Rantaväylän tunneli ei täytä EU-direktiivin määräyksiä, koska siellä on suurempi pituuskaltevuus kuin mitä EU-direktiivi sallii. Tunnelin liian suurella pituuskaltevuudella voi olla pahimmassa tapauksessa tuhoisat seuraukset mahdollisissa katastrofitilanteissa.
Rantaväylän tunnelissa laiton pituuskaltevuus
topakkatäti
25<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Ja tietosi tulee mistä?
eikö näistä rysselin tirektiiveistä pitänyt päästä eroon, minä ainakin äänestin niin
Tampere onkin maaseutua että ei täällä tunneta sellaisia asioita.
joku joskus kertoi , kuinka talvella rekat tulevat jäämään jumiin lapinniemen päässä poistuessa tunnelista , mutta kaupungin herrat uhmaavat fysiikanlakeja tai sitten sinne joudutaan tekemään kiskot ja vetojuna ,joka kiskoo liukkaalla kelillä rekat ulos tunnelista.
Joku joskus kertoi että mäki ei aiheuta minkäänlaisia ongelmia ja että kaikkiin tilanteisiin on varauduttu. Tämä on julkilausuttua tietoa.
joo, tunnelin alle, molempiin nousuihin laitetaan lämmitysputkisto kävelykatujen tapaan, joten ongelmia ei ole liukkauden vuoksi luvassa.. Siis on varauduttu. :-)
höpö höpö höpö höpö . ei muuten tule putkia . koska niiden käyttökin olisi vitun kallista.ja se joku oli muuten suunnittelutoimiston insinööri.kuinka talvella rekat tulevat jäämään jumiin lapinniemen päässä poistuessa tunnelista , mutta kaupungin herrat uhmaavat fysiikanlakeja tai sitten sinne joudutaan tekemään kiskot ja vetojuna ,joka kiskoo liukkaalla kelillä rekat ulos tunnelista. on siinä sitten hauska näky rekat jonossa tunnelissa . kyllä siinä on myös kitkaspede äijilläkin puuhaa jäisellä kelillä, jos ei oo nelivetoo.
Naistenlahden nousu ei ole edes 7%, joten se ei aiheuta minkään näköisiä ongelmia talviliikenteessä. Tämän ihan insinööritietoa. Tarkoittaen siis sitä, että sadan metrin matkalla tien korkeusero on 7 metriä. No tuosta voidaan helposti johtaa, että trigonimetrian mukaan vaaterissa kuljettu matka ei täysin vastaa kulmakertoimen suhdelukua.
Jolloin, rekan vetokyky on täysin riittävä vastaamaan lausekkeesta johdetun matkan nousema. Tämä on faktatietoa ja laskettu.
Insinööritietoa paperilla kaikki näyttää hyvältä käytäntö onkin sitten eriasia.
nousuhan on paljon suurempi 100 metrin matkalla sehän on noin 26 metriä ,et näköjään ole edes nähnyt kohteesta nykyisiä piirustuksia. tyhmenpikin sen huomaa kun kävelee tunnelin suuaukon kohdalle.
HAHAHAHA!! Osoitit juuri ettet tiedä asiasta hevonvittuakaan, Suomessa jo 12 % nousu on huomattava ja poikkeuksellinen. 26% nousu tampereella tunnelissa? BUAHAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHAHHAHAHAHHA
Lisäksi on turhaa yrittää viitata tunnelin tämän hetkistä tilannetta lopulliseen tiehen. Naistenlahden nousu ei ole lähellekään valmis.
Yllätyitkö?
Kyllä, Lukonmäessä on 12% nousu ja sellaista ei varmasti tunneliin tule, käykääpä kokeilemassa
No en. Laitoin tarkoituksella höpönlöpöä katiskana veteen (insinöörijauhanta), ja katsoin onko joku niin hölmö, että nielee sen koukkuineen siimoineen. Näköjään niin kävi. :D
:brofist:
-Kyllä sinne vaan asennetaan lämmitysputkisto molempiin päihin tunnelia. Ota ensin asioista selvää, ennenkuin alat kälättään vastaan? Naistenlahden voimalan tuottaman kaukolämmön paluuvedellä lämmitys toteutetaan.
Se nyt vaan näin tehdään, etkä mitään asialle voi. :-)
höpö höpö juttujas taas ei tule lämmityksiä ja se on fakta ja kyllähän sen lämmitys olisi vitun kallista puuhaa , luuletko että kaukolämpöä annetaan ilmaiseksi.
Mitä lakia tuo rikkoo?
Kyllä tulee liian jyrkät laskut kummastakin.
Laskussa on maksamista, on on.
Kannattaa valittaa EU:lle asiasta, niin eiköhän saada puukorkit tunnelin tukoksi molempiin päihin. Annetaan tunnelin pikkuhiljaa täyttyä vedellä ja valetaan betonitulpat molempiin päihin, niin että lapset ei pääse kiviä heittelemään veteen.
näin siitä saadaan hienopaikka vesiskoottereille.
Loistoidea. Hiihtotunneleita on jo rakennettu ravintoketjun kärkipäälle, nyt saadaan ensimmäinen jettitunneli ja Tampereelle vielä.
Torilla tavataan!
Olin puhelinyhteydessä tunnelin suunnittelioihin, he sanoivat että tunneli suljetaan talveksi syy liian jyrkät laskut turvallisuutta ei voi silloin taata.Talvella tunneli toimii hiihtoputkena ja vapaa ajan viettopaikkana.
niin talvekshan aurataan jäätie