vedättänyt naisia. Nainen huijaa itse itseään, jos uskoo illuusioon, jota ei ole ollut koskaan olemassakaan. Olen aivan kauhean pahoillani, jos olen käytökselläni ylläpitänyt niitä illuusioita. Kerrankos sitä erehtyy, jos toisenkin...
En minä ainakaan ole
Katuvamies
39<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Edesvastuuton pelimies siirtää aina vastuun toiselle. Ihan sama miten on toiminut itse.
Niimpä. Kulissit voi sortua, mutta ei kokonaan. Pikku rakoilu ei haittaa.
Sitäpaitsi en voi tietää mitä kaikkia kuvitelmia naisilla on. Prinsessa satuja.
Prinsessat pärjää aina. Prinssit voivat menettää puolivaltakuntaa ja hohtonsa. Prinsessa ei koskaan.
On hienoa, että osaat edes katua, nimittäin tunnistin itseni tästä "prinsessasta", joka eli omassa illuusiossaan, kunnes todellisuus iski vastoin kasvojaan. Mutta sitähän se elämä on, joskus todellisuutta, joskus kaikki on vaan harhaa. Opin kuitenkin tästä paljon, ja jo eri palstalaisten kirjoitukset aukaisivat ihmisen mielen sopukoita vailla vertaa. En kadu, toki aikaa olisin voinut käyttää vähemmän ja hyödyllisempään, mutta nyt näin. Elämäni ensimmäinen ja viimeinen "virtuaali-rakkaus". Osasit kuitenkin pelata aika hyvin, liikuit harmaalla alueella sulassa sovussa itsesi kanssa. Annoit, mutta otit enemmän. Aukaisit kunnes suljit pois.
Minulla on omaksi onneksi kuitenkin sellainen taipumus, että elän tässä ja nyt ja elän syvästi. Käyn rehellisesti tunteeni läpi, kunnes päästän irti. Ja se mikä on kerran päästetty irti, sitä en enää havittele uudestaan. Kun elää kaikki tunteensa aidosti ja rehellisesti oman sisimpänsä kanssa, ei voi katkeroitua tai katua, mutta ei myöskään jää haikailemaan. Se on se hyvä puoli, vaikka välillä onkin raskasta ja raastavaa. Ajattelen niin, että koko eletty elämä on ja jää historiaan, ja omaa historiaansa ei pidä mennä muokkaamaan tai sorkkimaan, koska silloin se ei ole aitoa historiaa, vaan muokattua historiaa. Tulevaisuuteen näkee paremmin, kun on ensin ymmärtänyt ja hyväksynyt omaa historiaansa.
Hieno kirjoitus! Näin pitääkin elää!
Minun mielestäni rakkausasioilla ei pelata. Sellainen ihminen ei osaa kunnioittaa tosia ihmisiä. Myöskään tuollainen toisen "opettaminen" tunneasioissa on hyvin kyseenalaista. Ihminen voi itse opetella esim. empatiaa, kykyä tulla toisten ihmisten kanssa toimeen ym, mutta se pitää lähteä positiivisuuden kautta ja omasta halusta. Te taidatte olla vielä vähän nuoria, jotain parikymppisiä ehkä. Tai sitten ette oikeasti ole olleet vahvasti rakastuneita, jotkuthan suojaavat aina itsensä vahvoilta tunteilta, kun siinähän on vähän niinkuin toisen armoilla. Ja tässä kohtaa piilee myös se toisen ihmisen vastuu.
Kuinka monesta naisesta nyt puhutaan, joita et ole vedättänyt? Kymmenen tarkkuudella?
No miehet on vielä enemmän sellaisia, jotka kuvittelee että naisen vihjaavan jotain, jos itse ovat kiinnostuneita. Naisilla ja miehillä on vain se ero, että naiset haaveilevat romantiikasta ja miehet panosta. On tosi outojakin tilanteita, joissa miehet kuvittelevat naisen haluavan seksiä, vaikka mitään sellaista ei yhtään ole ilmassa. Naiset taas suunnittelevat jo yhteistä vanhuutta kiikkustuolissa siinä vaiheessa kun mies on vasta sanonut päivää.
Moni ihminen nostaa itsetuntoaan testailemalla viehätysvoimaansa vastakkaiseen sukupuoleen. Silloin on tärkeää, että toinenkin osapuoli tietää, että kyse on vain flirtistä. Ja esim. varattujen täytyisi pitää aika tarkka raja, ettei kellekään tule pahaa mieltä. Usein kyllä kun toiselta saa huomiota, niin imarreltuna alkaa hiukan flirtata, minkä toinen voi ymmärtää väärin.
Sitten on niinkin, että jos ihminen on hyvällä tuulella tai luonteeltaan iloinen tai empaattinen, niin moni ihastuu sellaiseen. Toiset myös ovat vähän flirttejä luonnostaan. Ei siitä tarvitse tehdä kauheaa ongelmaa, eikä sen tarvitse johtaa mihinkään.
Ihmisestä näkee usein päältä, jos on rakastumisvalmiudessa tai seksin tai läheisyyden puutteessa. Se vetoaa muihin, varsinkin samassa tilanteessa oleviin. Väittäisin, että rakastumisvalmiudessa oleva ihminen tunnistaa toisen samanlaisen ja esimerkiksi jätetty tunnistaa toisen jätetyn. Voi olla kyse jostain ilmassa leijuvista hormonihiukkasista. Pariutumisasiat usein ohjautuvat suoraan liskoaivoista ennen kuin ihminen itse edes tiedostaa niitä. Niihin voi suhtautua vähän samalla lailla kuin siihen että mies saisi vahingossa erektion väärässä paikassa.
Asiaa, varmaankin näin, paitsi, että mielestäni ei sen enempää naiset kuin miehetkään havittele enempää tai vähempää romantiikkaa tai seksiä, riippuu ihmisestä, yksilökysymys, ei sukupuolikysymys. Tiedän naisia, jotka oikeasti haluavat seksiä, ja se oli siinä sitten, ja miehiä, jotka ovat jääneet itkemään kyseisten naisten perään. Molemmissa sukupuolissa yhden illan -jutut kovin yleisiä. Se on jokaisen oma asia tietenkin. Ehkä vanhemmalla ikäluokalla tämä jako jokseenkin päteekin, mutta ei enää nykyajan nuorissa ole eroja, oliko nainen vai mies, kuka hakee mitäkin. Ja se mitä olen pannut merkille, on että nykyajan nuorissa naisissa ja miehissä yhä vähemmän on "pelaamista", ja ehkä juuri siksi, koska nuoret osaavat arvostaa itseään ja muita, eikä ole tarvetta hakea jotain epätervettä pönkitystä, joka kääntyy lopuksi itseään vastaan. Ystävällisyys on pidettävä erillään "himoistaan ja haluistaan", koska niistä jokainen on itse vastuussa.
Sen mitä olen seurannut tuollaisten 20-30 -vuotiaiden ryhmäkäyttäytymistä, niin kyllä sitä ihmissuhdedraamaa siinä ainakin riitti ihan ylen määrin. Homman nimi oli ystävällinen, komea poika, jota useampi tyttö himoitsi. Poika itse autuaan tietämätön kuviosta, oli myös varattu, mitä taas tytöt ei tienneet. Aika rajua oli meininki.
Erona on se, että nuoret ikäluokat on itsevarmempia kuin vanhemmat ihmiset. Johtuu varmaan kasvatuksesta. Siinä on hyviä ja huonoja puolia.
En tarkoittanut, että naiset eivät haluaisi seksiä, totta Mooses haluavat, tai että miehet eivät haluaisi parisuhdetta. Mutta minusta VÄÄRINTULKINNOISSA kuvio tahtoo yleensä mennä niin, että mies kuvittelee naisen himokkaaksi ja vastaavassa tilanteessa nainen miehen rakastuneeksi. Oikeasti kohde esim. pyrki vain olemaan ystävällinen.
Kirjoituksesi paljastaa julman tapasi käyttää hyväksi toisten tunteita. Sinä tiedät sen ja kadut sitä osittain, silti jatkaen toimintaasi irl ja täällä. Olet oikeassa siinä, että jokainen nainen joka tutustuu sinuun tarkemmin tulee pettymään. Ihminen, joka toimii noin, on sisältä ontto. Pelkkä kuori.
On oikeastaan hyvä, että itse jarruttelet tilanteissa, taidat tietää kokemuksesta ettet ole muuta kuin toisesta hyödyn ottaja eli todellinen pettymys lopulta.
Nyt kun näen sen, väistelen. En tahtoisi sinua tuntea paremmin, historia toistaa itseään...
Mikä jäi vaivaamaan ja kiinnostamaan? Ihmisen röyhkeys. Näköjään se on kiehtonut minua jotenkin ja halusin selvittää, kuka toimii noin. Nyt tiedän varmasti. Käytöksesi täällä vastaa irl näkemääni. Surullista.
Puolustelet itseäsi, mutta tekemisesi on raukkamaista, tiedät sen. Kukaan todellinen mies ei tekisi noin, olet pieni poika. Pienelle pojalle kuuluu pään silitys ja jutuille lempeä hymähdys.
Tämä tähän hänelle, tiedän että lukee, koska viettää täällä paljon aikaa.
Äläs höpötä nyt. Välitän kyllä niistä ihmisistä. Aina vaan ei osaa arvioida, että mikä on sopivaa ja mikä ei. Tässä tapauksessa sopivaa olisi ehkä täydellinen puhumattomuus. Jos ongelma onkin osittain siinä, että ihan oikeasti välitän? Pikkuisen?
Sinä välität tasan omasta navastasi ja ihmettelet napanöyhtäsi koostumusta päivästä toiseen. Olet valmis viemään nöyhtäpallerosi jopa laboratorio-olosuhteisiin ja tutkituttamaan, mitä se hötypallero pitää sisällään. Se pitää sisällä sitä itseään. Sinuna poistuisin ja jättäisin pienet kultanuppuiset rauhaan, he ansaisevat parempaa.
En usko, että pelkkä puhuminen voi olla sopimatonta. Paitsi tietysti ulkopuolisille puhuminen ja ulkopuolisten asiasta puhuminen. Pitäisi nähdä kärpäsenä katossa, että miltä se tilanne näyttää, ja pitäisi kysyä osallisilta, että mitä heidän mielestään tapahtui. Olet ehkä oikeilla jäljillä siitä, mikä on ongelma.
Jos haluatte saada aikaan täydellisen katastrofin, niin kannattaa alkaa vetää livenä saippuasarjaa isolle yleisölle, kaikkia varmasti kiinnostaa, kun oma elämä on kuitenkin niin tylsää.
Suurinta illuusiota ylläpidät omassa päässäsi.
Mäkin arvaisin noin. Lainaus vähän ylemmältä kirjoittajalta
"Mutta minusta VÄÄRINTULKINNOISSA kuvio tahtoo yleensä mennä niin, että mies kuvittelee naisen himokkaaksi [...] Oikeasti kohde esim. pyrki vain olemaan ystävällinen."
"Olen aivan kauhean pahoillani, jos olen käytökselläni ylläpitänyt niitä illuusioita."
Toinen ihminen ei näe pääsi sisälle, vaan on sen varassa mitä annat itsestäsi ulos. Älä siis esitä tyhmää, olet hyvinkin tietoisesti vedättänyt näitä naisia.
Juuri näin. Paitsi ylläpitänyt, niin ehkä jopa pyrkinyt luomaan ne illuusiot alun perin. Se on niin jännittävää, kun voi kuitenkin esittää suosiossa olevaa ihmistä muiden kustannuksella.
Se illuusio jota olen kenties pitänyt yllä, on se, että olen vahva johtaja uros, tai jotain sinne päin. Oikein naurattaa. Mitä jos olenkin? Itseään ei aina tunne.
Useimmat naiset on kyllä kallellaan hoivaa kaipaaviin ressukoihin.
Jos et ole niin miksi sitten täällä selittelet ja puolustelet itseäsi? Puhtaalla omallatunnolla näin ei ole tarvista tehdä. Ja kaiken lisäkis kerrot vielä katuvasi tekosiasi. Tommosia te miehet ootte.
kadut?
olemattoman hatullisen skeidaa ellei tämä surkea nyyhkyttäjä ole palstojen rattomies hannu. kellon aika sopii ynnä kaiki muu, naisten kanssa pelehtimiseen riittää ruutia ja loppu on nähtävissä tässä yön hajatelmassa. oi miehen surkeutta.
Aloittaja voisi vastata tälle kirjoittajalle :)
Onko aloittaja "palstojen rattomies hannu" vai elääkö tämäkin kirjoittaja omissa illuusioissaan. :-)
jaa sekö muka uskaltais sanoo jotain, eihän se uskalla muuta puhua kun puskista huudella naisille kuin paljo niitä rakastaa ja kaipaa ja ennenkaikke HALUAA. that its.
en minä ainakaan ... äijä on hokenut likemmäs ten years kuinka kamalasti rakastaa.
tais iskee yöllä äkillinen muistikatkos ...
aika alhainen on tasosi, ei paljon vastuunkantoo omista sanoista monien vuosien ajalta :) kaikkiko ne rakkauden sanat ja tunnustukset huijausta? :) kerrohan.
Voit olla pahoillasi, todennäköisesti hän ei vain suostu uskomaan, ettet silti jollakin kierolla tavalla välitä ja kaipaa illuusiosi kohdetta.
Totta kai välitän. Paljonkin. Nyt oli kyse vain illuusioista. Kyllähän mies usein huomaamattaankin niitä luo. En ole varmaan ihan ainoa yxilö.
palstapellen tasoa tuon kummemmaksi osasi ajatellakkaan.
Edes hiukan omia tapoja?
et niin >>> paitsi sen liki 10 vuotta mitä oot tääl naisten kans pelehtiny. oisit pitäny leipäläpes kiinne.
Mukavaa pyhää.
tietty juu. paits muutaman vuuen.
toisaalla taas on niiiiiiin rakas ja tärkee eli pelle on taas pelleilynsä alkanu . heh.
Mitä sitä katuman jos ei oo vedättänyt. En mäkään o ketään vedättänyt. Tykännyt oon ..ja tein sen salaa.. ei se o vedätystä. En mä tännekään nykyisin tuu.. Mä vaan siivoilin aamusta tähän hetkeen ja pakko oli oikaista nuo koivet.
Enpä mä viitti mitään nytkään, sanon vaan tätä kautta ( jää palstalle) että aurinkoista päivää sulle mies, hyvää mieltä ja mitä kaikkea se ties :).
Mä oon nyt huilit tehnyt joten nousenpa tästä ja siirryn seuraavaan projektiin, nyt on nääs flow päällä.
Ei liene sinun vahvimpia puoliasi. Otan osaa. Hänen puolestaan.
Nyt oli kyse monikkomuodosta, aloittaja ei ole vedättänyt useita naisia.
Kiva huomata että muitakin yhtä höpsöjä vedätettäviä naisia on . kurjaltahan se tuntuu kun olet aidosti välittänyt ja herra on vaan juksannut.