Kirjolohesta on ylituotantoa ja KIRJOLOHI menettää markkinaosuutta MAUKKAAMMALLE ja PUHTAAMMALLE Norjan MERILOHELLE.
http://yle.fi/uutiset/uusi_yhtio_perustaa_13_miljoonan_euron_kalalaitoksen_varkauteen_talla_alalla_omassa_mittakaavassaan/7990858?ref=leiki-es
KIRJOLOHIKASVATTAMO KALALAITOS VARKAUTEEN
52
322
Vastaukset
- PohjoisenKalamies
Pian saadaan SUURI silakkarehutehdas. Ja ravinnekierto saastumista estämään ja lisää AVOMERIKASVATUSTA ulkomerelle. Näin saadaan laadultaan PAREMPAA kirjolohta kuormitamatta luontoa.
KIERTOVESIKASVATUS tuottaa huonolaatuista kalaa. Tämä on todettu TANSKASSA ja KANADASSA.
http://yle.fi/uutiset/varkaus_myonsi_miljoonien_eurojen_takauksen_kirjolohen_kasvattamoa_varten/7288006?ref=leiki-uu
http://www.finnforel.com/lehdistotiedote_finnish.pdf
http://www.kalankasvatus.fi/uutiset/mediasta-poimittua/ - mitääneiopita
Ja eiku päätä samaan mäntyyn...paljonkohan veronmaksajien rahaa palaa tähänkin,
- Kirjolohiallas
Johan lykästi Varkautta tulee lähi lohta myyntiin 2016 jouluksi. Mutta eikös sitä Varkautelaista lohta olisi pitänyt olla jo jouluna 2015. Ja syksyllä vasta ruvetaan rakentamaan. Kuinkahan se tämä laitos onnistuu, kun edellinen jäi suunnittelu asteelle.
- pihinäää
Kirjolohen kilohinta tippui 13% eikä lisätuotanto tule ainakaan hintaa nostamaan.
http://www.taloussanomat.fi/raha/2015/05/13/100-tuotetta-jotka-romahtivat-voi-kurkku-sipuli/20156084/139 - lohimäti
näkis vaan,. nyt tais tulla aprillijutska etukäteen.,
- Pekka-varoitti
Kirjolohen KESKIHINTA tuottajalle oli 4.04€ kilo. Kiertovesikasvatettu kirjolohi EI mene kaupaksi.
Taas UUSI KONKURSSI,
- pro.Pena
tämä juttu tuoksahti heti alakuusa kuin mis rokin silakka
- Faktaa
Heinon tukun omistaja on satojen miljoonien mies, eikä lähde mihinkään, ilman, että se kannattaisi.
- samaanMäntyyn
Kaikkia yhdistää ainakin samat suuret puheet ennen kuin ensimmäistäkään voitollista tilikautta on saatu aikaiseksi. :)
http://yle.fi/uutiset/varkauden_suuren_kalalaitoksen_edeltajilla_karmea_historia__tasta_syysta_tilanne_on_nyt_toinen/7991914- Faktaa
Nyt ovat asilla yritykset, joilla on näyttöjä ja omat rahat pelissä.
- kaikonmennä
Keski-Savon Teollisuuskylä oy:n toimitusjohtahja, sekä hallitus on vastuussa veloista ei kaupungin veronmaksajat. Tämä pääomittaminen omavelkaisilla takauksilla tulee kuntalain vastaiseksi 2017 ja kesäkuussa 15.6 oleva osavuosikatsaus saa kylmän hien useamman otsalle .
- Laukaa-RAS
Heinon Tukun toimitusjohtajan kannataisi VAKAVASTI tutkia MIKSI sisävedessä kasvatettu kiertovesi/kirjolohi on EPÄONNISTUNUT.
Tanskan ja Kanadan projektien EPÄONNISTUMISET ja syyt !!!
Norjassa saadut tulokset.
Vain poikaskasvatus kiertovedessä toimii. Avomerikalan laatu on paras ja suljettu merestä-mereen ravintokierto silakkarehulla ei saastuta.
TUTKIKAA NORJASSA SAATUJA TUTKIMUSTULOKSIA. - 100-prosentin-Konkka
HE TIETÄVÄT, että RAS sopii poikaskasvatukseen, mutta EI TUOTANTOKALAN!
http://www.nordicras.net/Members/Industry - Pankkiriski
Varkauden kirjolohikasvattamo olisi maailman ensimmäinen kokoluokassaan.
Hirveät RISKIT!!!
Kukaan PANKKI ja VAKUUTUSYHTIÖ EI LÄHDE RAHOITTAMAAN !!!!!! PITÄÄ OLLA 100% VAKUUDET.
VAROITAN PANKKEJA JA VAKUUTUSYHTIÖITÄ ! ! !
SE KALA EI MENE KAUPAKSI. TANSKASSA jäi KAUPPOIHIN.- Takauksia
Maanantaina kaupunki antaa 4 000 000 euron takauksen johan se on kolmasosa koko investoinnista ja päälle konkkaan menneet kalahallit
- faktaa
Ei tarvita välttämättä pankkeja. Heinon tukun omistaja on satojen miljoonien mies ja maksaa vaikka omasta pussistaan kaiken.
- KansaÄÄNESTÄÄ
Kaupunki tekee EMÄMUNAUKSEN !!!!! Munauksen takana olevat MUISTETAAN vaaleissa.
- samaanPetäjään
Kukaan mitään muista. Kuten ei muista akkutehdastakaan. Samat naamat siellä istuu vuodesta toiseen, näytöt kyvyistä jo annettu. Tuskin aina tietävät, mistä ovat päättämässä. Oma etu ja kivat virat tulee ensimmäisenä.
- osaamattomuus
Teollisuuskylä oy hallitus pj Juha Koivula muita jäseniä hyvät veljet Risto Husu, Janne Kuronen, Matti Semi, Raimo Koikkalanen ja pisteenä I-päällä Pia Hegman
- persketo
Ihan kuin Pöty-Pekan kirjoitusta.
- Ootellaan
Nyt Varkaus pelastuu. Ei tarvitse kuin 8,5 milj. Akkutehtaalle ja 4,5 milj. Kalankasvattamolle takuita omavelkaisille lainoille. Taas kaupunkia kupataan. Arvahinsa, että näin tässä käy.
- Faktaa
http://heinontukku.fi/lehdistotiedote-investointi-kotimaiseen-elintarviketuotantoon/ Nyt ei olekaan asialla miokään pilipali yritys. Rahat ovat omasta takaa, eikä tukia tarvita.
- RahaaTarvitaan
Sepä hyvä.
http://www.finder.fi/Hallintayhtiöitä/TukkuHeino Oy Heino-konsernin hallinto/ESPOO/taloustiedot/136282
http://www.finder.fi/Hallintayhtiöitä/TukkuHeino Oy Heino-konsernin hallinto/ESPOO/paattajat/136282
http://yritys.taloussanomat.fi/y/heinon-tukku-oy/helsinki/2080750-6/
Vaihto suurta, mutta kate pieni ja nyt putoamassa.
Pankkivelkaa tarvitaan. - HintaPutoaa
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/kiina-kieltää-norjalaisen-lohen-tuonnin-1.100250
Lisää LOHTA Suomeen - Göteborg
Ruotsissa tuotetaan KIRJOLOHEA Suomeen. Ruotsissa KIRJOLOHI ei mene kaupaksi. Sen käyttö loppui 80 luvulla. Ruotsalainen KIRJOLOHI on laadukasta.
http://www.ltz.se/jamtland/ragunda/fiskodling-okar-och-ger-fler-jobb
Ruotsissa KÄYTETÄÄN paljon tuoretta länsirannikon SILLIÄ ja ISOA norjalaista jäämeren MERILOHTA.
KIRJOLOHI ei KELPAA. Sen mäti kelpaa.
SAMA muutos on menossa myös Suomessa. - Siirtyy-Avomerelle
Jorma Leed tietää: http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/554298/Kalankasvatus hiertaa saaristossa
- KalaKonkurssit
Suomessa JOUDUTAAN käyttämään ANTIBIOOTTEJA K Y M M E N I Ä K E R T O J A --ENEMMÄN-- NORJAAN nähden.
http://svenska.yle.fi/artikel/2013/10/17/odlad-fisk-far-mera-antibiotika-i-finland
EI ihme kun PASKALIEMESSÄ kasvava SAMPI ja KIRJOLOHI ei maistu.
Norjalainen Jäämeren RAIKAS MERILOHI geenivapaasti maistuu hyvälle. - RKTL-TIETÄÄ
KIRJOLOHEN käyttö vähenee. Laatuvaatimukset kasvaa.
http://tilastot.rktl.fi/Dialog/view.asp?ma=Kalankulutus&ti=Kalank%E4ytt%F6 elintarvikkeeksi&path=../Quicktables/Tilasto/3_Talous-%20ja%20markkina/6_Kalankulutus/&lang=3&multilang=fi - paskaveenBIOOTTIA
Norjassa vedet on "KYLMEMPIÄ, PUHTAAMPIA, SYVEMPIÄ" Siellä käytetään 40 kertaa vähemmän A N T I B I O O T T E J A. ------ SUOMESSA----- ! ! ! ??? ! ! N
Kesällä 2014 helteet tappoi Keski-Suomessa ja Savossa paljon KIRJOLOHIA.
Kesähelteillä Varkauden antibiootti/paskaveessä TULEE kuolemaan PALJON ENEMMÄN! ! ! - KirjoSAMPIA
Pahoja makuvirheitä ja PIRUSTI ANTIBIOOTTEJA!
http://www.kalamiehet.fi/attachments/File/stipendi/Kiertovesilaitoksen_kaynnistaminen_Virtanen_Mari.pdf - HULLUUTTA
Riskitekijöitä on yksinkertaisesti AIVAN LIIKAA. NYT JO VOIDAAN NÄHDÄ, että KONKURSSI on tulossa.
- SamaanMäntyyn
Kerran voi erehtyä naiviuttaan ja kokemattomuuttaan, mutta kaksi kertaa samaan mäntyyn pään lyöminen on jo täyttä typeryyttä.
Pakko alkaa tapahtumaan henkilöstön vaihdoksia kaupungin johdossa, ei tässä muuten kunnian kukko laula. Korjausvelkaakin enemmän kuin laki sallii. Rahat loppuu, veronmaksajat häipyy muualle ja kuntaliitoksia ei tule, koska naapureita ei kiinnosta alkaa makselemaan Varkauden seikkailuja.
- Lisäongelmaa
KIERTOVESIKASVATUKSESSA on useita häiriötekijöitä. Osa kirjolohista alkaa uimaan kylkiuintia!
http://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1080/08997659.2014.938870 - TAKUURAHAT
Hellekesä ja välitön MILJOONATAPPIO. Kumulatiivinen MILJOONATAPPIO.
http://www.int-res.com/articles/aei2014/6/q006p105.pdf - RAS-Loss
Englannissa ja Walesissa Kiertovesikasvatuksesta on huonoja kokemuksia.
http://www.fishfrom.com/index.php/fishfrom-documents/guidance/10-advantages-and-disadvantages/file - Tuleva-Konkurssi
Riskit on Varkaudessa suuremmat. Kilpailu on veristä.
https://www.asiakastieto.fi/yritykset/ab-salmonfarm-oy/07009809/yleiskuva
https://www.asiakastieto.fi/yritykset/apetit-kala-oy/08777666/taloustiedot - RahatMENEE
Ei ole myötätuulta.
http://www.warkaudenlehti.fi/juttu/taas-mennn-myttuulessa/ - Anonyymi
michael schumacher
- Anonyymi
kari ruotsi
- Anonyymi
Savokala.
- Anonyymi
itellä asterix limpparin vihreitä repässtäviä korkkeja
- Anonyymi
1/4 oli muuttunee tomuksi
- Anonyymi
mitä siinä muuta oli aikamoinen kasa
- Anonyymi
pienempikäkin sieniä ruokasempia
- Anonyymi
ryppäitä
- Anonyymi
saman näköset abon massalla
kun ne btssät
menee lapseksi ja nuorisoksi - Anonyymi
tai sitten on jotenki feikattu
- Anonyymi
saman näkönen jälki
- Anonyymi
menee lapseksi jälleen
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213600
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513045Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1341370