Tuleeko jokaisen kokelaan valintakokeen pistemäärät kaikkien nähtäville yliopiston seinälle (Turku)?
Jos ei, niin lähetetäänkö tulokset jokaiselle vaikka ei pääsisi sisään, vai saako ne vain tiedustelmalla kansliasta?
Tuleeko kokeen tulokset yliopiston seinälle?
23
104
Vastaukset 23
- pisteet
Seinälle tulee tiedekuntaan hyväksyttyjen nimet. Kirjeen saavat vain sisään päässeet, eli muut joutuvat kysymään pisteitä tiedekunnalta.
- calo
Kaikkien pisteet tulee calonian seinälle pääsi sisään tai ei.
- soseutus
Juuri näin.
- gasgsa
tietääkö joku onko helsingissä samallalailla?
- Pohtivainen
Kukakohan vastaajista on nyt oikeassa?? Muilla tietoa??
- ensvuonnaoikikseen
Löytyisikö tieto laitoksen sivuilta? Itse en tänä vuonna hae joten en tiedä/jaksa etsiä tietoa. Joku noheva voisi selvittää eri laitosten käytännöt ja iskeä vaikka linkit tiskiin?
- Oikkari
Tulokset tulevat tiedekunnan seinälle erikseen ilmoitettuna päivänä kaikkien hakijoiden osalta. Myös JOKAINEN hakija saa kirjeen kotiinsa pääsi sisään tai ei. Kirjeen paksuus kertoo kaiken olennaisen.
Tsemppiä!!!oon hakenu kahtena vuonna turkuun ja ei oo kertaakaan tullu kirjettä kotiin. omat tulokset on pitäny soitella kansliasta ja pääsykokeesta saa mukaansa lapun missä on numero ja päivä ja kellonajat jolloin voi soitella. kirjeen saavat kotiin vain ne jotka pääsevät sisään :) näin ainakin turussa aikaisemmin...
- Mammamiaaa
Tänä vuonna tulokset tulee opintopolun kautta. Hyväksytyt saa kirjeen kotiinsa tulosten julkasu päivänä. Muut saa 3.7 kirjeen opintopolun lähettämänä kaikista hakukohteiden pisteistä ja varasijoista jne yhdellä paperilöa, siis niistä joihin ei ole tullut hyväksytyksi.
- Niinnn
Näin tosiaan ainaki ohjeistettiin kaverilleni humanistin kokeessa.. Voihan toki olla eri käytäntö eri alalla mut jos oheistus oli et kaikista aloista mihin ei pääsy tulee yks kirje opintopolun kautta niin eiköhän se meitäkin koske :)
- gemma
Turussa ainakin aikaisempina vuosina kirjeet on lähteny vaan hyväksytyille, hyväksyttyjen nimet on ollu Calonian seinällä niin et ne näkee ulkoakin, ja sit Calsulla sisällä on ollu kaikkien kokeeseen osallistuneiden lähtöpisteet pisteet jokaisesta tehtävästä erikseen ja sit kokonaispisteet. Mallivastauksest ja vissiin kysymyksetkin löytyy Calsulta sisältä myöskin.
- Pohtivainen
Miten kaikilla voi olla eri tietoa?!
- Pohtivainen
Onko muka aikaisempinakin vuosina ei-sisäänpäässeidenkin tulokset tulleet yliopiston seinälle?? Kuolen häpeään...
- epätietoinenhakija
Tätä mäkin mietin.. Kiva kaikkien käydä pällistelemässä niitä 5-10 pistettä saaneita, joihin taidan itse pukeutua.
Miten muuten, tuleeko tiedot vain HY: seinälle, vai kaikille paikkakunnille, joissa koe on järjestetty? Helsingin kokeen kun voi tehdä esim. Tampereella, niin tuleeko Tampereella kokeen tehneiden pisteet Tampereelle näkyviin vai vain kaikkien Helsinkiin? - asf
Ei tullu pisteitä viime vuonnakaan minnekään seinälle vaan luuri nätisti käteen ja soittamaan infoon, ei oo sen isompi homma kun kävellä paikalle töllistelemään pisteitä.
- epätoivoinenhakijaparka
Mutta en kehtaa soittaa.... Helpompi olisi käydä jostain katsomassa. Vaikka sitten niin, että muutkin näkevät pisteet.
Aikamoinen ruuhka taitaa niillä olla, jos kaikki soittelevat pisteistään. - asfasf
Ei vittu sit ei oo varmaa toi oikis oikee ala jos soittaminenki jännittää :D:D: Ja mitä jännittämistä siinä soittamises enää on kun tietää jo pääsikö sisään vai ei? Joo hirvee ruuhka oli viime vuonna, heti pääsi läpi...
- Lexlexlex
Turussa kaikkien tulokset tulevat tosiaan Calsun seinille. Aiempina vuosina ovat olleet ihan ulkoseinillä kaikkien ohikulkijoiden katseltavana mutta viime vuonna taisi kaikkien pistemäärät olla vaan sisällä. Näin siis ainakin vuodesta 2008 alkaen. =)
- zwe
Oliko Hgissä koetta biolääketieteestä????????? siis 20.5. vai?????? Turussa ainakin oli.
- HUHU
Helsingissä kaikkien sisäänpäässeiden nimet on esillä opintotoimistossa, rannalle jääneiden nimiä ei julkaista. Kaikkien hakijoiden nimet ja lähtöpisteet näkyvillä pääsykoepäivänä pääsykoesalien läheisyydessä,, jotta lähtöpisteensä voi tarkistaa.
- Pohtivainen
Turkuun aikaisemminkin hakeneet! Pitääkö tuo muka paikkansa, että jokaisen pisteet ovat tulleet seinälle?
- Jenniiii123
Eli tuleeko siis Helsingin oikikseen hakijoiden pisteet nimien kera johonkin seinälle näkyviin vai ei?
- Jenniiii123
Siis myös niiden jotka ei pääse?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521060
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍113994Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust49978Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7874- 89816
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.4684Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista25637Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it190633- 73607
- 57603