Eurooppa-Korea-Kiina

Kiina ilmiö

Hoh hoijaa...
Onpas joillekin kova pala huomata, että Aasian maiden tellisuuden kilpailukyky ylittää omamme. Fakta on, että korealaiset autot Daewoo mukaan lukien tarvoavat jo tänään markkinoiden parhaan hinnan ja laadun suhteen. Makuasiat ovat sitten ihan erikseen. Tämä on vasta alkua, seuraavaksi tulee Kiina !! Kymmenen vuoden päästä Suomenkin myyntitilastojen kärjessä on 1-2 kiinalaista automerkkiä tai kiinassa valmistettua länsimaista merkkiä. Kenellekään Kiina-ilmiöön paikan päällä tutustuneelle tämä ei ole yllätys. Kun Kiinan elintaso riittävästi nousee, siirtyy autojen massatuotanto Intiaan. Muutamia kalliita merkkejä tullaan edelleen valmistamaan Euroopassa ja USAssa, mutta kyllä massatuotanto ennemmin tai myöhemmin valuu Aasiaan. Tätä enteilevät jo nykyiset Wolkswagenin ja Opelin talousvaikeudet.
Eli ajellaan vaan nyt tyytyväisenä näillä luotettavilla Koreassa tehdyillä laatuautoilla niitä kiinalaisia odotellessa....

3

930

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yläkantissa

      Vielä pitäisi hinnan tippua, jotta hinta/laatu -suhde olisi kohdallaan. Jos katsotaan TÜV -vikatilastoa (2004), niin siellä esim. Daewoo Nubiralla vikaprosentti on 9.7 ja Kia:lla 13.1%. Keskiarvo on sentään ollut 5.6%.
      Ja tuo Saksassa.

      Mitenkäs meillä, enemmänkin arktisissa olosuhteissa? Lapin pakkasissa? Suolamössössä?
      Eurooppalaisissa autoissa ruostesuojaukseen ja kurapesiä keräämättömään alustaan on osattu kiinnittää huomiota, jopa ranskalaiset on petranneet tuossa suhteessa todella merkittävästi. Kauko-idän auton ostajan ensimmäinen velvollisuus on viedä auto välittömästi suojaukseen.

      • -ah-

        Ruoste on kyllä kaikkien nykyautojen ongelma, myös eurooppalaisten. Esim. Tuulilasin käytettyjen autojen testit ovat olleet hyvin mielenkiintoisia. Mieleen on jäänyt mm. se kun vm. 2000 Volvo V40:n ruostesuojaus todettiin täysin ala-arvoiseksi (=sitä ei ole), samaa sanottiin myös Fiat Puntosta. Mersun ruosteongelmat ovat taas ihan oma lukunsa, E-sarjalaisiinhan on vaihdettu kokonaisia ovia kun ovat ruostuneet puhki. Eräs työkaveri on joutunut taas toteamaan että kylläpä se vaan Bemarikin ruostuu, auto on vm.96 318 Compact.

        Edellinen autoni oli vm.99 Mazda 626 jonka ruostesuojasin vuonna 2001. Oli ruosteet jo hyvässä alussa etenkin takapyörä koteloissa, paikkoja tutkinut kommentoi että "täällähän onkin aika hurjan näköistä", onneksi muualla ei ollut yhtä pahan näköistä.

        Tiedä sitten onko Daewoo herkempi ruostumaan kuin muut vai ei. Monet autot tuntuvat olevan kuitenkin niin huonoja tässä suhteessa että voiko sitä huonompi enää ollakkaan? Omaani en ole vielä ruostesuojauttunut, jossain vaiheessa kuitenkin niin varmasti teen.

        Nuo TUV-tilastot taitavat muuten koskea vanhoja Nubiroita (ei GM:n valmistamia), vai koskeeko kyseinen raportti vain aivan tuoreita vuoden aikana ostettuja malleja? Nykyinen Nubirahan on uusi malli.


      • Kiina ilmiö

        Enpä osaa noita TUV:n prosentteja kommentoida, olisiko saksalaisilla vähän kotiinpäin vetoa.....
        Sekä omat että tuttavapiirin kokemukset nykyisten Opeleiden, Fordien ja jopa Volkkareiden laadusta ovat sen verran masentavia, että minkä tahansa auton, jolle valmistaja uskaltaa antaa kolmen vuoden takuun, täytyy olla parempi kun nuo edellä mainitut. Jos se vielä sattuu olemaan 3000-5000 euroa mainittujen merkkien vastaavia malleja halvempi, on siinä mielestäni hyvä hinnan ja laadun suhde.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      166
      3806
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      75
      2999
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2091
    4. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1921
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      46
      1818
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1301
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1248
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1240
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1028
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      738
    Aihe