Kunnioitusta Olavi Mäenpäälle

valtuustotoimittaja

Eikö voitaisi vanhaa kunnallipolitiikkoa kunnioittaa.

Olavi Mäenpää istuu valtuuston kokouksissa takarivissä avonaisen ikkunan edessä. Kaikki muut konkarivaltuutetut istuvat eturivissä.

Lepsu demari valtuuston puheenjohtaja siirsi Olan sinne vuosi sitten.
Kun kaksi valtuuston vassunaista teki valituksen Olasta, että tärkeämpää olisi vaihtaa alushousut edes kerran viikossa kuin viikottainen parranvärjäys.

Lehtinen yritti änkyttää, että kyllä kaikki vanhat miehet haisee kuselta, mutta mikään ei auttanut ääniharavien edessä.

Nyt Olavi istuu takarivin ikkunan edessä kahden maahanmuuttajavaltuutetun kanssa, sekin vielä.

5

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sirkkanen

      Lehtine on sen ikäne äijä, et se jottaa ymmärtää.
      Ola vaan on suamalainen jääräpää, joka ei suastu laittamaan kalsarei ku kerra kuukaures pyykkiin.
      Kyl siin sit jotku hiano nokkasema lähistöllä vähä voi kärssii.

    • Taivastie

      Olavi täyttää tänä vuonna 65 vuotta. Hänestä tulee siis virallisesti vanhus myös kalenteri-iän mukaan.

      Suomessa keskimääräinen elinikä on hieman alle 80 vuotta, alemman sosiaaliluokan miehillä noin 70 vuotta.

      Ei vanhuksilla ole enää poliittisia intohimoja. Elämä alkaa olla jo elettyä.

    • Halinen

      Pientä piristystä Olavin elämään on viagran hakureissut Tallinnaan.

    • jjhkl

      Olavi tuntee kuitenkin nyt salaista ylpeyttä, kun toinen merkittävä ja maanlaajuisesti tunnettu turkulainen kriitikko, Maria Lohela , nousee eduskunnan puhemieheksi.

    • JämilläIskettiinNeitoja

      Kunnioitusta saa uuden puolueen perustaminen. Vaikkakin puelue on Kalevi Helon alun perin perustama, ei sovi väheksyä Olavin roolia puolueen "haltuunottamisesta" ja uudelleen nimeämisestä, SiVaRiksi. Pieni kolhu tosi Olvin maineeseen jäi kun sivarit poistettiin puoluerekisteristä, mutta tätä elkäämme muistelko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4401
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      503
      2390
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1941
    4. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      16
      1570
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      77
      1525
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      159
      1493
    7. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      10
      931
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      87
      835
    9. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      798
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      777
    Aihe