ostolla ja lisää ensivuonna. Pitää kuulemma olla valmis Venäjälle hyökkäämään, eikä
panssarivaunut ole kaikki vielä tulleet.
Joten köyhät syköön rautaa ja paskantakoon kettinkiä!
Suomi matkii Kreikkaa, kun velkaisena tilasi sotslaivoja !
Hallitus aloitti säästöt 200 miljoonan panssari
10
80
Vastaukset
- natonkäsky
Suomi ostaa muiden poistoromut. Hyökkää sitten Pietariin, kun jenkit käskee! Kato miten Niinistökin Kävi Ukrainassa nuoleskelemassa!
- totuuden_torvi2015
naurettavia tollaiset suomen hyökkäysaikomusjutut.
Suomen aseistus on pelkästään puolustukseen tarkoitettu ei hyökkäykseen- Abrahamm
Suomesta on hyökätty rajan yli ainakin viisikertaa ja vain Venäläiset kerran jossa Suomellakin olisi ollut kaksinkertainen maan- vaihtoehto-oikeus!
Ja jos joku uskoo ettei jatkosotaa olisi tullut, niin erehtyy. Presitentti Kallio väitti radiopuheessaan Venäläisten hyökänneen ja Suomen joutuneen sotaan, vain Saksa oli rehellinen yhteis hyökkäyksestä !
- sadesammuttaa
Myydää pois paloautot ja vaahtosammuttajat, eihän tällä hetkellä ole tulipalojakaan.
Sellainen pikku oikaisu, ettei Sipilän hallitusta ole edes olemassa vielä. Siksi sillä ei ole myöskään valtuuksia tilata edes yhtä kahvipakettia valtion piikkiin.
Leopardien hankintapäätös on tehty aikaisemmin.
Itse panssarien hankinta oli järkevä teko, koska ne ovat melkein uusinta mallia, mutta hinta on laskenut Hollannin armeijan varastossa ollessa. Hollanti on käyttänyt jostakin syystä jo vuosikymmenten ajan melkoiset rahasummat niin, että se ostaa Saksasta uusimpia Leopardeja, käyttää niitä harjoituksissa, myy muihin maihin ja ostaa taas itselle uudemmat.- Eipyöriin
Hollannissa käytetään samaa menetelmää kaikkiin koneisiin ja laitteisiin, käytetään hetken ja myydään sitten eniten tarjoavalle. Tästä olisi meillekkin opittavaa.
Eipyöriin kirjoitti:
Hollannissa käytetään samaa menetelmää kaikkiin koneisiin ja laitteisiin, käytetään hetken ja myydään sitten eniten tarjoavalle. Tästä olisi meillekkin opittavaa.
Onhan siinä etunsa, mutta on myös haittansa. Rahaa palaa melkoisesti, koska varsinkin panssarivaunujen tapainen kalusto vanhenee kohtalaisen nopeasti ja siksi käytettyjen myynnistä ei todennäköisesti saa hääviä hintaa.
Suomi maksoi Hollannille näistä sadasta vaunusta kaikkine varusteineen, simulaattoreineen, ammuksineen ynnä muineen vain 2 miljoonaa euroa/kpl.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015051419689072_uu.shtml
- Työtätehden
Trollitehtaat turhaan Suomessa yrittävät propagandaa levittää, ei uppoa.
Puolustusvoimat on nimensä mukaan puolustamista varten, älkää jauhako jaskaa.
Täällä vaan tavallinen kansa pelkää Venäjää, joka on juuri valloittanut itsenäisen maan alueita ja liittänyt itseensä.- höpöjä
Mitä vanhentuneilla romuilla tekee? Venäläiset ampuis pilkkaa niihin. Harjoitumaaleja. Holantihan ostaa uusimpia. Köyhää kansaa kurissa voi pitää. Tyhmäostos tässä taloustilanteessa. Kreikan malli,paitsi ei saada lainaa, minkä muut maksaisi.
- peruskamaa
Mitähän me noilla meidän aseilla pystytään tekemään sattelliittiohjattuja joukkoja vastaan. Eiyhtään mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609171IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3106377Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661440Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61341- 1091121
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.831062Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut64925Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43808Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23716MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311708