moi!
-onko kellään tietoa/kokemusta saako tohon nokia communikaattoriin veneily karttoja?tai muuta kokemusta liittyen tohon gps/lisälaitepuoleen..
-onko kellään tietoa/kokemusta saako tohon nokia communikaattoriin veneily karttoja?tai muuta kokemusta liittyen tohon gps/lisälaitepuoleen..
Vastaukset 6
Vanhimmat
muistelisin, että genimapillä olisi joku softa kommunikaattoriin. tosin karvain kokemuksin voin todeta ettei kommari kestä vettä kovinkaan hyvin.
viime messuilla esittelivät elmerin joka commarissa toimii. hanki mielummin käsitieturi ja asenna siihen elmeri, toimii pirun hyvin.
Mikä on siinä Elmerissä parempaa kuin karttakeskuksen MeriCD:ssä?
Elmeriin myydään ainakin joitain päivityksiä, joita ei tarvii ostaa käytettäessä meriCD:tä.
Samaa karttaa kumminkin kai ne käyttäävät molemmat??
Mites noiden kommareiden ja PALM:ien näytöt? Mahtaa olla hiukan ahdas ruutu mihinkään järkevään navigointikäyttöön.
Olen kokeillut Meri-CD:tä iPAQ 4150:ssa, jossa näyttö on noin 5*7,5 cm. Siinä on ilman muuta rajoituksensa.
Jos kartan mittakaava on niin suuri, että kivet ja korkeuskäyrät (peruskartalla) näkyvät, jää alue tietenkin kovin pieneksi ja päinvastoin. Kuitenkin esim. uisteluveneellä pyöriessä tarkka paikka on koko ajan selvillä ja matalikot yms. pystyy kiertämään tarkasti eli kyllä tuostakin apua on. Paperikartta on lisäksi tarpeen esim. reitin valintaan. Matkaveneessä hyöty jäänee vähäisemmäksi.
Avoveneessä laitteistolle asetetaan kovia vaatimuksia. Niinpä käyttämäni sovellus on ensi sijassa ollut kokeilu. Muutaman kympin sijoituksella pääsi makuun kun iPAQ ja GPS olivat ennestään. Jos ostaisin plotterin, olisi se paljon isompi.
mulla oli vanhassa veneessä elmeri ja ipaq siis purjeveneessä, reitit oli tosi helppo näpytellä aikaa kului korkeintaan 15min päivämatkan tekemiseen jossa saattoi olla 50 reittipistettä.
näyttö ei tuonut ongelmia eihän plotterien näytötkään paljon isompia ole, kannettavaa ei oikein voi sijoitella ulos kun siis sitä tilaa ei järin ole. paperikartta apuna tottakai.
elmerissä saapumisaika satamaan vaihtuu vauhdin mukaan joten kun on liikkeellä ja vauhti pysyy samana voi ja reitin alkupäässä sanoa koska on perillä.