Keski-Suomessa?
Missä kuivaa parhaiten puinen puukeppi, jonka aion maalata, kunhan se on kuivunut tarpeeksi, se on puun käkkyräoksa. :)
Missä kuivaa parhaiten puinen puukeppi, jonka aion maalata, kunhan se on kuivunut tarpeeksi, se on puun käkkyräoksa. :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllähän se yleensä sisällä kuivuu kuivemmaksi. Minä tein OKT:n saunaan ylös irrotettavat orret sitä varten, että askartelupuut kuivasin niitten päällä ja hyvin tuo toimi!
Kauanko kuivatat että voi maalata? Minulla oli koivujakkara pihalla kuukausia kevättalvella, neuvoksi sain et sen pitää olla ainakin kuukauden sisällä et on kuivanu maalausta varten tarpeeksi. Olen hionut ja puhdistanut ja kohta on se kuukausi mennyt. Noista kepeistä en ihan varma, kuorin, puhdistin puhtaalla kertakäyttöpyyhkeellä ja nyt ne on pesuhuoneen lattialla kuivamassa maalausta odottamassa.
No mielellään se kuukausi ja nimenomaan sisätiloissa 18 - 22 asteen lämmössä, antaa kosteuden haihtua hissukseen. Saattaa 2 viikkoakin riittää, sille koivujakkaralle. Missään nimessä ei saunaan. On liian kuuma äkkilämpö. Seurauksena yleensä paha halkeilu, ennenmin tai myöhemmin. Polttopuitakin kuivataan vuosi tai kaksi ihan rauhassa.
Saako muuten karahkoja/oksia poimia metsäpoluilta muutamia omaan käyttöön? Tuli mieleeni sellainen muistikuva jostain lapsuudesta vanhahko nainen kantamassa oksakuormaa selässään, ilmeisesti polttopuiksi. Itse ihan vaan koristekäyttöön parvekkeelle, köynnöksiä tukemaan ajattelin.
Jokamiehen oikeus. Saa.
Kuivasinpa kerran tuoreen vaahteran oksan pätkän mikroaaltouunissa. Höyryä puhalsi molemmista päistä ja kuivaa tuli eikä haljennut. Toisen kerran kokeillessa jotenkin epäonnistui. En muista miten; kuivasinkohan liikaa eli alkoi hiiltymään?