Ensiapua märän savitien kunnostamiseen

TieSavivelliä

Tämä kylmä ja sateinen kevät on tehnyt mökkitiemme sellaiseen kuntoon, ettei ikinä ennen. Eli savivelliä paikkapaikoin.

Apua siis! Mitä voisi tehdä noille muutamille vellikohdille.?

Myöhemmin on tarkoitus kunnostaa tie ihan kunnolla - laittaa suodatinkankaat, soraa jne. mutta kun nyt pitäisi päästä mökille kulkemaan, niin mitä ensiavuksi.

Kertokaa kokemuksia, iso kiitos! =)

2

480

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rths

      Risuja?

      Muutenhan tierakennuksen perusteet voi lukea kirjoista. Ojat, pohja, kantavat kerrokset, pintakerrokset. Aika yleinen virhe on että lanataan sellaisilla halvoilla traktorilanoilla pinta aivan tasaiseksi, jolloin vesi jää makaamaan, syntyy kuoppia kun autot roiskivat kuravettä eestaas ja soppa on valmis. Käyttäkää höylää ihmiset, siihen ne on tehty!

    • Hukkaan_menee

      Riittävästi mursketta tai muuta kantavaa ainesta pehmeisiin kohtiin. Haittapuolena on tietenkin se, että tämä hyvä ja kallis tavara sotkeutuu saveen ja muuttuu jokseenkin hyödyttömäksi tulevaa remonttia ajatellen. Lisäksi siinä kuormia kuljetellessa tie saattaa pettää muualtakin.

      Lyhyitä pehmeitä kohtia voisi ehkä ajatella ylitettäväksi lankkujen avulla.

      Se hyötyhän tästä keväästä on, että voi helposti kartoittaa ne paikat, joihin tulevassa korjauksessa pitää erityisesti panostaa. Muistakaa joka tapauksessa ojitus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      801
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      699
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe