SAK kaatoi ja kaataa yhteiskuntasopimuksen

Turhaa jälkihöpötystä yhteikuntasopimuksesta. SAK yrittää nostaa jälkikäteen pisteitä. Totuus on, että SAK on este yhteiskuntasopimuksen synnylle ja sen asian kanssa on turha kuluttaa resursseja. Verrattaessa sopijapuolia EK ja SAK on ero selkeä ja ehkä ennen ymmärtämätön.

SAK on yhden asian liike, joka ei näe kokonaisuutta. Toimillaan edistää työttömyyttä. IAU:n lakkouhka terrorisoi isänmaatamme. Sitä SAK jäsenliittoineen on, kiristää vanhoilla tavoilla jäsenilleen lisää hyvää ja on poikkiteloin, jos jostakin pitäisi tinkiä.

EK edustaa työpaikkoja ja kansantalouden kokonaisuuden ymmärtämistä. Työpaikat syntyvät yrityksissä. Siinä ei ole mitään populismia tai politiikkaa. EK:n kommentit ovat totta. EK kertoo, missä mennään ja minkä takia ja mitä pitäisi tehdä, että työpaikkoja syntyisi. Jos menet ulos pakkaseen paljain jaloin, niin paleltaa -tyyliin. On eri asia haluaako SAK laittaa sukat ja kengät jalkaan.

Siinä ero EK -totuus ja reaaliteetit - SAK populismi ja vanhasta kiinni pitäminen. Yhteiskuntasopimuksesta puhuminen kannattaa lopettaa. Nyt on tekemisen aika
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

"EK edustaa työpaikkoja ja kansantalouden kokonaisuuden ymmärtämistä."

Korjataan asia oikeaan muotoon:

=> EK edustaa halpatyöpaikkoja ja kansantalouden yksipuolista ymmärtämistä.

Äänestä
  • Hyvin sanottu. Eikä varmasti osu kauas perimmäisestä totuudestakaan.

    Äänestä

Sak ei ole mikään puolue, eikä sen ole tarkoituskaan ajaa kuin yhtä asiaa. Sak on työntekijöiden etujärjestö ja näin ollen se edustaa vastavoimaa ek:lle, joka on työnantajien etujärjestö. Kouluttamattomalla väellä menee näköjään määritelmät sekaisin. Ek ei ole työntekijöiden puolella, eikä tarjoa kenellekään töitä. Ek valvoo, että työnantajapuolen voittomarginaali pysyy mahdollisimman korkealla ja tavoitteena on saada ilmaista työvoimaa.

Äänestä

EK:n politrukit ovat lähteneet Venäjän mallin mukaiseen valehteluun. Varmaan joku uskoo kun jatkuvasti ja entistä railakkaaamin valehdellaan.Suomen lama on yritysjohdon ja omistajien luomus. Ei investoida, ei ole innovaatioit (toki joitakin kasvuyrityksiä on). Suurin huolenaihe on perintöveron välttäminen, rahat hilataan ulkomaille naisvuorineuvosten tapaan.
Orjanomistusyhteiskunta lie tavoitteena.

vaikka oikeastaan elämme yhteiskunnallista murrosta, josta ei vanhoilla konsteilla selvitä. Talousjärjestelmä ei vastaa globaalia ja digitalisoituvaa maailmaa. Johdannaistalous on silkkaa alkemiaa, ei ihmisten elämää palvelevaa.

Äänestä

EK johtajat saa katsoa peiliin kuka kaatoi ja mitä.
Ihmettelen kun EK ei heti vaatinut 16h työpäivää 7 päivää viikossa.
Lomat pois, sairausajalta ei palkkaa, palkka maksimissaan 2,50€ tunti.
Kaikki työturvallisuus pois, ei työvaatteita eikä mitää suojamia.
Samassa nuokin vaatimukset olis SAK kaatanut ja taasen täällä huudettas että SAK kaatoi.
Tämä on EK tavoite, ja vielä se aka koittaa tällä menolla.

Äänestä

SAK on yhteiskunan syöpä, pahin mahdollinen elinkeinoelämän ja hyvinvoinnin kasvun este. On aivan käsittämätöntä, että tällainen roskasakki on saanut vallan yhteiskunnassamme. Siellä ei paljon järjen valo loista. Niin kauan, kuin tilanne on tämä, on erittäin hienoa, että kaikki kynnelle kykenevät, työllistävät yritykset siirtyvät sivistyneeseen osaan maapalloa.

Äänestä
  • SAK tuhoaa suomen, keneltä nyt leikkataan muilta kuinn taas heikommassa asemassa olevilta. SAK:n läskimahat elää kädet köyhimpien taskussa ja syvällä.

    Äänestä

SAK on etujärjestä ja edustaa liittoja. Sipilä typerys luuli, että SAK sitoutuu vuoden päästä alkaviin neuvotteluihin nyt jo 5% ale lupauksella. Mikä juoni hallituksella takana?

Äänestä

Onneksi kohta on lakkojen aika, saadaan näyttää yrittäjille ja muille porvareille, ettei työväestölle kannata isotella. Aluksi vaikka AKT laittaa satamat kiinni ja sitä seuraa vaikkapa teollisuus, liikenne ja kaupat.
Nyt alkaa hienot ajat.

Äänestä

Suomen pääomaverotus 5,5 miljoonaa euroa vuodessa alle EU-keskitason, jos olisi nostettu edes EU-tasolle niin SSS-porvarihallituksen ei olisi tarvinnut ottaa taas valtionvelkaa lisää 5,2 miljardia euroa. Yritysten yhteisöveron lasku 20%:iin toi 800 miljoonan euron vuosittaisen loven verotuloihin, ja samansuuruisen voiton yritysten omistajille.

Köyhempi puolisko suomalaisista omistaa varallisuudesta vain 6%, riikkaampi puolisko 94% Suomen varallisuudesta, mutta rikkain 10% suomalaisista omistaa massiiviset 45% varallisuudesta. Nyt heti yli 100.000 € vuodessa tienaaville se 5%:n lisävero, ja kaikki henkilökohtaiset tulot/voitot saman veroprogression piiriin, siis ansiotulojen lisäksi myös pääomatulot, bonukset, optiot ym.

Oikeistolaisen valtamedian, EK:n, kokoomuksen, keskustan, pääomapiirien ekonomistien ja valtiovarainministeriön virkamiesten aivopesemän yhden valetaloustotuuden lisäksi löytyy toinen vaihtoehto talouden kuntoon saattamiseen, joka ei leikkaa työntekijöiltä, työttömiltä, huono-osaisilta, pieneläkeläisiltä, matalapalkkaisilta, pätkätyöläisiltä, 0-tuntisopimuslaisilta, opiskelijoilta, vammaisilta, pitkäaikaissairailta ja lapsiperheiltä, vaan niiltä joilla on varaa osallistua talkoisiin, koska ovat eniten hyötyneet ja vaurastuneet lähivuosina.

Älä usko median yhteen rahavallan totuuteen.

Äänestä

SAK on yhteiskunnan syöpä. AY-puolue SDP:n Rinne yritti nostaa pisteitä Jyväskylän radikaalien väkivaltatapauksen jälkeen puhumalla radikaalien järjestön kieltämisestä, kun se tekee itse ja lietsoo rikollisuutta. Mites Rinne AKT:n toimet? Monta kertaa on AKT:n laittomat lakot saaneet tuomion tuomioistuimessa. Lietsovat lakkoja ja pysättävät Suomen vientiä laittomilla lakoilla. Eikö tällainen lainrikkojajärjestö pitäisi kieltää Suomessa? Lainrikkomista on esiintynyt myös järjestön sisällä, jossa sen johtohenkilöt ovat syyllistyneet työpaikkakiusaamiseen. Järjestön johtohenkilöt ovat myös yllyttäneet ja kiristäneet toisia toimiin, jotka ovat isänmaan edun vastaisia. AKT:n vaikutus yhteiskuntasopimuksen kariutumisessa on ollut merkittävä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


isänmaanpuolesta kirjoitti:

Turhaa jälkihöpötystä yhteikuntasopimuksesta. SAK yrittää nostaa jälkikäteen pisteitä. Totuus on, että SAK on este yhteiskuntasopimuksen synnylle ja sen asian kanssa on turha kuluttaa resursseja. Verrattaessa sopijapuolia EK ja SAK on ero selkeä ja ehkä ennen ymmärtämätön.

SAK on yhden asian liike, joka ei näe kokonaisuutta. Toimillaan edistää työttömyyttä. IAU:n lakkouhka terrorisoi isänmaatamme. Sitä SAK jäsenliittoineen on, kiristää vanhoilla tavoilla jäsenilleen lisää hyvää ja on poikkiteloin, jos jostakin pitäisi tinkiä.

EK edustaa työpaikkoja ja kansantalouden kokonaisuuden ymmärtämistä. Työpaikat syntyvät yrityksissä. Siinä ei ole mitään populismia tai politiikkaa. EK:n kommentit ovat totta. EK kertoo, missä mennään ja minkä takia ja mitä pitäisi tehdä, että työpaikkoja syntyisi. Jos menet ulos pakkaseen paljain jaloin, niin paleltaa -tyyliin. On eri asia haluaako SAK laittaa sukat ja kengät jalkaan.

Siinä ero EK -totuus ja reaaliteetit - SAK populismi ja vanhasta kiinni pitäminen. Yhteiskuntasopimuksesta puhuminen kannattaa lopettaa. Nyt on tekemisen aika

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu