ja osamaksu, onnistuuko mistään? Tietääkö kukaan?? Kiitos jo etukäteen vastauksista:)
Luottotiedoton
minäähh
751
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tuskimpa onnistuu. Miksi osamaksu? Rahaa ei siis tietysti ole mutta eikö kumminkin kannattaisi säästää tai jättää myöhempään ostos... sitten kun koko raha olisi säästettynä. Itse muuten suosin kirppiksiä. Todella kohtuudella saa esim kodinkoneita yms.
Mitenhän noi operaattoreiden laitemyynnit, jos on hyvä asiakkuus takana voipi olla etteivät luottoja tarkistele.
Kannattaisi kuitenkin tarkistaa, jottei tarvitse siirtää luottotappioita hintoihin.
Operaattorit tietävät kokemuksesta, että asiakkaat joilla on maksuhäiriömerkintöjä, mutta jotka ovat olleet asiakkaina pitkään ja maksaneet laskunsa operaattoreille ajallaan, ovat yhtä luotettavia maksajia kuin muut asiakkaat keskimäärin. Maksuhäiriömerkinnät itsessään eivät kerro kaikkea asiakkaan tämänhetkisestä maksukyvystä tai -halusta.
En usko, että puhelinta sentään antaisivat osamaksusopimuksella luottotiedottomalle?
Minä sain pari vuotta sitten Lumia 920:n 24kk:n osamaksusopimuksella Soneralta vaikka maksuhäiriömerkintöjä oli silloin useita kymmeniä. Nettikaupan softabotti ei osannut tilausta minulle suoraan myöntää vaan se vaati asiakaspalvelijan hyväksynnän. Ilmeisesti asiassa auttoi se seikka, että olin ollut Soneran asiakas yhtäjaksoisesti vuodesta 1996 kaikki laskut eräpäivään mennessä maksettuna.
Kaikinpuolin kunnolliselle kaverilleni, jolla on luottotiedot kunnossa, ei Elisa suostunut antamaan puhelinliittymää ilman 300 euron vakuusmaksua. Ilmeisesti puhelinoperaattorit arvostavat uskollisia asiakkaitaan ja rankaisevat uskottomia.