Vuosisadan kusetus. Nyt herkkäuskoiset herranpelkääjät ovat yltäpäältä kusessa ja paskassa somaliensa kanssa. Suu auki tollotetaan menestyviä somaleja. Pienellä viiveellä mietitään, onkohan tämä minun tunne sitä vitutusta. Menenpä viinakauppaan ja avaudun vähintään Suomi24:ssä tai kännissä kohtaloreppanalleni. Ihan sama kumman pään avaan, aina tulos on sama.
Lieksalaisille tehtiin jälleen kerran
perseeseenpanemista
33<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Nämä eivät taida edes itse tajuta missä jamassa ovat.
Jonkun pitäisi tyhmille kertoa.
"Perhekoti Topinkassa erityisosaamisemme alueeseen kuuluvat myös monikulttuurisuuskysymykset. Näin ollen perhekotimme sopii myös eri kulttuuritaustasta tuleville (esimerkiksi maahanmuuttajaperheiden) nuorille. Ymmärrämme Topinkassa maahanmuuttajanuoren kohtaamia haasteita oman kotikulttuurin ja ympäröivän kulttuurin asettamien vaatimusten ristipaineessa. Pidämme perhekodissamme tärkeänä, että maahanmuuttajanuorta tuetaan oman kulttuurisen identiteetin säilyttämisessä ja nuori oppii arvostamaan kulttuurista taustaansa."
Isä Marjatta vetää massit lompaan ja sekä somalit että lieksalaiset jäävät pelkän toverihengen varaan.
Siinäpä tyyppiesimerkki liekalaisesta kateudesta ja katkeruudesta. Haukutaan menestyvää yrittäjää. Hankkikaa elämät itsellenne!
Demareille tyypilistä yrittää menestyä yhteiskunnan rahoilla. No kukaan ei Toveri Marjatan palveluita ostaisi jos ei valtio avittaisi. Demari on aina veronmaksajan taskulla.
Rauhoitu Isä Marjatta! Muista verenpaine!
Aika oudon tuntuista että kirkonmies tekee raaka bisnestä kehitysvammaisilla ja muilla heikko-osaisilla.
Kuinka kunnallispäättäjä voi olla omiin bisneksiinsä avustusten saajana. Haiskahtaa haiskahtaa. Varokaa kirkon miehiä.
Ei ole mitään avustusta saanut kaupungilta.
Voihan ohjailla muualta kaupungille tulevia avustuksia suvereenisti hoitokotibisneksiin.
tuo todisti että olet ihan pihalla
idiootti pösilö
Ei voi "ohjailla" yksin ja kenenkään tietämättä mitään kenellekkään.
Isä Marjatta voi tulevaisuudessa ottaa afrikkalaisia monikulttuurihenkilöitä hoitokotiinsa, sehän tuossa on päämääränä.
Ei tarvii suu auki möllöttää lieksassa menestyviä somaleita kun sellaista ei sossun eläimistä ole
Mittarina menestyvälle somalille toimii, myönnetty toimeentulotuki. Mitä suurempi tuki, sen menestyneempi somali :D
Lieksalaisia viedään vuosisadasta toiseen kun pässiä narussa. Aina on joku joka kerää kinkut leivän päältä ja lieksalaiset jäävät ilman.
Lieksalaisille tehtiin taas Simo Hurtat
Toisin sanoen Soile Syrjäläiset.
Isä Marjatta ja Soile tekevät monikulttuurista voimaistamisprojektia ripauksella sosiaalidemokratiaa.
Olipa se nyt kuka tahansa. Lieksalaiset alistuvat aina kun lampaat teuraaksi.
Sinulle taitaa tuo poliittinen hapatus olla kovinkin tärkeää. Suurinta osaa ihmisistä ei edes kiinnosta koko vitun sosiaalidemokratian ja helevetin persujen homopatsas paskanjauhannat. Koeta vaan pitää ittes miehenä äläkä lässytä isä Marjetasta tai muusta tyypillisestä paskanjauhannan aiheesta. Keskity omiin hommiisi ja koeta pitää lähimmäisistäsi huolta.
Älähän nyt toveri. Toveri Isä Marjatta on tehnyt sosiaalisesti kestävää monikulttuurityötä pitkään. Lieksan henkinen pääoma on voimaistamisen kautta saanut uusien kulttuurien rikkautta osakseen. Eläköön sosiaalidemokratia!
Kun tulee toimeen omillaan niin ei koe että on jäänyt mistään ilman.
Se on Lieksan laki. Kukaan ei halua auttaa toista mutta apua ollaan valmiita ottamaan vastaan
Työväki vetää jokainen omiin suuntiinsa. Juuri kukaan ei pienessä päässään tajua mikä on yhteinen etu. Tuo, että kaikkien pitää tulla omillaan toimeen kertoo paljon.
Harvinaisen eripurainen pikku kaupunki.
Eikö sitä eripuran voimaa voisi valjastaa yhteiseksi voimavaraksi.
Yksinkertaista on helppo vedättää.
Se joka yhdistää Lieksan eripuran yhteisöllisyydeksi saa Nobelin rauhanpalkinnon.
Kahjoja
Eläköön somalit ja musta rotu!
Siltähän tuo vaikuttaa kun lisääntyvät pupujen lailla.