Eikö voitaisi vanhaa kunnallipolitiikkoa kunnioittaa.
Olavi Mäenpää istuu valtuuston kokouksissa takarivissä avonaisen ikkunan edessä. Kaikki muut konkarivaltuutetut istuvat eturivissä.
Lepsu demari valtuuston puheenjohtaja siirsi Olan sinne vuosi sitten.
Kun kaksi valtuuston vassunaista teki valituksen Olasta, että tärkeämpää olisi vaihtaa alushousut edes kerran viikossa kuin viikottainen parranvärjäys.
Lehtinen yritti änkyttää, että kyllä kaikki vanhat miehet haisee kuselta, mutta mikään ei auttanut ääniharavien edessä.
Nyt Olavi istuu takarivin ikkunan edessä kahden maahanmuuttajavaltuutetun kanssa, sekin vielä.
Kunnioitusta Olavi Mäenpäälle
5
66
Vastaukset
- Sirkkanen
Lehtine on sen ikäne äijä, et se jottaa ymmärtää.
Ola vaan on suamalainen jääräpää, joka ei suastu laittamaan kalsarei ku kerra kuukaures pyykkiin.
Kyl siin sit jotku hiano nokkasema lähistöllä vähä voi kärssii. - Taivastie
Olavi täyttää tänä vuonna 65 vuotta. Hänestä tulee siis virallisesti vanhus myös kalenteri-iän mukaan.
Suomessa keskimääräinen elinikä on hieman alle 80 vuotta, alemman sosiaaliluokan miehillä noin 70 vuotta.
Ei vanhuksilla ole enää poliittisia intohimoja. Elämä alkaa olla jo elettyä. - Halinen
Pientä piristystä Olavin elämään on viagran hakureissut Tallinnaan.
- jjhkl
Olavi tuntee kuitenkin nyt salaista ylpeyttä, kun toinen merkittävä ja maanlaajuisesti tunnettu turkulainen kriitikko, Maria Lohela , nousee eduskunnan puhemieheksi.
- JämilläIskettiinNeitoja
Kunnioitusta saa uuden puolueen perustaminen. Vaikkakin puelue on Kalevi Helon alun perin perustama, ei sovi väheksyä Olavin roolia puolueen "haltuunottamisesta" ja uudelleen nimeämisestä, SiVaRiksi. Pieni kolhu tosi Olvin maineeseen jäi kun sivarit poistettiin puoluerekisteristä, mutta tätä elkäämme muistelko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek184401Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5032390Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1421941Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.161570- 771525
- 1591493
- 10931
- 87835
Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik34798- 106777