Jännittäjät huom

Yritänrohkaista

Olen itse kova jännittäjä ja pitkään mietin keinoja, miten jännittämistä voi lieventää. Eräs tuttavani sanoi, että myönnä jännittäväsi. Tein sen ja se sai minut jotenkin paljon rennommaksi. Minulla oli eräänlainen haastattelu ja olin ihan paniikissa. Kätellessä, mainitsin "ohimennen" että kylläpä jännittää. Vastapuoli otti sen hyvin vastaan ja myöntyi että tällaiset tilanteet on melkein kaikille yhtä jännittävää. Olkaa rennosti ja keskittykää siihen juttuun. Älkää ajatelko että se tilanne on pelottava, sillä ne muutkin ovat vain ihmisiä kuten sinun kaverisikin on. Heitäkin saattaa jännittää yhtä paljon kuin sinua, mutta siinä ei ole mitään jännitettävää. Kuvittele, että ne ihmiset ovat sinun sukulaisia ja olet vain puhumassa heille. Ja jos niin ei voi kuvitella, niin mieti; millä tavalla se on erilaisempaa muka puhua tuntemattomalle, kuin jos he olisivatkin sinun sukulaisia? Ei mitenkään. Löysin rantein vain, hoidan hommat hällä väliä -tyylillä, koska ei millään mitä teet ole merkitystä, turha sitä on etukäteen pelätä.

3

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • komppaan

      Nimenomaan! Täällä toinen paha ex-jännittäjä/sos.tilanteiden pelkääjä, lääkitysten jälkeen jäi enää jäljelle se itsensä hyväksyminen ja nykyään menenkin tilanteeseen kuin tilanteeseen, jännitti sitten kuinka paljon tahansa. Ennen välttelin ja peräännyin tällaisista tilanteista, mutta kun OIKEASTI oppii hyväksymään itsensä ja antaa pelkojen tulla jos on tullakseen, niin ajan myötä LUPAAN, että pääset niistä eroon! Kun annat peloillesi luvan tulla esiin, kehosi oppii ettei jännittämiselle enää ole syytä/sillä ei ole merkitystä. Ja Propral, mikä täällä usein tuleekin esille, on varsinkin tässä pelkoja päin menemisessä iso apu. Vaikka kuinka panikoisit, niin Propral tasoittaa sykkeesi ja lieventää näkyvää tärinää. Tiedän, onhan se vaikeaa tietoisesti kohdata omat jännityksen kohteensa, mutta itse olen ainakin tyytyväinen, että pienellä häpeällä maksoin vaivani pois!

    • gtytgtyg

      On se helppoa jos ongelmat ovat noin pieniä ja helposti ratkaistavissa. Jos todella sairastaa sosiaalisten tilanteiden pelkoa, niin ei siitä noin vain "parannuta" Ei ole yhtään helpompaa puhua "sukulaisille" eikä "face your fears" tavallakaan todellakaan kaikki apua saa.

    • Muttasullaei

      Olen sitten osittain väärässä. Mutta eihän mikään koske juuri kaikkia. Tuo saattaa monella toimia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      93
      4079
    2. 61
      3349
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      160
      3042
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      70
      3012
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2499
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2316
    7. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      184
      2017
    8. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      28
      2014
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      64
      1979
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      95
      1403
    Aihe