Valejuristi sai ehdollista vankeutta
Torstai 27.9.2012 klo 14.07
Pohjois-Savon käräjäoikeus tuomitsi lakimiehenä esiintyneen 78-vuotiaan lahtelaismiehen puolen vuoden ehdolliseen vankeuteen petoksesta, väärennyksestä ja kavalluksesta.
Torstaina annetun kansliatuomion mukaan mies esiintyi oikeustieteen kandidaattina, vaikka hän on suorittanut alemman, varanotaarin tutkinnon.
Mies erehdytti asiakastaan myös jättämällä toimittamatta asianajoa koskevan valtakirjan hovioikeuteen. Hän laskutti palveluistaan noin 6 000 euroa, mitkä oikeus määräsi maksettavaksi takaisin.
Kavallukseen mies syyllistyi jättämällä tilittämättä asiakkaalleen kuuluvia korvausrahoja noin 5 000 euron edestä.
Jo pitkään eläkkeellä ollut mies kertoi suorittaneensa lainopin kandidaatin tutkintoon vaadittavat opinnäytteet, jotka kuitenkin ehtivät vanhentua ennen todistuksen saamista.
Juriidiline õigusabi Soomes
5
164
Vastaukset
- wweeee
Suomessa ei kyllä ole tässä mielessä mitään oikeuturvaa muilla kuin mitä firmoilla(tai firmojensa kautta oman oikeusturvansa saavilla) joilla on varaa pitää omia lakimiehiä tai sitten jollain todella varakkailla yksityishenkilöillä. Toisaalta myös ihan persaukisille sossun asiakkaana oleville ja rikollisillekkin ja n.s. vankilakundeille on myös hyvin oikeusturvaa tarjolla yhteiskunnan kustantamana. Mutta siis kohtuutuloilla mutta kuitenkin ylipäätänsä vielä itse elantonsa hankkiville ja laskunsa maksaville ihmisille se olisi katastrofi alkaa lakimiesten palveluja kustantaa. Tulee ne lakimiehet sen verran hintoihinsa, ja kun sen asiansa voi käräjillä vielä siltikin hävitä , ja vaikka voittaisikin jos vastassa on persaukinen niin hirveä lasku vaan tulee maksettavaksi lakimihelle eikä mitään saa. Vain siinä tapauksessa voisi harkita lakimiehen käyttöä jos ihan varma on että asiansa voittaa, ja vastassa on joku sellainen joka on ulosottokelpoinen niin että siltä annetut laskut ulkosmitttavissa on, mutta näitä tällaisia juttuja ei juurikaan ole.
Tiedä sittenmiten tämä asia on Virossa, liekkö se sielläkään paljon paremmmalla tolalla.- valtionapu
Jos tulot jäävät alle 600€/kk, on mahdollisuus saada valtiolta oikeusavustaja:
http://www.oikeus.fi/oikeusapu/fi/index/hakeminen/millatuloillaoikeusapuamyonnetaan.html
En ainakin itse maksaisi avustajaa istuntoon. Siitä tulee enemmän sotkua ... - tsipras
valtionapu kirjoitti:
Jos tulot jäävät alle 600€/kk, on mahdollisuus saada valtiolta oikeusavustaja:
http://www.oikeus.fi/oikeusapu/fi/index/hakeminen/millatuloillaoikeusapuamyonnetaan.html
En ainakin itse maksaisi avustajaa istuntoon. Siitä tulee enemmän sotkua ...Viro on sen verran surkea kehitysmaa ettei siellä saa edes tuota.
- juristiabi
Kui otsid õigusabi Soomes, siis on hea teada, et "juristi" ehk "lakimies" -nime võib kasutada ainult see, kellel on juuras sooritatud magistrikraad ehk Soomes oikeustieteen maisteri (OTM). Juuras bakalauruse (Soomes notaari, ON) -sooritanud ei ole veel "jurist/lakimies".
"Notaari" on sama kui sekretär ehk sihteeri.
Kes kasutab "juristi" nime valesti, seda karistatakse kohtu poolt juba rahatrahviga või vanglakaristusega. Olenevalt sellest, missugune kuritegevuse ajalugu tal juba on.
Millegi pärast "juristi"töö on nii soositud Soomes, et kõik eestlased tahavad Soomes esinduda "juristina", kuigi neil selleks nõutav haridus puudub. - selvähäse
Harva virolainen elää noin pitkään, oli siis tällä kertaa kotimainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3794076Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1121509- 1241375
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko651114Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass14947Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔62941Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise12897- 38890
- 65871
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60869