Terve. Veljeni osti asunnon, johon minun olisi nyt tarkoitus muuttaa myös. Ideana olisi jakaa asumiskustannukset (ainakin lähes tasan).
Kysymys/ongelma : Joutuuko veljeni maksamaan vuokra/pääoma-tuloveroa kaikesta mitä maksaisin veljelleni tilille - vaikka puolet kaikista asumiskuluista - jos hän ei tee rahallista voittoa ja asuu itse saman katon alla?
Mitenkäs sitten tilanne jossa minä maksaisin yhtiövastiketta (ehkä muita laskuja myös), ja veljeni hoitaisi lainansa lyhennystä? Kulumme menisivät aika puoliksi tällä tavalla.
Tässä ei nyt tosiaan yritetä väkisin veroa kiertää (tunnen olevani rehti kansalainen), kun veli meni kämpän ostamaan, niin silloin ei kellään tullut edes mieleen miten tämä rahapuoli tässä menisi. Enkä tosiaan halua olla aiheuttamassa veljelleni massiivisia mätkyjä. Niin mitenköhän tämä veropuoli tällaisessä asiassa menee tässä verojenkeräyksen taivaassa(/helvetissä)?
Auttakaa kiitos, jos joku vaikka tietäisi!
Vuokratuloveroa jos ei tee voittoa??
5
82
Vastaukset
Lainan lyhennystä ei voi vähentää vuokratuotosta, kaikki muut kulut kyllä. Eli kunhan maksat korkeintaan saman verran kuin veljesi kulut ovat, niin veroa ei mene.
Kiitos vastauksestasi. Kävin asiaa oikein verovirastossa tiedustelemassa, ja virkailija ei itsekään tainnut olla oikein varma asiasta. Sanoi vain että oli maksu mikä tahansa, niin veljeni periaatteessa kuitenkin hyötyisi rahallisesti siitä, jolloin siitä täytyisi maksaa veroa...
- aika_outoa
Ei kai kukaan tollaisessa tilanteessa ilmoita verottajalle mitään! Sen kun jaatte kulut keskenään miten huvittaa. Mistä verottaja tietäisi kumpi ostaa ruuat?
- hhjbhjh
Jos lainanmaksukin otetaan huomioon asumiskuluissa, niin tulet pitkässä juoksussa häviämään.
- Verottomana
Mistä veroja maksetaan jos ei ole tuloja ? Veljesi tekee vuokrasopimuksen kanssasi ilmoittaa tulot ja menot veroilmoituksessa.
Näin yksinkertaista se on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4881845Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3781567Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641368Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H181357- 110958
- 51909
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19906Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15761Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?65756Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka10751