Tähän mennessä ei tulevan hallituksen säästökohteista ole vielä kerrottu yhtään mitään. Mutta lisääntyvien kulukohteiden osalta odotukset ovat jo monella suunnalla korkealla:
- yritysverotusta kevennetään,
- syrjäseuduille lisää rahaa palveluiden ja elintason ylläpitoon (tiet, koulut, terveydenhoito yms),
- maatalouteen lisää tukea "biotalouden" varjolla (energiatuet risupaketeille yms),
- halpatyövoiman käytön helpottaminen (lisää työnantajien voittoja sekä työttömyyttä, laskee verotuloja).
Ongelma on tehdä samaan aikaan säästöjä ja toisaalta ohjata useisiin kohteisiin lisää rahaa satojen miljoonien eurojen arvosta. Mielenkiintoinen nähdä millaista prosessikaaviota uusi hallitus alkaa noudattamaan ilman, että köyhempi/sairaampi/heikkolahjaisempi kansanosamme kuolee nälkään ja kurjuuteen.
Tuskin sitä sentään mitään keskitysleirejä ollaan suunnittelemassa. Vai ollaanko?
Säästökohteiden ongelma
9
59
Vastaukset 9
- leikataan
Köyhiltä, uhoo Sipilä ja vasallit kannattaa..
Jokaisen yhtä väriä tunnustavan hallituksen ongelma on ns. "ideologinen sokeus". Oikeiston sokea piste on verotus.
Hallitusneuvotteluiden linjaus siitä, ettei verotusta tiukenneta, johtaa vain suuriin lisäongelmiin.Täytyy ottaa huomioon, ettei verotuksen kiristämistä ole sanottu mahdottomaksi , vaan on sanottu vain, ettei kokonaisveroastetta nosteta. Kokoomus haluaa alentaa työtulon verotusta ja kepu mm. perintöveroa ja osakekaupan varainsiirtoveroa.
Keskustan vaaliohjelmassa asia oli muotoiltu niin, ettei arvonlisäverotusta kiristetä, ellei se ole välttämätöntä. Saman asian voi ilmaista niinkin, että kepu on valmis alv:n korottamiseen, jos sopeutustarve on suuri. Ja sehän on.
- OmituistenOtustenKerho
Yksi oudoimmista "ongelmista" on, että miten pieni maatalousyrittäjien ryhmä on kyennyt ja kykenee edelleen haalimaan itselleen, edut joista mikään muu osa kansastamme ei osaa edes haaveilla.
Tilanne muistuttaa naapurimaamme kuningashuoneen tilannetta. Kustannuksista huolimatta kuningashuoneellakin on vankka kannatus, eikä tuotos-panos -suhteen perään paljon kysellä. - Uupsio
Hallituksen muodostajalla ei ole implementoitavia ideoita maan talouden korjaamiseksi. Tähän asti on leikitty sanapelejä, joilla ei ole käytännön merkitystä.
Tuottavuusloikka -käsitteelle ei o kerrottu sisältöä. Se viitannee tuotannon lisäämiseen nykyistä vähemmällä työvoimalla. Yritysten vevoitteita vähennetään, Valiolle lisää rahaa, ylipäätänsä maataloudelle. Kepukunnat odottavat lisää valtionosuuksina jne.
Hallitusneuvottelujen hypetys alkaa mennä jo Pohjois-Korean ja putinismin malliin. Hypetystä vaan ei tuloksia, ja eihän politiikoilla talouden pelimerkkejä olekaan. Euvoksettaret ja nallet kumppaneineen ovat kiikuttaneet pelimerkkinsä muuanne. Loput putsataan pörssin kautta. RIP Suomi - MoniKakkuKaunisPäältä
Satu keisarin olemattomista vaatteista osuu tähän päivään kuin käsi sormikkaaseen. Käytetään kiertoilmaisuja joiden edessä nyökytellään päitä mutta kuitenkaan ei tiedetä mistä oikeasti puhutaan. Biotalous, tuottavuusloikka ja rakenteelliset muutokset ovat kiertoilmaisuja pahimmillaan.
Perimmäinen tarkoitus on imeä varallisuutta kasvukeskuksista kepukunnille. Veikkaan vahvasti sen puolesta, että näille kiertoilmaisuille saadaan suomekielinen vastine uuden hallituksen ensimmäisen toimintavuiden aikana. Ja se vastine tulee olemaan monelle ikävä yllätys.On kieltämättä huvittavaa, kun esimerkiksi sellutehdasta on alettu nimittää biotuotetehtaaksi, jolloin se on jotakin uutta ja hienoa. :)
Sama juttu kuin jo aikaisemmin keksitty terästehtaiden ynnä muiden nimittäminen clean tech -talouden yksiköiksi. Sillä taikatempulla sama terästä tekevä tehdas muuttui kertaheitolla vanhanaikaisesta energiasyöpöstä vihreän talouden edelläkävijäksi. Myös siinä tapauksessa, että tehtaan toiminta ei muuttunut mitenkään.
Clean tech -nimityksessä on sentään se hyvä puoli, että vihreät eivät ehkä yritä enää saada estettyä niin nimitettyjen tehtaiden toimintaa, kuten tähän asti.
- maanetuensin
Ei hyvältä näytä nämä hallitusneuvottelut, kun Sipilä vääntää insinöörijargonia, jota ei itsekään näytä ymmärtävän.
Kokoomus tulee poistumaan hallitusneuvotteluista ensi viikon aikana, joten Sipilän pitää jostain saada uusia hallituskumppaneita.Vasemmisto ei mene Perussuomalaisten kanssa samaan hallitukseen, joten veikkaamasi Kokoomuksen lähteminen hallitusneuvotteluista johtaisi myös Perussuomalaisten lähtemiseen hallituksesta, muuten ei syntyisi enemmistöä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062215- 103886
- 66833
- 46800
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21746Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha517716Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76640- 64615
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57561