Kertaus ja ylennys

ylliylennys

Tervehdys!

Meikäläisellä tuli vastaan vähän oudompi tilanne tämän kesän kertausharjoitusten osalta. Eli sillä tapaa että ensin tuossa joku kuukausi takaperin tuli Puolustusvoimilta kirje jossa oli kutsu kertausharjoituksiin, ja nyt viime viikolla toinen kirje jossa ilmoitettiin reservin ylennyksestä. Kertausharjoitukset alkavat samana päivänä kuin ylennystilaisuus olisi, tosin siten että KH alkamisajankohta on klo. 10.00, ja ylennys klo. 16.00.

Mietiskelin vähän tässä että kummassa sotilasarvossa palvelen kertausharjoitusten ajan, vanhassa vai uudessa? Kyseessä puolentoista viikon harjoitus. Vai käynkö ensimmäisten kuuden tunnin jälkeen hakemassa varusvarastolta uudet jämät?

6

608

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koprsantti

      Jos näin tiedät ylennyspäivän olevan 4.6. niin koko päivän olet uudessa arvossasi. Tilaisuuksissa ei ketään enään uudestaan ylennetä, vaan juhlitaan ja kipataan, vaikka monta kertaa ja milloin vain.

      • Pienupseeri

        Kun vänrikiksi ylensivät viimeisenä palveluspäivänä, ei siitä kyllä ollut merkkiäkään ennen kuin pari tuntia ennen iltapäivän kotiutusta. Aamupäivä piti vielä kokelaana kulkea.

        Reservissä lienee kellonaika yleensä yksi lysti, kun tieto ja päiväkäsky on saatu ennakolta.


    • kopioitu
      • 1919191

        Millähän tavalla liittyi aiheeseen? Ei millään.


    • ylikersa

      Onnittelut ylennyksen johdosta! Soitappa aluetoimistoon josko tehtäväsi joustaisi sen verran, että ehdit piipahtaa ylentämistilaisuudessa. Mikäli varustamispaikka on lähellä ylentämistilaisuuspaikkaa kuittaat ensin kamppeet.

      • ylliylennys

        En usko että onnistuu. Kertausharjoitus- ja ylennyspaikkojen välillä on 200 km. Toki jos PV järjestäisi kyydin (mieluiten taksilla tai limusiinilla) sinne ja takaisin, niin mikäpä tuossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      157
      7543
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      130
      5189
    3. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      43
      2680
    4. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      263
      2293
    5. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      81
      2218
    6. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      67
      2078
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      566
      2057
    8. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      57
      1116
    9. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      291
      1077
    10. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      66
      1065
    Aihe