Säästökohteiden ongelma

Prosessikaavion_ongelma

Tähän mennessä ei tulevan hallituksen säästökohteista ole vielä kerrottu yhtään mitään. Mutta lisääntyvien kulukohteiden osalta odotukset ovat jo monella suunnalla korkealla:

- yritysverotusta kevennetään,
- syrjäseuduille lisää rahaa palveluiden ja elintason ylläpitoon (tiet, koulut, terveydenhoito yms),
- maatalouteen lisää tukea "biotalouden" varjolla (energiatuet risupaketeille yms),
- halpatyövoiman käytön helpottaminen (lisää työnantajien voittoja sekä työttömyyttä, laskee verotuloja).

Ongelma on tehdä samaan aikaan säästöjä ja toisaalta ohjata useisiin kohteisiin lisää rahaa satojen miljoonien eurojen arvosta. Mielenkiintoinen nähdä millaista prosessikaaviota uusi hallitus alkaa noudattamaan ilman, että köyhempi/sairaampi/heikkolahjaisempi kansanosamme kuolee nälkään ja kurjuuteen.

Tuskin sitä sentään mitään keskitysleirejä ollaan suunnittelemassa. Vai ollaanko?

9

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leikataan

      Köyhiltä, uhoo Sipilä ja vasallit kannattaa..

    • Jokaisen yhtä väriä tunnustavan hallituksen ongelma on ns. "ideologinen sokeus". Oikeiston sokea piste on verotus.

      Hallitusneuvotteluiden linjaus siitä, ettei verotusta tiukenneta, johtaa vain suuriin lisäongelmiin.

      • Täytyy ottaa huomioon, ettei verotuksen kiristämistä ole sanottu mahdottomaksi , vaan on sanottu vain, ettei kokonaisveroastetta nosteta. Kokoomus haluaa alentaa työtulon verotusta ja kepu mm. perintöveroa ja osakekaupan varainsiirtoveroa.

        Keskustan vaaliohjelmassa asia oli muotoiltu niin, ettei arvonlisäverotusta kiristetä, ellei se ole välttämätöntä. Saman asian voi ilmaista niinkin, että kepu on valmis alv:n korottamiseen, jos sopeutustarve on suuri. Ja sehän on.


    • OmituistenOtustenKerho

      Yksi oudoimmista "ongelmista" on, että miten pieni maatalousyrittäjien ryhmä on kyennyt ja kykenee edelleen haalimaan itselleen, edut joista mikään muu osa kansastamme ei osaa edes haaveilla.

      Tilanne muistuttaa naapurimaamme kuningashuoneen tilannetta. Kustannuksista huolimatta kuningashuoneellakin on vankka kannatus, eikä tuotos-panos -suhteen perään paljon kysellä.

    • Uupsio

      Hallituksen muodostajalla ei ole implementoitavia ideoita maan talouden korjaamiseksi. Tähän asti on leikitty sanapelejä, joilla ei ole käytännön merkitystä.
      Tuottavuusloikka -käsitteelle ei o kerrottu sisältöä. Se viitannee tuotannon lisäämiseen nykyistä vähemmällä työvoimalla. Yritysten vevoitteita vähennetään, Valiolle lisää rahaa, ylipäätänsä maataloudelle. Kepukunnat odottavat lisää valtionosuuksina jne.
      Hallitusneuvottelujen hypetys alkaa mennä jo Pohjois-Korean ja putinismin malliin. Hypetystä vaan ei tuloksia, ja eihän politiikoilla talouden pelimerkkejä olekaan. Euvoksettaret ja nallet kumppaneineen ovat kiikuttaneet pelimerkkinsä muuanne. Loput putsataan pörssin kautta. RIP Suomi

    • MoniKakkuKaunisPäältä

      Satu keisarin olemattomista vaatteista osuu tähän päivään kuin käsi sormikkaaseen. Käytetään kiertoilmaisuja joiden edessä nyökytellään päitä mutta kuitenkaan ei tiedetä mistä oikeasti puhutaan. Biotalous, tuottavuusloikka ja rakenteelliset muutokset ovat kiertoilmaisuja pahimmillaan.

      Perimmäinen tarkoitus on imeä varallisuutta kasvukeskuksista kepukunnille. Veikkaan vahvasti sen puolesta, että näille kiertoilmaisuille saadaan suomekielinen vastine uuden hallituksen ensimmäisen toimintavuiden aikana. Ja se vastine tulee olemaan monelle ikävä yllätys.

      • On kieltämättä huvittavaa, kun esimerkiksi sellutehdasta on alettu nimittää biotuotetehtaaksi, jolloin se on jotakin uutta ja hienoa. :)

        Sama juttu kuin jo aikaisemmin keksitty terästehtaiden ynnä muiden nimittäminen clean tech -talouden yksiköiksi. Sillä taikatempulla sama terästä tekevä tehdas muuttui kertaheitolla vanhanaikaisesta energiasyöpöstä vihreän talouden edelläkävijäksi. Myös siinä tapauksessa, että tehtaan toiminta ei muuttunut mitenkään.

        Clean tech -nimityksessä on sentään se hyvä puoli, että vihreät eivät ehkä yritä enää saada estettyä niin nimitettyjen tehtaiden toimintaa, kuten tähän asti.


    • maanetuensin

      Ei hyvältä näytä nämä hallitusneuvottelut, kun Sipilä vääntää insinöörijargonia, jota ei itsekään näytä ymmärtävän.
      Kokoomus tulee poistumaan hallitusneuvotteluista ensi viikon aikana, joten Sipilän pitää jostain saada uusia hallituskumppaneita.

      • Vasemmisto ei mene Perussuomalaisten kanssa samaan hallitukseen, joten veikkaamasi Kokoomuksen lähteminen hallitusneuvotteluista johtaisi myös Perussuomalaisten lähtemiseen hallituksesta, muuten ei syntyisi enemmistöä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1242
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      911
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      338
      709
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      112
      659
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe