Eurooppa-Korea-Kiina

Kiina ilmiö

Hoh hoijaa...
Onpas joillekin kova pala huomata, että Aasian maiden tellisuuden kilpailukyky ylittää omamme. Fakta on, että korealaiset autot Daewoo mukaan lukien tarvoavat jo tänään markkinoiden parhaan hinnan ja laadun suhteen. Makuasiat ovat sitten ihan erikseen. Tämä on vasta alkua, seuraavaksi tulee Kiina !! Kymmenen vuoden päästä Suomenkin myyntitilastojen kärjessä on 1-2 kiinalaista automerkkiä tai kiinassa valmistettua länsimaista merkkiä. Kenellekään Kiina-ilmiöön paikan päällä tutustuneelle tämä ei ole yllätys. Kun Kiinan elintaso riittävästi nousee, siirtyy autojen massatuotanto Intiaan. Muutamia kalliita merkkejä tullaan edelleen valmistamaan Euroopassa ja USAssa, mutta kyllä massatuotanto ennemmin tai myöhemmin valuu Aasiaan. Tätä enteilevät jo nykyiset Wolkswagenin ja Opelin talousvaikeudet.
Eli ajellaan vaan nyt tyytyväisenä näillä luotettavilla Koreassa tehdyillä laatuautoilla niitä kiinalaisia odotellessa....

3

909

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yläkantissa

      Vielä pitäisi hinnan tippua, jotta hinta/laatu -suhde olisi kohdallaan. Jos katsotaan TÜV -vikatilastoa (2004), niin siellä esim. Daewoo Nubiralla vikaprosentti on 9.7 ja Kia:lla 13.1%. Keskiarvo on sentään ollut 5.6%.
      Ja tuo Saksassa.

      Mitenkäs meillä, enemmänkin arktisissa olosuhteissa? Lapin pakkasissa? Suolamössössä?
      Eurooppalaisissa autoissa ruostesuojaukseen ja kurapesiä keräämättömään alustaan on osattu kiinnittää huomiota, jopa ranskalaiset on petranneet tuossa suhteessa todella merkittävästi. Kauko-idän auton ostajan ensimmäinen velvollisuus on viedä auto välittömästi suojaukseen.

      • -ah-

        Ruoste on kyllä kaikkien nykyautojen ongelma, myös eurooppalaisten. Esim. Tuulilasin käytettyjen autojen testit ovat olleet hyvin mielenkiintoisia. Mieleen on jäänyt mm. se kun vm. 2000 Volvo V40:n ruostesuojaus todettiin täysin ala-arvoiseksi (=sitä ei ole), samaa sanottiin myös Fiat Puntosta. Mersun ruosteongelmat ovat taas ihan oma lukunsa, E-sarjalaisiinhan on vaihdettu kokonaisia ovia kun ovat ruostuneet puhki. Eräs työkaveri on joutunut taas toteamaan että kylläpä se vaan Bemarikin ruostuu, auto on vm.96 318 Compact.

        Edellinen autoni oli vm.99 Mazda 626 jonka ruostesuojasin vuonna 2001. Oli ruosteet jo hyvässä alussa etenkin takapyörä koteloissa, paikkoja tutkinut kommentoi että "täällähän onkin aika hurjan näköistä", onneksi muualla ei ollut yhtä pahan näköistä.

        Tiedä sitten onko Daewoo herkempi ruostumaan kuin muut vai ei. Monet autot tuntuvat olevan kuitenkin niin huonoja tässä suhteessa että voiko sitä huonompi enää ollakkaan? Omaani en ole vielä ruostesuojauttunut, jossain vaiheessa kuitenkin niin varmasti teen.

        Nuo TUV-tilastot taitavat muuten koskea vanhoja Nubiroita (ei GM:n valmistamia), vai koskeeko kyseinen raportti vain aivan tuoreita vuoden aikana ostettuja malleja? Nykyinen Nubirahan on uusi malli.


      • Kiina ilmiö

        Enpä osaa noita TUV:n prosentteja kommentoida, olisiko saksalaisilla vähän kotiinpäin vetoa.....
        Sekä omat että tuttavapiirin kokemukset nykyisten Opeleiden, Fordien ja jopa Volkkareiden laadusta ovat sen verran masentavia, että minkä tahansa auton, jolle valmistaja uskaltaa antaa kolmen vuoden takuun, täytyy olla parempi kun nuo edellä mainitut. Jos se vielä sattuu olemaan 3000-5000 euroa mainittujen merkkien vastaavia malleja halvempi, on siinä mielestäni hyvä hinnan ja laadun suhde.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      230
      10182
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      60
      4714
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      152
      4191
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      145
      4104
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      218
      3934
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      46
      3214
    7. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      40
      2459
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      1
      2255
    9. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      20
      1786
    10. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      160
      1743
    Aihe