Ylen tehtävien ja rahoituksen uudelleen arviointia.
Hyvä hyvä, Ylen ruotsalaisuuden palvonnalle on tehtävä loppu.
Hyvä hyvä, Ylen ruotsalaisuuden palvonnalle on tehtävä loppu.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
YLE:ssä on toimittajat kytköksissä ruotsinkielisiin säätiöihin.
He saavat stipendejä, apurahoja ja opintomatkoja.
Verovaroin tuotettava ohjelma on oltava puolueetonta.
Selvitysmies selvittämään säätiöiden kytkennät.
Sipilä ja Soini lahjomattomat ässät eivät hyväksy korruptiota.
Pikku Callen ilme kertoi sen, kun lensi ulos hallitusneuvotteluista.
Svenska Ylellä on suurempi joukko toimittajia ympäri maailmaa kuin valtaväestön edustajilla Ylessä. Onko heitä yleensä ollenkaan?
Taitaa olla vaikeaa kun kielivähemmistö alkaa mölistä etuisuuksiensa poistoista.
Ensiksikin pitäisi ottaa huomioon se miten paljon ruotsinkielisiä ohjelmia katsotaan ja kuunnellaan ja sen mukaisesti rahoittaa ruotsalaisuutta.
Pois vaan hurrien ohjelmat, jos niitä ei edes katsota.
Nyt olisi vihdoin aika muuttaa SvenskaYLE kaikkia vähemmistöjämme palvelevaksi MinorityYLE:ksi.
Varsinkin kun muunkielisten määrä ohitti ruotsinkielisten määrän. Muutos kertaheitolla puolittaisi SvenskaYLE:n ylibudjetoinnin. Se olisi jo siten ihan siedettävä,
Oiva säästökohde on ruotsinkielinen puoli, mikäli se on enää eroteltavissa, koska sitä on sotkettu oikein urakalla suomenkielisille kanaville. Toimittajakunnassa ja kirjeenvaihtajissa on ää, ää, ää ihmisten joukko vallannut paikat.
Periaatteessa ei tarvita kuin yksi YLE:n TV-kanava ja radiokanava. Ne hoitaisivat valtion ja muun julkisen puolen tiedotuksen. Kaikki muut hoitaa kaupalliset paremmin ja halvemmin. YLE rahoitettakoon sitten verovaroista.