Johtuuko kilpirauhasesta?vai Thyroxin lääkkeestä?

Minulla todettu vajaa toim,syön Thyrox 5 mg viisipv ja 2 pv 7.5 mg.Myös verenpaine lääke Valsartan 80 mg aamuin,illoin ja Amlodipin 5 mg aamulla ja Bisopropolol 2,5 mg aamulla.Minulla ollut holtteri todettiin lisälyöntejä siksi Biso.Óli aiemmin sellaisia kohtauksia ,pulssi nousi äkisti korkeaksi ja myös verenpaine,Nyt oli melkein vuoden ilman noita ns.kohtauksia,nyt taas eilen sellainen.Kävin terv as. sydänfilmi ok.

Viiraako päässä vai mikä aiheuttaa nämä,voiko olla Thyrox?Olin juuri ns.vuositarkast.ja kaikki labra -arvot ok,Ths 1,7
982
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Katsoppa tarkemmin siitä thyroxin purkista tuo vahvuus. Tuollaisia määriä et voi syödä. Joka päivä pitäisi olla sama annostus. Tuollaiset rytmihäiriökohtaukset on merkki siitä ettei thyroxin annos ole kohdillaan tai tarvitset myös t3 lääkettä. Paljonko t4v arvo on?

Äänestä
  • Suomessa Thyroxinia on lääkärien harmiksi vain kahta kokoa: 25 ug ja 100 ug. Eräissä tilanteissa vuorokausiannosta halutaan säätää tarkemmin ja joudutaan pilkkomaan tabletteja.
    Tuo "komea" luettelo muusta lääkityksestä muistuttaa tv:ssä vuonna 2014 esitettyjä potilastapauksia, joissa T3-lääkityksen ansiosta lukuisat muut lääkkeet kävivät tarpeettomiksi. Netissä on lukuisia kertomuksia, miten T3-lääkkeen saamisen jälkeen sydänoireet melkein loppuivat

    Äänestä


  • "Tuollaiset rytmihäiriökohtaukset on merkki siitä ettei thyroxin annos ole kohdillaan tai tarvitset myös t3 lääkettä. "

    Tai sitten se on merkki sydämen rytmihäiriötaipumuksesta, pässi.

    Äänestä


  • Sanotko minua pässiksi? Tuon asiaa esille oman kokemukseni perusteella. Ihmisellä jolla on kilpirauhaslääkitys ja ilmenee rytmihäiriöitä, on se todennäköisyys suurin että hormoniannos ei ole kohdillaan. Joillakin on hyvin vaikea löytää juuri sopivaa annosta jolla rytmärit pysyy poissa. Itse olen joutunut turvautumaan t3 lääkkeeseen ja lääkeleikkurin apuun thyroxinin murustelussa. Kappas vain paha rytmihäiriö loppui ja verenpaine laski normaalin ja sydämen seutu kiittää kun puristus loppui.

    Äänestä

  • kuule kirjoitti:

    Sanotko minua pässiksi? Tuon asiaa esille oman kokemukseni perusteella. Ihmisellä jolla on kilpirauhaslääkitys ja ilmenee rytmihäiriöitä, on se todennäköisyys suurin että hormoniannos ei ole kohdillaan. Joillakin on hyvin vaikea löytää juuri sopivaa annosta jolla rytmärit pysyy poissa. Itse olen joutunut turvautumaan t3 lääkkeeseen ja lääkeleikkurin apuun thyroxinin murustelussa. Kappas vain paha rytmihäiriö loppui ja verenpaine laski normaalin ja sydämen seutu kiittää kun puristus loppui.

    Kyllä vain sanon. Kerrot varmana faktana mistä asia mielestäsi johtuu, vaikka et sitä voi tietää. Pahimmassa tapauksessa kyseessä on kuolemaan johtava rytmihäiriöalttius ja sinä annat nämä vaihtoehdot:

    "Tuollaiset rytmihäiriökohtaukset on merkki siitä ettei thyroxin annos ole kohdillaan tai tarvitset myös t3 lääkettä. "

    Nyt toki sitä paikkailit uudemmassa viestissäsi.

    Äänestä

  • dippadaa kirjoitti:

    "Tuollaiset rytmihäiriökohtaukset on merkki siitä ettei thyroxin annos ole kohdillaan tai tarvitset myös t3 lääkettä. "

    Tai sitten se on merkki sydämen rytmihäiriötaipumuksesta, pässi.

    Mutta eikös T3 lääkettä määränneistä lääkäreistä tehty kantelu Valviraan, josta oli myös seurauksia lääkäreille, kun potilaat saivat rytmihäiriöitä.

    Eikö T4:n aiheuttamat rytmihäiriöt olekaan yhtä vakavia, kun niitä ei vastaavasti noteerata lainkaan?

    Äänestä

Ei välttämättä johdu kummastakaan, kilpirauhasesta eikä tyroksiinista. Kuinka korkeaksi vp ja syke nousivat noiden kohtausten aikana? Oliko samalla muita oireita, esim. päänsärkyä, tärinää ja vapinaa, jano, löysä vatsa? Kuinka kauan kohtaukset kestivät? Kuinka sait ne rauhoittumaan, Bisolla? Itsellä ollut vastaavia. Tutkittiin, mutta syytä ei löytynyt. Olen T4 T3 yhdistelmällä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


beeri kirjoitti:

Minulla todettu vajaa toim,syön Thyrox 5 mg viisipv ja 2 pv 7.5 mg.Myös verenpaine lääke Valsartan 80 mg aamuin,illoin ja Amlodipin 5 mg aamulla ja Bisopropolol 2,5 mg aamulla.Minulla ollut holtteri todettiin lisälyöntejä siksi Biso.Óli aiemmin sellaisia kohtauksia ,pulssi nousi äkisti korkeaksi ja myös verenpaine,Nyt oli melkein vuoden ilman noita ns.kohtauksia,nyt taas eilen sellainen.Kävin terv as. sydänfilmi ok.

Viiraako päässä vai mikä aiheuttaa nämä,voiko olla Thyrox?Olin juuri ns.vuositarkast.ja kaikki labra -arvot ok,Ths 1,7

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu