Harja ja häntä lyhyeksi vai ei?

angillian

Meillä on 13 vuotias puokkiruuna ja nyt siskoni haluaisi leikata sen harjan pois ja hännän lyhyeksi. Olisi helpompi pitää se puhtaana.
Minä vastustan ajatusta koska mielestäni se tarvitsee jouhiaan itikoiden hätistelyyn laitumella.
Haluaisin perusteluja lyhennyksen puolesta ja vastaan.

12

4356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sabin

      Pitkä harja on komea (jos se on siis todella pitkä). Jos hevosella on todella hieno harja, en sitä leikkaisi, mutta muuten leikkaisin noin kämmenen levyiseksi. Lyhyt harja on siistimpi ja se ei sotkeudu ohjiin. Omilta pitkätukkaisilta joudun letittämään harjaa ratsastuksen ajaksi. Ne, joille ei kasva kunnon harjaa (ryntäisiin asti), leikkaan ns. ratsuharjan eli juuri sen kämmenen levyiseksi.
      Jos hevosella on paksu harja, se näyttää tyhmältä sojottajalta lyhyenä. Jos sellaisen leikkaa lyhyeksi, pitää joko nyppiä tai viimeistellä harja kerroksittain leikaten ohennussaksilla.
      Hännän pituus on sopiva kun häntä on hieman vuohisen yläpuolelle, lyhyimmillään puoleen sääreen. Liian lyhyellä hännällä hevonen ei voi huiskia hyönteisiä. Jos häntä on liian pitkä ja laahaa maata, se jää kavioiden alle peruuttaessa ja sotkeentuu jatkuvasti. Superpitkä häntä täytyy olla letitettynä aina, mutta MINUN mielestäni se olisi melko kamala näky, eikä se ole hevoselle hyvä sellaisella letillä huiskia sääskiä.

    • zip--

      Kyllä hännän pitää ehdottomasti olla pitkä, se on oikeasti hyvin tärkeä hevoselle. Ainoastaan sen verran voi lyhentää, ettei hevonen sen päälle astu.

      Harja leikataan lyhyeksi perinteisesti ratsuroduilta, eli esim. puoliverinen ja ratsuponit. Alkuperäisroduilla, esim. suokit, issikat ja ponirodut, harjan annetaan olla pitkänä.
      Kannattaa muistaa että pitkä harja ei välttämättä koskaan kasva takaisin yhtä pitkäksi, eli sitä ei todellakaan pidä mennä noin vain leikkaamaan.

    • angillian

      Kiitos vastauksistanne.
      Sisko haluaisi leikata harjan kokonaan pois, ei siis lyhentää " ratsukampaukseksi."
      Hännän hän haluaisi kintereen mittaiseksi.
      Nyt harja on paksu lämminverisen harjaksi ja niin pitkä että näkyy toiselta puolelta katsottaessa noin sentin verran. Se ei silti sotkeennu ohjiin ja esteitä mentäessä minä jaksan letittää sitä varmuuden vuoksi.
      Häntä ylettyy vuohisen yläpuolelle asti kun se roikottaa häntäänsä, eli ei kompastu peruuttaessa häntäänsä varsinkin kun se kannattelee sitä kun sillä ratsastaa.

    • Sabin

      Voihan hevoselle toki tehdä punkkariharjankin kuten vuonohevosilla. Se on ihan makuasia mistä tykkää. Mutta häntä on aivan liian lyhyt, jos sen leikkaa kintereen tasalle.
      Se minkä rotuinen hevonen on, ei ole väliä pitääkö harjan pitkänä vai lyhyenä. Ainoastaan sillon sillä on merkitystä jos hevosta käyttää näyttelyissä. silloin kannattaa katsoa esim. Hippoksen tai rotuyhdistyksen sivuilta mikä ko. rodun kohdalla on suositeltavaa ja rodunomaista. Esimerkiksi monilta ratsusuomenhevosilta lyhennetään harja ratsuharjan malliseksi ihan käytännön syistä eikä se vaikuta silti näyttelypisteisiin.

    • Itse kyllä syvästi säälin hevosia joilta leikataan jouhet lyhyeksi. Silloin sillä ei ole mitään keinoa suojautua itikoilta, ja vielä vähemmän paarmoilta joiden purema oikeasti sattuu ja joista jää isot paukamat pureman kohdalle. Hevonen voi vain piehtaroida päästäkseen niistä eroon, mutta silloinkin itikat pysyvät poissa vain niin kauan kuin hevonen liikkuu kieriessään. Kun se sitten nousee jaloilleen, ne ovat taas kimpussa.

      Toki lyhyt harja ja häntä ovat helpompi pitää siistinä, mutta jos ihmisen laiskuus menee hevosen terveyden edelle... Ei se nyt niin iso vaiva ole harjata ne jouhet samalla kun harjaa hevosen muutenkin.

      • TIESITKÖ

        Tiesitkö että ötökkäloimet on keksitty? Ne suojaavat hevosta paremmin ja suuremmalta alueelta kuin harja. Minä leikkaan hevoseni harjan kämmenen levyiseksi ja turhaa väittää että olisin laiska koska harjaan harjan aina huolellisesti läpi.


    • Kasiro

      Myös minä olen pitkien jouhien kannalla ja samoilla perusteilla kuin Lampinajadi. Lisäksi pitkät jouhet varjostaa kesäkuumalla auringolta ja sateella ohjaa vedet pois kaulalta.
      Pidä pintasi Angillian, älä anna lyhentää jouhia.

    • mörrinkäinen

      Samaa mieltä minäkin, samoista syistä kuin muutkin. Älä anna leikata jouhia jos vain voit sen estää!

    • angillian

      Tästä tuli siskon kanssa iso tappelu mutta jouhet pysyy pitkinä.
      Kiitos asiantuntevista kommenteista, niillä oli iso merkitys!

    • Hyvin tehty, Angillian! Paljon parempi hevoselle. Pidä vain pintasi jatkossakin!

    • 1ssu

      hevoselle kuuluu pitkät jouhet kun ne on luotu. eipä ihmisestäkään jolla on pitkä tukka tuntuis kivalta jos joku leikkais ne.

    • 1ssu

      eläimille kuuluu häntä.kun se on luotu.eikö ihminen sitä tajuu?!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      222
      6404
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      171
      1725
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1517
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      70
      1084
    5. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      105
      1000
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      937
    7. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      125
      882
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      867
    9. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      100
      826
    10. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      789
    Aihe