Mites tällainen käy käytännössä kun minulla on mahdollisuus vuokrata sukulaiseni kämppä kesällä muutamaksi kuukaudeksi ja kyseessä on siis omistusasunto jossa hän tällä hetkellä asuu mutta on matkoilla muutaman kuukauden kesällä. Itse tarvitsen asumistukea jotta voin maksaa vuokran ja sitä tulisin hakemaan tietty. Mutta miten käytännössä käy asumistuen jos tämä asunnon omistaja on kirjoilla kyseisessä asunnossa itse vai täytyykö hänen muuttaa pois kesän ajaksi (eli siirtää osoite muualle) jotta minä taas voin saada asumistukea? Ei se oikein käy että meitä käsitellään yhteisenä ruokakuntana kun emme sitä tietenkään ole ja minun olisi maksettava hänelle vuokraa. Voihan esim. vuokraasunnonkin vuokrata vaikka päävuokralainen asuu siinä (tai on kirjoilla), silloin tehdään alivuokrasopimus mutta eihän tällaista alivuokrasopimusta taas voi tehdä jos on kyse omistusasunnosta?
Omistusasunnon vuokraus
1
163
Vastaukset
- 3535325325325
Yksiöön ei voi tehdä alivuokrasopimusta. Jos kyseessä on kaksio tai isompi, niin siitä voi alivuokrata yhden huoneen toiselle henkilölle, alivuokra sisältää veden ja sähkön. Kelalla on myös omat aluekohtaiset maksimit mitä hyväksyvät alivuokraksi joten ei paljoa tukea välttämättä saa vaikka sopisit alivuokraksi 2000e/kk. Hyväkysytty korkein alivuokra on aina pienempi kuin alueen hyväksytty normaali vuokra, joten asunto kannattaa aina vuokrata eikä alivuokrata.
Asunnon voi aina jälleenvuokrata markkinavuokralla ja siihen saa kelasta tukea, mutta silloin asunnon omistajan tulee siirtää osoitteensa pois asunnosta sen jälleenvuokrauksen ajaksi.
Se kannattaako asuntoon tehdä alivuokra ja jälleenvuokrasopimus riippuu lähinnä siitä paljonko joudut asunnosta maksamaan. Jos sen omistaja haluaa siitä vaikka 300e/kk niin helpommalla pääset kun teette alivuokrasopimuksen tuosta 300 eurosta tai vähän korkeammasta summasta jos sinun pitää vielä sähkö ja vesikin itse maksaa. Jos taas omistaja haluaa vaikka 600e/kk niin sitten pitää tuo jälleenvuokrasopimus tehdä ja omistajan muuttaa asunnosta pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2214440Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k223379Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2621945Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,61623Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast381227Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611189Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin96905- 63755
- 30747
- 176740