoilta.

Äänestä

Hakijoiden tiedot ja alimman hyväksytyn KA:n näkee tiedekunnan sivuilta. En nyt muista mitä olivat, mutta ei ainakaan täyttä viittä.

Tämä on tietenkin täysin yksilöllinen asia, mutta mielestäni tuohon 60 op kasaan saamiseen ei mene 2-3 vuotta vaan lähemmin vuosi jos kunnolla opiskelee. Itse suoritan OTM:n paperit (300 op) kolmessa vuodessa työn ohella. Niin tekee aika moni muukin, eli tuo 60 on aika pieni määrä...

Äänestä
  • "Itse suoritan OTM:n paperit (300 op) kolmessa vuodessa työn ohella. Niin tekee aika moni muukin".

    Taas näitä trolleja. Älkää lapset uskoko kaikkea. "Aika moni" ei kyllä tee sitä, koska se on liian rankkaa. Täysin toinen asia on se, että "aika moni" mielellään avautuu spektakulaarisista tai väitetyistä saavutuksistaan. Varsinkin Suoli24:ssä.

    Äänestä

  • Aika moni ei todellakaan työn ohella, ei varsinkaan kokopäivätyön ohella, opiskele 300 op kolmessa vuodessa! Useammalta siihen menee kuusi vuotta, vaikka ei käy töissä opiskeluaikana.

    Avoimessa yliopistossa, kuten aiemmin on sanottukin, siis tosiaan tavallisimmin opiskellaan kokopäivätyön ohella. Kaikilta ei onnistu päätoimisesti opiskellenkaan 60 op vuodessa.

    Lisäisin vielä sen, että avoimen kautta hyväksytyillä on enemmän kuin 60 op, mikä on minimivaatimus.

    Äänestä

3,85 ollu, onpa paha.
4,2 ollu korkeimillaan

"hipoo 5 ka"

Äänestä

Tutkinto 3 vuodessa täälläkin. Vain osapäivätyö, mutta niin rento aikataulu että voin kuvitella, että kokopäivätyökin olisi onnistunut. Ei valokuvamuistia, vaan keskeisten asioiden opiskelua ja tärppitenttejä..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tulevaoikkari kirjoitti:

Onko täällä ketään joka on päässyt Helsingin oikikseen ns. avoimen väylän kautta. Yliopiston verkkosivuilla lukee, että opintoja pitää olla suoritettuna vähintään 60 op ja arvosanojen keskiarvo vähintään 3.75. Millä arvosanalla on realistista päästä sisään? Mitä kursseja kannattaa käydä eli mistä saa niin sanotusti helpoimmat opintopisteet? Vuosittain otetaan sisään enintään 5 opiskelijaa... Voiko tässä kiintiössä tulla edes valituksi ellei kaikki kurssit ole suoritettu 5 arvosanalla??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu