Yritin etsiskellä faktaa millä tuloilla muuttuu nettomaksajaksi yhteiskunnassa.
Ainoa epätieteellinen laskelma näytti noin 3800€/kk verotettavien tulojen vievän nettomaksajaksi.
Mistä löytyisi faktatietoa asiasta?
Ainoa epätieteellinen laskelma näytti noin 3800€/kk verotettavien tulojen vievän nettomaksajaksi.
Mistä löytyisi faktatietoa asiasta?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mielenkiintoinen pohdinta.
Nettomaksajaksi pääseminen ei ole vakiotuloraja, koska se riippuu keskeisesti siitä miten ole kuluttanut yhteiskunnan varoja ennen työelämään siirtymistä. Siihen vaikuttaa koulutuksesi pituus ja mikä se on, lapsuuden ja nuoruuden terveydentilasi, miten hoitosi lapsena järjestetty jne.
Joku on laskenut, että keskimäärin suomalainen on kuluttanut verovaroja 20-ikävuoteen asti noin 200.000€. Osa jatkaa vielä opiskelua eli jatkaa verovarojen käyttämistä tuon iän jälkeen ja osa on jo työelämässä maksamassa veroja.
Melkoinen homma on tuon 200.000 euronkin kuittaaminen palkkaveroista, mutta toki työnteko tuottaa muutakin verotuloa kuin palkkaveroa. Toisaalta veroilla pitää varmistaa myös seuraavan sukupolvenkin sisäänajo työelämään. Ja tietysti monta muutakin asiaa.
Nettomaksajaksi pääseminen ei siis ole ihan yksinkertainen juttu. Siis, jos nettamaksajaksi pääsemisen katsotaan alkavaksi, kun on kuitannut ne kulut, joita aiheutti yhteiskunnalle ennen työelämään siirtymistä.
Alkuun voi tietysti laskea, koska on omilla veroillaan kuitennut tuon 200.000 €. Se ei ole koko totuus, mutta hyvä lähtö...
Jos on kuluttanut 200.000e niin duunarin pitäisi vissiin tehdä sitten 40 vuotta töitä saadakseen saman verran verotuloja aikaan kun palkat ovat niin pieniä. Duunarin palkkahan on jotain 20-25.000e vuodessa, siitä veroja prosentista riippuen, no sanotaan vaikka 20% ja 22.500e tuloista 5000e vuodessa. Mutta kun palkat ovat niin pieniä, käteen jäävät siis ja hinnat kalliita tässä maassa, erityisesti asuminen niin todennäköisesti saattaa tarvita yhteiskunnan asumistukea jolloin ei taida elinikä riittää "velan" maksuun.
Niinpä palkanalennusvaatimukset koituvat tämän yhteiskunnan kohtaloksi, palkkoja pitäisi pikemminkin nostaa tuntuvasti jolloin yhteiskunnan tukien tarvekin laskisi kun ihmiset pärjäisivät omillaan.
Mikä tässä asiassa on niin vaikeata ymmärtää työnantajille, sijoittajille ja poliitikoille? Palkankorotukset koituisivat heidänkin hyödykseen kun ihmiset pystyisivät ostamaan heidän omistamiensa yhtiöiden tuotteita mikä tuo heillekin lisää rahaa.
Noinhan se taitaa olla pienituloisten osalta tuon takaisinmaksun kanssa pelkistä ansiotuloista. Duunarin työ kuitenkin tuottaa myös muita verotuloja kuin duunarin palkkaverot. Esim duunarin tekemässä tuotteessa on aina alv yms veroja lisäksi. Ja olettaen tämän tuotteen olevan hyödyllinen, niin se tuottaa verotuloja käyttönsä aikanakin.
Ja kun tuo 200.000 € on keskimääräinen summa 20-vuotiaaksi, niin voisi olettaa pienpalkkaisen duunarin 'kuluiksi' vähemmän. Monethan ovat jo ansiotyössä 20-kymppisinä maksamassa 'verovelkaansa' yhteiskunnalle.
Petiaatteessa kuitenkin kirjoituksesi näiltä takaisinmaksun osiltaan on oikeilla jäljillä. Osa kansalaisista ei elämänsä aikana kykenekään maksamaan 'yhteiskuntaan ja työelämään perehdytyksensä' kuluja takaisin.
Paras nettomaksaja on terveenä pysyvä hyvätuloinen kuluttava lapseton. Harrastuksiin voisi kuulua vanhempien ihmisten vapaaehtoisena kodinavustajana toimiminen. Jos hän haluaisi olla oikein solidaarinen voisi ostaa palkallaan rutkasti kotimaista alkoholia ja vaikka lahjoittaa suurkuluttajalle jottei nämä suuntais viinamatkansa Viroon. Sama juttu röökien kanssa. Auto pitäis myös olla ja ostaa paljon polttoainetta, mutta ajotkilometrit voisi käyttää yhteiskunnan hyväksi (esim kyydittää invalidejä). Tällainen veroenkeli joka tienaa n 100000 eur vuodessa säästäis vuodessa helposti ainakin 80000 eur yhteiskunnalle veroina ja auttamistyöllään. Toki tuollaisiin palkkoihin pääseminen edellyttää usein koulutusta joten se 200000 euron velka on ehkä 300000.
Luuttu on sen verran halpa kodintarvike että eiköhän sen nettomaksajaksi pääse vaikka työttömyyskorvauksellakin...
Hyvin lohkaistu.
Tabletin automaattinen oikeinkirjoitus iski!
Mutta eipä faktaa tunnu löytyvän, enkä minäkään ole onnistunut faktaa löytämään.
Niinpä niin. Yksiselitteistä kaikkia koskevaa faktaa ei tästä varmasti olekaan. Nettomaksajaksi pääseminen on niin jokaisen henkilön oma yksilöllinen juttu.
Palkka n. 75000€ .. Suoraan pelkkiin veroihin palkasta menee 25000€ ( veroprosentti 33,5% )+ kaikki muu
Hyvä tuumailu, jota harva edes ymmärtää miettiä.
Moni 1940-luvulla syntynyt:
Kävi Kansa- ja kansalaiskoulun, silloin Ammattikolu olin täysin itse maksettava, samoin kuin Yhteiskoulu jolle siirytiin 4. luokalta jos pääsi = pääsykokeet.
Tässä välissä (16 v. >) mentiin palkkatyöhön,
seuraava ilmainen yhteiskunnalta oli rippikoulu.
Sitten alkoi työsarka jota kesti 65 vuotiaaseen.
Lapsilisät 1948 maksettiin joka kolmas kuukausi
Kaikille jaettava äitiyspakkaus tuli käyttöön vuonna 1949. (sai aluksi vain kuntien herrat)
http://www.veronmaksajat.fi/Global/MeteorImport/Documents/Lehdistötiedotteet/Tyon_verotus_ja_perheet_Euroopassa.pdf
Taulukko 1974-02008 Veronmaksajat sivu 46 & 2015 1. lapsi 95,75 €
Työttömyyskassojen keskuskassa perustettiin vuonna 1960, nykyään Työttömyysvakuutusrahasto
Työeläkelaki laki 1961
Sairausvakuutusasetus 1963 4. päivänä heinäkuuta 1963 Äitiyspäiväraha.
Kunnallinen, maksuton kouluhammashoito kansakoululaisille 1972
TUOTA EI SAANEET ITSE MUTTA lapsemme saivat.
Laki lasten päivähoidosta 19.1.1973 Avainkaulassa kun vanhemmat töissä loppui.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1975/19750408 Asumistuki 1975
Elatustuki laki 1976.
En koskaan ole saanut asumistukea tai ilmaista päivähoitoa lapsilleni.
Omat lapset saivat myös joka 3.kk lapsilisää joka muuttui vasta 1989 kuukausittain maksettavaksi.
Sosiaalihuoltolaki 1982 (Toimeentulotuki ) tuotakaan ei ollut kriteereitä käytää.
Työuraa 42 vuotta, nyt työeläke joka saman arvoinen kuin nykyiset toimeentulotuki ja asumistuki olisivat.
En taida olla velkaa yhteiskunnalle.
22'000€ vuodessa veroja tuntuisi olevan nettomaksajan jonkinlainen rajapyykki.
https://www.veronmaksajat.fi/luvut/Tilastot/Julkiset-menot/Veroeurojen-kaytto/
Ylläoleva linkki on jonkinlainen auktoriteetti, luultavimmin tarkintieto jonka kykenee löytämään.
Joten jokainen joka ei maksa 22'000€ veroja vuodessa on yhteiskunnan elätti!!!!
Tuossa 22 k€:ssa on mukana kaikki verot, ei vain palkkaverot. Mutta siitä huolimatta tuollainen summa tarkoittanee noin 40 k€ vuosituloja.
Hurjaksi on paisunut tämä julkinen tuhlailumme.