Sijoittamisen etiikka

Mikä on oikein ja mikä väärin rahaa sijoitettaessa?

Harvakseltaan on esimerkiksi toivottu kirkon eläkelatoksen sijoittavan kotimaisiin eikä ulkomaisiin osakkeisiin. Itse en ajattele niin. Ajatteleeko joku muu täällä?

Myös va-liitolla on omaisuutta. Sama kysymys koskee tietysti sitäkin.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikea ja väärä riippuvat tässä sijoitussalkun tavoitteista (elämenojen kattaminen ja eläkemaksujen vakaus, tai tasainen kassavirta toiminnan tukemiseen jne). Suomalaisen omistuksen tukeminen tms pitäisi sitten enemmänkin toissijainen tavoite, jos lainkaan merkittävä. Liiallinen maa-, toimiala, tms riski on harvoin salkulle eduksi ellei sitten nimenomaan tavoitella jotain tiettyä altistumaa riskit tiedostaen.

      Eettiset ja moraaliset näkökohdat on helpompi huomioida, esimerkiksi rajaamalla salkusta pois tupakka- ja/tai aseteollisuusyritysten osakkeet tms. Liian suuri yksittäisen maan altistuma eläkerahastolle on monestakin syystä iso riski, eikä välttämättä pitkällä tähtäimellä edes eduksi ko. maan arvopaperimarkkinoillekaan. Toiminnan tasaiseen rahoittamiseen taas merkittävämpää kuin arvon nousut ja laskut lienee kassavirtojen tasaisuus vuodesta toiseen - markkina-arvon kasvu tai vakaus pikemminkin vain siinä tapauksessa että omistuksia realisoidaan sen sijaan että toimintaa rahoitetaan osake-, korko-, ja vuokratuotoista yms. Riittävä hajautus tässäkin tärkeää - salkun koko sitten rajaa sitä kuinka pieniin osiin sitä on kannattavaa hajauttaa.

    • Humanisti-vapari

      Vapaa-ajattelijain omaisuus on sijoitettu asunto-osakkeisiin. Niiden tuotto on kohtuullinen eikä kovin riskialtis. Yhdistysten yhteisellä omaisuudella ei pidä keinotella pikavoittojen toivossa ja samalla pikahäviöihinkin altistaen.
      Yhteiskunta- ja ympäristövastuu on syytä ottaa huomioon myös eettisestä näkökulmasa.

      • Liiton, mutta Tampereen VA:n ei kokonaisuudessaan. Muista yhdistyksistä en tiedä.

        Minä en näe mitään periaatteellista ongelmaa siinä, että osa omaisuudesta olisi osakkeissa. Tietysti se edellyttää jotakuta, joka osaisi pyörittää sijoituksia, eli muita kuin periaatteellisia esteitä voi olla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      21
      2654
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      109
      2586
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1384
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      126
      1293
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      94
      1281
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      304
      1260
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      30
      1037
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      13
      1011
    9. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      979
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      64
      920
    Aihe