Yksityistien käyttöoikeus

Osaisiko joku kertoa miten tulisi toimia seuraavanlaisessa tilanteessa:

Omistuksessamme on 1930-luvulla rakennettu mökki. Mökille on alusta asti ollut vain yksi tie joka kulkee naapuritilan reunaa pitkin. Tälle naapuritilalle on rakennettu myöhemmin omakotitalo, joka käyttää myös tuota mökillemme vievän tien alkuosaa. Homma on toiminut tähän asti moitteetta eikä ole koskaan tullut huomioitua että mökkitiemme tulisikin kulkea nykyistä tietä 3m pohjoisempana kahden muun tilan maiden lävitse.

Nyt asia kuitenkin tuli ilmi kun tilan jonka lävitse tie kulkee muutama vuosi sitten ostanut henkilö tuli kertomaan että mnulla ei ole käyttöoikeutta tielle ja että hän aikoo katkaista tien oman liittymänsä kohdalta. Mökillemme ei olisi näin ollen tieyhteyttä enää ollenkaan.

10

601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minäpä

      Ei onnaa kataista noinvain. Hakekaa tietoimitusta iolman tiehoitokunnanperustamista.
      Kuntaan hakemus.

      • eiymmärtä

        Saisiko vielä suomennettuna?


      • minäpä

        Kyllä minä laitoin sen hakemuksen kuntaan, eli kaupungille.
        Ja hyvin toimi. Tässä siis suomennos!


    • maanmittaustoimistolt

      Pyydä maanmittaustoimistolta tietoimitusta. Tai kysy miten sinun tulee menetellä.
      Nämä ovat hyvin mutkikkaita asioita, eikä sinun mökkitietäsi jota on käytetty lähes 80-vuotta saa mennä noin vain katkaisemaan.

      • Täytyy tosiaan pikimmiten ottaa yhteyttä. Osaako joku sanoa voiko ko. Tilan omistaja kieltäytyä tienhoitokunnan perustamisesta, hänen periaatteenaan kun on että hänen maidensa läpi ei kuljeta vaikka tien hoidosta maksaisi mitä. Jos uusi tie rakennettaisiin tuohon nykyisen tien viereen 3 metrin päähän siitä kuten hän osoitti, tien alle jäisi viereisen tilan yli 50 vuotta vanha saunarakennus.


    • tsaihoo

      Yksityistielaissa sanotaan seuraavasti: "Jos kiinteistön tarkoituksenmukaista käyttöä varten on tärkeätä saada kulkuyhteys toisen kiinteistön kautta eikä siitä aiheudu huomattavaa haittaa millekään kiinteistölle, on kulkuyhteyttä tarvitsevalle kiinteistölle annettava oikeus käyttää jäljempänä säädetyssä tietoimituksessa määrättävää aluetta 5 §:n mukaisiin tietarkoituksiin. Oikeutta toisen kiinteistön alueen tällaiseen pysyvään käyttämiseen sanotaan tieoikeudeksi". Mutta tuo tietoimitus tulisi siis suorittaa, mutta silti tieyhteyttä ei saa noin vain katkaista.

      • Tietoimitus asiakirjoja olisi tarkoitus tänään lähteä täyttämään ja laittamaan asiaa vireille. Maanmittauslaitoksen mukaan prosessissa kuluu aikaa 6-9kk. Osaako joku kertoa miten minun tulisi toimia jos ko. maanomistaja tuona aikana tuhoaa tiepohjan kuten on uhannut tehdä tai muutoin estää kulkemisen mökille. Uhkasi mm. siirtää metalliromuja tielle tai ajaa traktorin poikittain tielle jos näkee että tietä pitkin vielä kuljetaan.


    • yksityinentie

      Veikkaan, että kyseessä on yksityinen tie, ei yksityistie.

      Jos tiellä on vain nuo kaksi käyttäjää, eli sinä ja naapurisi, ei todennäköisesti kannata perustaa siitä yksityistietä.

      Kannattaa selvittää se, onko tuon hankalan naapurin tilaan merkitty rasitukseksi tuo tie/kulkuoikeus. Jos näin on, ei ole nokan koputtamista. Sitä voi sitten tarvittaessa hakea, perustellen tuolla 80 vuoden käytännöllä.

    • VaikeitaJuttuja

      Voi olla merkitystä onko mökki ja naapuri alunperin samaa kantatilaa, siis onko rekisterinumeron ensimäinen osa sama (näkyy peruskartasta). Tieoikeus mökille tulee ensisijaisesti samaa kantatilaa olevan maan kautta jos tieoikeus on joskus edes perustettu. Silloin tie on rasitteena maarekisterissä kyseinen naapurin tilalle, eikä naapuri pääse siitä yli eikä ympäri. Ellei tieoikeutta papereissa ole, maanmittausväki perustaa tieoikeuden jostain kautta. Käsittääkseni maanmittausväki on aika hyvä ymmärtämään käytännön tarpeet, minkä vuoksi kahta tietä rinnakkain tai kokonaan uusia teitä ei kovin helpolla tulla tekemään vaan käytetään olemassa olevia teitä.
      Ovat hankalia asioita, koska virallinen tieoikeus saattaa kartoissa ja rekistereissä olla aivan muuta kautta kuin vuosikymmenet käytössä ollut tie on. Tiedän tapauksen, jossa tielaitos nosti iät ja ajat olleen omakotitalon liittymän rummun kaivurilla kuorma-autoon tien peruskorjauksen yhteydessä. Talo oli tien varressa ja virallinen tieoikeus 0,5 km metsää myöten kylätielle eikä suoraan maantielle. Lopputulemana rumpu tehtii uudelleen samaan paikkaan missä se oli ollut eikä talolle tehty 0,5 km uutta tietä vieraita metsiä pitkin. Siis tielaitos joutui perääntymään, tämä liittymä oli sitäpaitsi suoralla kohdalla, joten ei ollut liikenneturvallisuuteen perustuvaa syytä poistaa liittymää.

      Ei auttane muu kuin selvittää maanmittauskonttorin kautta.
      Ihan vähäisille osakkaille (muutama) ei kannata tiekuntaa pankkitileineen ja kokousten pitoineen perustaa. Olisi helpompi jos menisi sopuisasti, maksaisitte vuoronperään tarvittavat sorakuormat ja jakaisitte talviaurauskustannukset kohtuudella sen mukaan mitä kuljette talvella.

    • Joo, eli eivät ole samaa kantatilaa. Kyseiselle naapuritilalle ei ole kuulemma merkitty tienkäyttöoikeudesta rasitetta. Tämä tila oli 2000 luvun alkuun asti metsätila jolle sittemmin on rakennettu asuinrakennus. Tienvarrella on myös kaksi muuta samoihin aikoihin 1930-luvulla rakennettua mökkiä joihin kulkemisen tämä tilan omistaja aikoo estää kulkemisen. alunperin silloin 1930- luvulla tie olisi pitänyt rakentaa näiden kahden mökin maiden kautta eli 3metriä nykyisen viereen, sillä heille rasitukset tiestä on merkitty. Tuntuisi kuitenkin kuitenkin kohtuuttomalta jos tie pitäisi tuohon siirtää kulkevaksi sillä molempien tontit ovat 1000 neliön suuruisia ja menisivät tien vuoksi täysin mitättömiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      68
      3941
    2. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      19
      2239
    3. Elokapinan mielenosoitussarja alkaa

      Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,
      Maailman menoa
      440
      1951
    4. Eipäs sitten ryypätä kesälomalla

      Työnantaja voi antaa potkut, vaikka olisi ryypännyt 2-4 viikkoa sitten. Vaikka olenkin raivoraitis, niin en kannata tuo
      Maailman menoa
      164
      1791
    5. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      108
      1176
    6. Pysyä yhdessä vai ei

      En tiedä, ollaan asuttu samassa asunnossa kohta joku 5 vuotta. Olisi sanomista vähän kaikesta mutta eniten itseä ottaa p
      Parisuhde
      87
      1153
    7. Marinin hallitus onnistui työllisyystoimissa

      https://www.kauppalehti.fi/uutiset/marinin-hallitus-saavutti-tavoitteensa-merkittava-onnistuminen-tyollisyydessa-tuore-m
      Maailman menoa
      236
      1105
    8. Tänään oli

      Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘
      Ikävä
      33
      927
    9. En halua sua enää

      joten ihan turhaan tulet "esiintymään" mun näkö- ja kuulopiiriin. Ärsyttää vain kun omat tekemiset häiriintyy, kun en ha
      Ikävä
      37
      788
    10. Ukrainan häviö pitää tunnistaa ja tunnustaa

      Venäjä ei ole vain maa, jolla on suuri hyvin koulutettu ja varusteltu armeija, joka on osoittanut tehokkuutensa Ukraina
      Maailman menoa
      165
      730
    Aihe