Miksi ottaa Elisa Viihde ilman laajakaistaa?

Tääh

Kovasti näytetään tuota Elisa Viihdettä tv:ssä mainostettavan. Minulta löytyy jo kaikki tarvittavat ilmaiset tv-kanavat sekä digiboksi, johon tallennan nämä suosikkiohjelmat. Miksi maksaisin 19,90 e /kk palvelusta, joka minulla jo on ilmaiseksi käytössä?

Vai olenko nyt missannut jotain?

10

2077

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Loislurso

      Ei kannata ottaa Elisa Viihdettä ollenkaan jos on jo ennestään kaikki mitä tarvitsee, mutta sitten on oltava lujana kun muuten ne myyvät sen puoliväkisin. Onneksi olen nyt onnistunut kieltämään Elisalta puhelinmyynnin itselleni, mutta ennen sitä piti vähintään kerran viikossa selittää, että minä EN tarvitse Elisa Viihdettä. Minulla ei ole edes televisiota, katson Yle Areenasta sen vähän mitä katson, mutta väkisin vain myisivät tämän viihteen. Hiljattain minun piti ottaa yhteyttä Elisaan ADSL-modeemin reistailun vuoksi, ja eikö vain taas yrittäneet kaupata tätä Elisa Viihdettä. Eräälle tuttavalleni se oli myyty väkisin kun hän ei osannut kieltäytyä tarpeeksi jyrkästi, ja 14 vrk perumisaikaa, joka puhelinmyynnissä pitäisi olla, ei tietenkään Elisa kelpuuttanut. Turha uskoa ilman muuta niihin mainoksiin, Elisa Viihde on ihan tarpeeton ellei tiedä saavansa sen kautta jotain mitä todella haluaa ja tarvitsee.

    • tyytyväinen_tuskin_kauaa

      Kesäkuun alusta voimaan tulleen verkkotallennuslain myötä Elisa Viihteen tilaaminen on entistäkin turhempaa. Aiemmin tallenteet ovat säilyneet palvelussa määrittämättömän ajan, jatkossa vain 2 vuotta. Eli jos haluaa tallentaa ohjelmia omaan tahtiin tapahtuvaa uusintakatselua varten, niin parempi säilöä ne ohjelmat sitten omalle kovalevylle.

      Mutta tämä ei ole tietenkään Elisan syy pelkästään, vaan lainsäätäjien ja muidenkin operaattoreiden, jotka eivät neuvotteluissa pitäneet asiakkaiden puolia. Tähän 2 vuoden rajoitukseen suostuminen oli tietenkin operaattoreille helppoa. Sehän tuo kustannussäästöjä ylläpidossa ja laki on hyvä tekosyy palvelun huonontamiselle.

      • hölmöäOnOn

        "säilyy vain 2 vuotta"
        Jos ei nyt ehdi jotain katsomaan, niin turha niitä on tallentaa myöhemmin katsottavaksi...tallenteet vain kerääntyvät sinne joista suurinta osaa ei tule koskaan katsottua.


    • niksimiksi

      Elisalla on uusi keino saada asiakas vastaamaan puhelinmyyjän soittoon.Sain puhelun jossa näkyi veljeni nimi ja valokuva,jotka tallentuivat myös lokitietoihin .Älypuhelimeen saa myös valokuvasovellutuksen jossa soittajan nimen lisäksi näkyy hänen kuvansa.Puhelimessa oli kuitenkin naispuolinen eliisan myyjä, en suostunut tarjoukseen.Kun läksin selvittämään asiaa soittamalla veljelleni hän kertoi ettei hänellä ole kyseistä puhelimen valokuvasovellutusta,hän uskoi kuvan tulleen napatuksi feacbookista.Että sillälailla havumetsien maasa.

      • wWhwDIhK

        Mikäli puhelinmyyjä on nainen niin hauku huoraksi ja miestä vastaavasti pedarihomoksi. Puhelun kesto lyhenee kummasti.


    • päässiänarussa

      Rappuumme oli ilmestynyt ilmoitus. Taloyhtiömme oli tehnyt Elisan kanssa sopimuksen, että me asukkaat saamme jatkossa ilmaisen 10megan nettiyhteyden, käymällä rekisteröimässä sen Elisan liikkeessä ja ostamalla 45e maksavan laitteen, samalla voisimme halutessamme päivittää myös muitakin aiheeseen liittyviä tarpeitamme. Vaimoni lähti Elisan liikkeeseen hakemaan tuota heidän lupaamaansa ilmaista nettiä ja ensimmäisenä oli myyjä todennut, että "toi 10m netti on ihan paska! Ette te tollasella mitään tee.. Mutta meillä olis nyt tällänen 100m netti tarjouksessa" (Oikeesti? Siis lupaavat ilmaisen netin joka on sitten ihan paska?) Myyjä Teki kaupan vaimoni kanssa (24kk/määräaikainen, elisaviihde 19,90/kk, yht. 477euroa/24kk) ja kun tulin kotiin ja kuulin vaimoltani uudesta netistä ja kanavapaketistamme, lähdin heti irtisanomaan pakettia liikkeeseen. Minä en kuulemma voinut vaimoni nimissä olevaa pakettia irtisanoa! Näytin valtakirjan jonka vaimoni oli allekirjoittanut ja valtuuttanut minut irtisanomaan ko. Paketin. Tämäkään ei riittänyt! Itisanomisia ei kuulemma valtakirjalla voi hoitaa. Soitin vaimolleni ja kutsuin hänet paikalle, vaimoni tuli paikalle ja ei irtisanominen muka onnistu, meidän pitäsi olla yhteydessä Elisan asiakaspalveluun PUHELIMITSE, kun liikkeessä eivät irtisanomisia voi hoitaa! Vaikka samana päivänä, vain tunteja aijemmin oli vaimolleni paketti myyty. Kerroin, että haluan tietää myyjän nimen jonka kanssa keskustelin, niin myyjä kertoi, että se ei tähän kuulu. Ihmettelin, että anonyymeinäkö täällä toimitte. Pyysin tavata esimiehen, ei ollut esimies kuulemma paikalla, eikä häntä ollut mahdollista tavata. Sanoin, että olen yhteydessä kuluttaja viranomaisiin ja pidän huolen, että tästä tulee lehteen juttu. Alkoikin irtisanominen onnistua! "Kai mä voin tän irtisanoa"

      • EnsikokemuksiaElisasta

        ""toi 10m netti on ihan paska! Ette te tollasella mitään tee.. Mutta meillä olis nyt tällänen 100m netti tarjouksessa" (Oikeesti? Siis lupaavat ilmaisen netin joka on sitten ihan paska?)"
        Just, varsinkin kun juuri tuo 100Meganen se paska vasta onkin.
        10Meganen saattaa jopa pätkimättä toimiakin, mutta satanen ei satavarmasti pätkimättä tule kuukautta pidempään toimimaan.
        Ihme juttu sinänsä, mutta näin se vaan on.
        Se "oireilu"on nähty ja kuultu nyt myös muualtakin kuin vain omasta liittymästä.
        Liittynee suureen myyntimäärään ja sen kautta "linjojen" ylikuormittumiseen.


      • ToisiokokemuksiaElisasta

        Täytyy muistaa Elisan 14 päivän palautusoikeus.
        Sieltä se alun vahvistamalla pakotettu toimivuus juontaa...


    • MJK_

      Minulla Elisan ADSL rupesi pätkimään sen jälkeen kun kieltäydyin ostamasta Elisa viihdettä

    • Vihde_vai_ei

      Meille tulee kuitu kotiin ja en ole paikalliselta puhelinyhtiöltä ottanut kuin 10 M yhteyden. Nyt Elisa Viihde tyrkyttää 50 M nopeutta ja Viihdettä halvempaan hintaan, mitä nykyinen laskumme on. Mitä mieltä olette?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      29
      5027
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      64
      1904
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      112
      1803
    4. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1670
    5. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1614
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      226
      928
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      901
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      43
      853
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      813
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      782
    Aihe