On hieno uutinen että kaupunginhallitus on hylännyt kansalaisaloitteen Neulaniemen säilyttämisestä virkistyskäyttöön.
Kaupunginhallitus on näyttänyt tiettyä jämäkkyyttä päätöksellään. Olisikin ollut kohtuutonta, suorastaan absurdia myöntyä viherterroristien älyttömiin, perusteettomiin vaatimuksiin.
Kaupunginhallitus on näyttänyt tiettyä jämäkkyyttä päätöksellään. Olisikin ollut kohtuutonta, suorastaan absurdia myöntyä viherterroristien älyttömiin, perusteettomiin vaatimuksiin.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minä puolustan Neulaniemen rakentamista, mutta ymmärrän myös heitä, jotka haluavat pitää alueen luonnontilaisena. Ideaalitilanteessa vanhoja lähiöitä ja asuinalueita täydennysrakennettaisiin niin voimakkaasti, että luontoalueisiin ei tarvitsisi koskea, mutta eipä se ole mahdollista tässä säännösten ja nimbyjen luvatussa maassa.
Minun mielestäni aloite on ollu tärkeä esimerkki tavallisen kansalaisen vaikuttamishalusta ja olen itsekin sitä mieltä, että Neulaniemi on kaunis ja rauhallinen luontoalue. Olen kuitenkin ehdottomasti tämän kaavahankkeen kannalla ja kuntalaisaloite antaa väärän kuvan Neulaniemen rakentamisesta. Alueesta suurin osa jää edelleen virkistyskäyttöön ja aloitteen kannattajat mielellään argumentoivat kaltevalla pinnalla väittäen, että Neulaniemi kaavoitetaan jatkossa kokonaan, ei tähän populismiin tulisi lähteä mukaan.
Olen Neulaniemen rakentamisen kannalla, koska hankkeella on laaja positiivinen vaikutus keskustan kehittymiseen kaupunkirakenteeltaan tiiviiksi ja hankkeella taataan myös Kuopion toiminta pyöräilykaupunkina. Aloitteen tekijät eivät näe kokonaiskuvaa vaan koko aloite kaatui omaan itsekkyyteensä, Muutaman sadan mökkiläisten ehdoilla ei voida yli 100 000 asukkaan kaupungin kehittymistä hidastaa.
Rakennetaan samalla Puijonkin täyteen, se alue ei kestä pienuutensa takia nykyistäkään käyttörasitusta? Eikä kaupungilla ole rahaakaan hoitaa sen rakennuksia ja hyppyrimäkiä, polkuja, portaita ja laskettelurinteitä. Tämä sukupolvi on vielä niin tyhmä ettei tajua mitä menettää Neulaniemen rakentamisessa. On se kumma ettei vaihtoehtoa löydy moottoritien varrelta ja vanhoilta kaava-alueilta?Infra josta keski-euroopassa oltaisiin ylpeitä tai pääkaupunki seudulla pyritään kokoajan enemmän. Sitä paitsi ne mökkiläiset maksavat joka vuosi yli 1000-2000 € vuokraa kaupungille tonttimaasta joka on kaupungille erittäin hyvä tulonlähde ilman mitään panostusta. He ovat omalla kustannuksellaan tehneet tien ja vetäneet sähköt mökeilleen ja valvoneet aluetta ilman mitään vastinetta. Alueen rakentaminen tarkoittaa että Kuopio velkaantuu rajusti lisää ja joutuu irtisanomaan ja lomauttamaan taas opettajia, sote ihmisiä, kaikista sosiaalipuolen toiminnoista, vähentämään kaikkia määrärahoja budjeteistaan, nostamaan vuokria, sähköä, vesimaksuja jotka ovat jo nyt suomen kärkitasoa. Kaikki sen takia että saadaan taajama hienolle luonto- ja liikunta-alueelle. Siinä sitä on perseaukiselle kaupungille kestävää kehitystä.
Nämä 1960- ja 70-luvu kerrostalot vanhenevat pian käsiin, joten Kuopion pitäisi Helsingin tapaan tehdä selkeä täydennysrakennussuunnitelma lähiöiden kaupungistamiseksi. Kun jossain Neulamäessäkin käy, niin aivan järkyttää se maankäytön tehottomuus. Ei oikeasti mitään järkeä. Koko kaupunki täynnä tilkkutäkkiä, jossa ei ole luontoa ei kaupunkia.
Mutta eipä se taida olla realismia. Järjestelmän ongelmat ovat niin suuria. Vain vallankumous voisi aikaan saada muutoksen.
Vae oekkeen vallankummous! Eepä taejja olla semmosen tekijäks ennee nykymualimassa kettää. Enempi työlläesijä ku herrojakkaa. Ja vaekka oessii nii suatettas huomata ensmäesenä vallankummouksen jäläkeisenä päevänä että jouvuttiinnii ojasta allikkoon!
Neulaniemen mökeistä suuriosa on pieniä rähjäisiä laudasta ja kovalevystä kyhättyjä hönniä. Tuskin kestävät talven lumien painoa. Tontit kasvavat pajua, leppää ja nokkosia. On sitten silmille ilo tämä luonnollinen monimuotoisuus mahdollisine liito-oravineen, jota korttia ei vielä ole pelattu.